Medytacja jako sposób na stres - jak zacząć? - MyBestPharm

Medytacja jako sposób na stres – jak zacząć?

Medytacja znana i praktykowana jest od setek lat w różnych kulturach. Obecnie staje się coraz bardziej popularnym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Dzięki swojej prostocie i skuteczności, może być praktykowana przez każdego, niezależnie od wieku czy doświadczenia. W dobie szybkiego życia, stresu i ciągłych wyzwań, medytacja daje możliwość na chwilę wytchnienia i odzyskania wewnętrznego spokoju. Jak jednak zacząć swoją przygodę z medytacją? W tym artykule przybliżymy temat medytacji, tego, jak działa medytacja, jakie są jej zalety i jak może ona wpływać na stres.

Zacznijmy od postaw. Czym jest stres?

Stres to reakcja naszego organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które wpływają negatywnie na jego równowagę, często przekraczają nasze zdolności do skutecznego radzenia sobie. Te wydarzenia określa się mianem stresory. Dlatego warto szukać rozwiązania, z pomocą przychodzi medytacja na stres. Ponadto można znaleźć także medytacje prowadzone na sen, pewność siebie czy medytacje wdzięczności.

Odpoczynek jest ważny

Po pierwsze warto podkreślić, iż odpoczynek jest istotny dla każdego z nas. Nadmiar obowiązków oraz natłok zajęć do wykonania, generują w nas stres i strach, co skłania do poszukiwania chwili dla siebie, podczas których możemy zadbać o swoje zasoby. Co zatem warto wprowadzić? Zacznij od małych kroków jak wyjście na spacer, gorąca relaksująca kąpiel czy chwila spędzona z książką.

Dlaczego warto dbać o chwilę dla siebie? Odpoczynek pozwala naszemu organizmowi zregenerować siły, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego oraz zwiększa efektywność i koncentrację. Dla zdrowia psychicznego odpoczynek jest równie istotny – redukuje poziom stresu, poprawia nastrój i wspomaga radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.

Medytacja na stres

Medytacja to proces, który pozwala na wyciszenie umysłu i skupienie się na chwili obecnej. Można to osiągnąć poprzez różne techniki, takie jak koncentracja na oddechu, powtarzanie mantry, wizualizacje czy praktyki uważności (mindfulness). Celem medytacji jest osiągnięcie stanu umysłowej klarowności, spokoju oraz większej świadomości siebie i otaczającego świata. Słowo meditatio oznacza namsył oraz refleksję, a także zagłębianie się w myślach.

Zalety medytacji

Badania naukowe dowodzą, że regularna medytacja pozwala obniżyć poziom kortyzolu czyli hormonu stresu w ludzkim ciele, zredukować napięcie mięśniowe oraz pomóc w regulacji ciśnienia krwi, dostarczając uczucie ukojenia oraz zrelaksowania.

Regularne praktykowanie medytacji ma korzystny wpływ na naszą zdolność skupienia uwagi i koncentracji. Poprzez systematyczne ćwiczenia medytacji, stajemy się bardziej wytrenowani w utrzymywaniu skupienia uwagi oraz zwiększamy naszą świadomość.

Ponadto do zalet medytacji można zaliczyć także lepsze zrozumienie siebie, naszych emocji, reakcji. Ponadto medytacja pozwala pobudzać naszą intuicję oraz kreatywność.

Co więcej, osoby borykające się z bezsennością, regularnie praktykując medytację, obserwują, że poprawia się jakość snu.

Techniki medytacji

Technik medytacji jest wiele, aczkolwiek warto zacząć od dwóch metod przeznaczonych dla osób początkujących. Przed rozpoczęciem medytacji, zwróć uwagę na swoje ciało, czy obserwujesz w nim jakieś napięcie. Techniki medytacji koją nerwy, redukują uczucie niepokoju oraz pozwalają wyciszyć umysł.

Jedną z łatwiejszych form medytacji, jest medytacja oddechu. To dobry pomysł na uspokojenie myśli, a także odzyskanie równowagi między umysłem a ciałem. Klucz do sukcesu w tego rodzaju medytacji opiera się na koncentracji.

Kolejną formą medytacji zyskującej na popularności jest mindfulness. Technika ta polega na świadomym i pełnym przeżywaniu chwili obecnej. Jest to głębokie wsłuchiwanie się oraz skupienie w bodźce odbierane przez każdy ze zmysłów, by efektywniej zrozumieć własne ciało, a także zwiększyć świadomość siebie.

Czy krótka medytacja na stres ma sens?

Myślisz, że 1 minutowa relaksacja nie przyniesie niczego dobrego? Nic bardziej mylnego. Dzięki tej formie ciało i umysł zaczynają się relaksować. Ta metoda pozwala się skupić na oddechu oraz oczyszcza umysł jak i ciało z niepotrzebnego napięcia.

Medytacja na stres – jak zacząć?

Oto kilka ważnych porad, dzięki którym łatwiej będzie Ci rozpocząć praktykowanie medytacji.

Wybierz formę medytacji na stres, która odpowiada Twoim aktualnym potrzebom.

Zadbaj o odpowiedni moment. Medytacja na stres powinna być praktykowana bez pospiechu, być może dysponujesz więcej czasu wieczorem? Wykorzystaj ten aspekt.

Stwórz sobie dogodne miejsce. Medytacja na stres może być praktykowana w domowym zaciszu, ale możesz także działać na świeżym powietrzu. Zadbaj, by nikt nie zakłócał Ci spokoju.

Medytacja na stres może przybierać wiele form, ale każda z nich dąży do skupienia oraz uspokojenia.

Jeśli chcesz jeszcze efektywniej wesprzeć swój organizm w trakcie natężonego stresu, zastanów się nad wprowadzeniem odpowiedniej suplementacji. MyBestNoSTRESS obfituje w składniki roślinne, mające na celu rozluźnić nasze ciało, a także korzystnie wpłynąć na sen. W jego składzie możesz znaleźć takie składniki jak: ekstrakt z rumianku oraz korzenia waleriany, a także ekstrakt z liści świętej bazylii. Dodatkowo został wzbogacony o adaptogeny oraz witaminy, które sprzyjają koncentracji. Można go przyjmować przed sytuacją stresującą lub przed snem, by korzystnie wpłynąć na proces regeneracji i wyciszenia. Pomaga także w radzeniu sobie ze stresem.

Podsumowując: praktykując medytację redukujemy poziom stresu, z którym wiele z nas się boryka w aktualnych czasach. Medytacja pomaga obniżyć poziom kortyzolu, oczyścić umysł oraz poprawić jakość snu.

Najczęściej zadawane pytania

Medytacja to proces, który pozwala na wyciszenie umysłu i skupienie się na chwili obecnej. Można to osiągnąć poprzez różne techniki, takie jak koncentracja na oddechu, powtarzanie mantry, wizualizacje czy praktyki uważności.

Jedną z łatwiejszych form medytacji, jest medytacja oddechu. To dobry pomysł na uspokojenie myśli, a także odzyskanie równowagi między umysłem a ciałem. Klucz do sukcesu w tego rodzaju medytacji opiera się na koncentracji.

Jeśli chcesz wesprzeć organizm w walce ze stresem wybierz MyBestNoSTRESS, gdyż obfituje w składniki roślinne.

W jego składzie możesz znaleźć takie składniki jak: ekstrakt z rumianku oraz korzenia waleriany, a także ekstrakt z liści świętej bazylii. Dodatkowo został wzbogacony o adaptogeny oraz witaminy, które sprzyjają koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *