Jak wspomóc swoje ciało w walce z toksynami?
Brakuje Ci energii, aby dobrze przejść przez cały dzień, łatwo się rozdrażniasz, jesteś zmęczona, cierpisz na bóle głowy i problemy trawienne? To może być znak, że Twój organizm potrzebuje detoksu.
Detoksykacja powinna wspomagać własny proces oczyszczania organizmu, eliminować szkodliwe substancje, usuwanie toksyn i stymulować przemianę materii.
Jak w organizmie człowieka działa detoksykacja?
Organizm sam dba o naturalną detoksykację. Zanieczyszczenia wchłaniane przez pożywienie i różne wpływy środowiska są wydalane w organizmie przez skórę lub jelita po procesie oczyszczania. Układ pokarmowy odgrywa ważną rolę w procesie detoksykacji. Jeśli dociera do niego masa szkodliwych substancji, których nie jest w stanie przetworzyć, wszczyna „alarm”. Tak jest na przykład z zatruciem pokarmowym. Jeśli jemy zepsute jedzenie, nasz żołądek daje sygnał, że trzeba je jak najszybciej usunąć, aby oczyścić organizm z toksyn.
Jednak najważniejszą rolę w naturalnym procesie detoksykacji pełni inny narząd – nasza wątroba. Zdrowa wątroba przetwarza wszystkie substancje, a te, których nie może wykorzystać, transportuje przez jelita lub nerki za pomocą produkowanej przez siebie żółci. Tak pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii.
Nerki filtrują naszą krew, uwalniając nas w ten sposób od produktów przemiany materii i wspomagając oczyszczenie organizmu.
Wątroba przechowuje cukier, witaminy i żelazo, aby następnie przekazać te substancje do komórek. Pomaga również nerkom w detoksykacji, a także rozkłada zużyte krwinki czerwone.
Nie zapominajmy o ważnej roli jelita grubego: przetwarza pokarm, wyłapuje patogeny i bakterie oraz poprzez proces wchłaniania składników odżywczych odżywia organizm.
Nos i gardło zajmują się grubszymi zanieczyszczeniami powietrza poprzez kichanie, kaszel lub chrząkanie. Drobniejsze cząsteczki filtrują błony śluzowe i rzęski w tchawicy i oskrzelach. Płyn limfatyczny jest również odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu. Zanieczyszczenia są przez nie transportowane i dostarczany jest świeży materiał komórkowy. Procesy te zwykle działają niezawodnie. Ale jeśli jesteśmy stale narażeni na wzmożony stres, zwykle odczuwamy go bezpośrednio: zmęczenie, brak energii i większą podatność na choroby.
Ilość toksyn w naszym organizmie stale wzrasta
Niekorzystne dla organizmu substancje codziennie, nieświadomie do niego dostarczamy – wdychamy, jemy, pijemy, regularnie wsmarowujemy w skórę. Należą do nich konserwanty, hormony, pestycydy, metale ciężkie, spaliny i metabolity leków. Niektóre z nich, podobnie jak wzmacniacze smaku, są wytwarzane chemicznie i jako tzw. ksenobiotyki są obce naszemu organizmowi. Można je znaleźć w przetworzonej żywności, alkoholu, nikotynie, napojach czy farmaceutykach. Ponieważ coraz więcej tych substancji jest produkowanych i używanych, łatwo jest stracić orientację, gdzie się one znajdują. Podejrzewa się, że substancje te uszkadzają komórki, a tym samym sprzyjają chorobom, na skutek zaburzania wewnętrznej równowagi w organizmie poprzez hamowanie aktywności enzymów, odpowiedzialnych za uwalnianie energii lub syntezę białek.
Nie da się już uniknąć pestycydów, mikroplastiku i drobnego pyłu spalin. Leki i chemikalia w kosmetykach, opakowaniach, artykułach gospodarstwa domowego czy środkach czystości również powodują wysoki poziom toksyn w organizmie.
Jak rozpoznać, że zatruwamy organizm?
Kiedy nadmiernie „zatruwamy” nasz organizm, ostrzega nas on wieloma oczywistymi znakami. Najważniejsze z nich to:
- Przyrost masy ciała: kiedy nasza masa ciała wzrasta w niekontrolowany sposób, jest to pierwszy znak ostrzegawczy.
- Przewlekłe zmęczenie: kiedy jesteśmy ciągle ospali, zmęczeni i brakuje nam energii, prawdopodobnie nasze ciała są nasycone toksynami.
- Drażliwość
- Bezsenność
- Problemy z trawieniem
- Nadwrażliwość organizmu lub częste choroby
Detoks organizmu – od czego zacząć oczyszczanie?
Warzywa, sałatki, owoce, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, rodzime oleje roślinne i kwasy tłuszczowe omega-3 powinny odgrywać główną rolę w Twojej diecie. Dostarczają błonnik, witaminy i minerały. Na drugim miejscu są białka zwierzęce, m.in. mleko, sery, ryby i mięso. Nie trzeba katować się dietą odchudzającą, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i zwracać uwagę po jakie produkty sięgamy, by wspomóc detoksykację organizmu.
Unikaj nadmiernego spożycia węglowodanów. Nasza dieta powinna składać się z mieszanki węglowodanów, tłuszczów i białek. Dieta zbyt bogata w węglowodany sprzyja stłuszczeniu wątroby. Dlatego zrezygnuj z produkowanego przemysłowo syropu fruktozowego, jednego ze składników soków owocowych, napoi bezalkoholowych i gotowych produktów.
Istnieje wiele różnych sposobów wspomagania detoksykacji organizmu. Jeśli chodzi o odżywianie, szczególnie popularna jest detoksykacja poprzez picie herbaty. Różne składniki, takie jak mięta, napar z korzenia mniszka lekarskiego czy zielona herbata wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn, pobudzają przemianę materii i wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zielona herbata zwalcza wolne rodniki i działa moczopędnie.
Nie tylko dieta ma bezpośredni wpływ na samopoczucie. Regularne ćwiczenia mogą również pomóc w detoksykacji organizmu. Sport ma pozytywny wpływ na cały organizm: wzmacniasz układ odpornościowy i stymulujesz metabolizm, dzięki czemu możesz wspomóc proces detoksykacji. Ruch pobudza także układ krążenia. Ułatwia to toksynom i zanieczyszczeniom wydostanie się z organizmu. Kiedy temperatura ciała wzrasta, komórki są również zaopatrywane w więcej krwi. Zwiększony przepływ krwi pomaga również organizmowi szybciej eliminować toksyny.
Ruszaj się tak często, jak to możliwe każdego dnia (np. szybki marsz, jazda na rowerze, trening siłowy). Wysiłek fizyczny sprawia, że zasoby węglowodanów w twoich mięśniach zostaną wykorzystane. Regularne ćwiczenia są dobre dla organizmu i mogą przeciwdziałać stresowi.
Zmniejsz ekspozycję na toksyny. Wybieraj żywność uprawianą bez sztucznych nawozów i pestycydów. Zwracaj też uwagę na toksyny w swoim codziennym życiu, zarówno jeśli chodzi o środki czyszczące, jak i produkty kosmetyczne, które pozostawiasz na skórze.
Warto zrezygnować ze spożycia alkoholu, palenia papierosów, używania e-papierosów.
Spożywanie dużej ilości wody dziennie wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, nasila proces usuwania toksyn, poprawia pracę jelit i nerek oraz reguluje wypróżnienia.
Sięgnij po sprzymierzeńca, by oczyścić organizm z toksyn
Skutecznym wsparciem w oczyszczaniu organizmu z toksyn może być również odpowiednia suplementacja. MyBestDetox jest preparatem dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć holistycznie swój organizm, wspomóc odtruwanie organizmu i wydalanie toksyn. Dodatkowo wielokierunkowo chroni przed przed toksynami i wolnymi rodnikami, pomaga oczyścić organizm, wspiera pracę wątroby, układu pokarmowego, układu krążenia, nerek i płuc, stanowi wsparcie podczas procesu odchudzania, pomaga regenerować organizm i niwelować uczucie zmęczenia.