Woda utleniona: zastosowania w domowej apteczce i potencjalne korzyści zdrowotne

Woda utleniona: zastosowania w domowej apteczce i potencjalne korzyści zdrowotne

Woda utleniona kojarzy się wielu z nas poprzez swoje zastosowanie do odkażania ran. Ale czy faktycznie to jedyna jej rola? czy i jakie ma właściwości zdrowotne?

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się z niego wielu ważnych informacji na temat wody utlenionej.

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru co to jest?

Jest to nieorganiczny związek chemiczny w bezbarwnej postaci. Ma wyraźny cierpko-kwaśny smak i charakterystyczny zapach.

Warto wiedzieć, iż naturalnie występuje w komórkach ciała człowieka w postaci reaktywnej formy tlenu powstałej w metabolicznych procesach oraz w trakcie oddychania komórkowego. Dodatkowo można go spotkać w powietrzu po burzy.

Ma silne właściwości utleniające, dzięki czemu znalazł zastosowanie zarówno w przemyśle jak i w medycynie. Najczęściej wykorzystuje się 3 % stężenie czyli wodę utlenioną oraz w postaci 30-35% perhydrolu.

Co to jest woda utleniona?

Woda utleniona najczęściej znana jest ze swojego zastosowania w odkażaniu ran, stanowi jeden z głównych produktów w każdej apteczce.

Wykazuje działanie bakteriobójcze, oczyszczające a także przyczynia się do zmiękczania strupów. Ze strony chemicznej jest to nadtlenek wodoru, najczęściej stosowany w postaci 3% roztwór.

Cząsteczki wody utlenionej są niewielkie, przez co łatwiej przenika przez błony komórkowe drobnoustrojów takich jak: grzyby i bakterie działając wobec nich biobójczo. Woda utleniona 3% jest dostępna w aptekach najliczniej w gramaturze 100g.

Woda utleniona – dezynfekcji ran oraz zmienionej zapalnie błony śluzowej jamy ustnej

Do przemywania jak i dezynfekcji ran woda utleniona jest używana najczęściej. Aczkolwiek zawsze jest zalecana? Otóż nie, wynika to przede wszystkim z jej niskich właściwości bakteriobójczych, które nie zawsze są w stanie sobie poradzić z infekcjami. Z jednej strony nadtlenek wodoru niszczy błonę komórkową oraz białka patogenów ale może także niszczyć komórki odpowiedzialne za proces gojenia się rany. Niestety nadtlenek wodoru nie rozróżnia drobnoustrojów od komórek organizmy co może także negatywnie wpływać na proces gojenia się ran. W celu dezynfekcji ran stosować należy stosować w postaci nierozcieńczonej.

Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa leczenia Ran woda utleniona nie powinna mieć zastosowania do odkażania ran. Ponieważ uszkadza ona tworząca się ziarninę, dzięki której rana się zasklepia.

Wskazania do stosowania nadtlenku wodoru

Podstawowym i najczęstszym zastosowaniem 3% nadtlenku wodoru jest dezynfekcja ran oraz zmienionej zapalnie błony śluzowej, a także do przemywania zadrapań i otarć. Ponadto woda może być stosowana do płukania jamy ustnej kiedy pojawia się niewielki stan zapalny jamy ustnej i gardła. W takiej sytuacji należy rozcieńczyć wodę utlenioną wraz z wodą pitną. Aczkolwiek warto zdawać sobie sprawę, iż częste stosowanie może spowodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.

Czyszczenie uszu a nadtlenek wodoru

Musisz zdawać sobie sprawę, iż stosowanie wody utlenionej musi odbywać się bardzo ostrożnie. Produkt ten nie usuwa woskowiny, jedynie może ją zmiękczyć. W sytuacji stanu zapalnego bądź stwierdzonej perforacji błony bębenkowej nie należy jej wpuszczać do ucha.

Woda utleniona do wybielania zębów?

Nadtlenek wodoru możesz znaleźć w preparatach stomatologicznych . Jest stosowany zarówno w domu jak i w profesjonalnych produktach farmaceutycznych i kosmetycznych.

najczęściej w pastach czy nakładkach z żelem. Jak zatem działa? Nadtlenek wodoru przenika przez szkliwo oraz reaguje z substancjami barwnymi które są zlokalizowane w twardych tkankach zęba oraz zmienia ich zabarwienie. Należy zachować ostrożność gdyż stosowanie omawianej substancji ma granice, po przekroczeniu których może nastąpić uszkodzenie szkliwa oraz zębiny co prowadzi do kruchości tkanek zęba. Warto podkreślić, iż stosowanie wybielających past z nadtlenkiem wodoru powinno odbywać się pod kontrolą stomatologa.

Woda utleniona a przykry zapach z ust

Płukanie ust rozcieńczonym nadtlenkiem wodoru pozwala pozbyć się porannego nieświeżego oddechu, zapachu czosnku czy cebuli oraz innych nieprzyjemnych zapachów.

Woda utleniona a kondycja mięśni i stawów

Oto kolejny pomysł na zastosowanie wody utlenionej, jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Kąpiel w wodzie utlenionej kiedy borykasz się z bólem kręgosłupa, stawów i mięśni. By złagodzić te dolegliwości należy wlać kilka buteleczek preparatu do wanny wypełnionej wodą i zanurzyć się na minimum 30 minut.

Woda utleniona na choroby skóry

Warto podkreślić, iż rozcieńczona woda utleniona może być pomocna w takich chorobach jak: łuszczyca czy egzema. Znalazła zastosowanie w przypadku grzybicy stóp, w takim przypadku należy smarować je wodą utlenioną przez kilka dni.

Zastosowanie wody utlenionej w kosmetyce

Woda utleniona znalazła także zastosowanie w kosmetyce, używa się jej jako składnika preparatu rozjaśniającego włosy. Ponadto można z niej skorzystać o ile nie ma przeciwwskazań jak z toniku do przemywania skórę zmienioną przez trądzik oraz wysypki alergiczne.

Nadtlenek wodoru- skutki uboczne

Mimo szerokiego zastosowania wody utlenionej, wykazuje wiele działań niepożądanych.

Woda utleniona może powodować pieczenie w miejscu jej aplikacji, a także podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej przy częstym płukaniu. Nadtlenek wodoru działa żrąco może powodować oparzenia oraz uszkodzić oczy. Ponadto jego opary są szkodliwe dla zdrowia człowieka, gdyż omawiana substancja może wchłaniać się wziewnie do organizmu, przez skórę lub po jej połknięciu.

Przy dużych stężeniach wydychanego nadtlenku wodoru mogą pojawić się następujące objawy:

podrażnienia oczu,

krwawienie z nosa,

odbarwienia włosów,

nudności, wymioty,

podrażnienia oraz ostre stany zapalne gardła, nosa,

obrzęk płuc,

utrata przytomności.

WAŻNE!

Pamiętaj, by nie spożywać wody utlenionej, gdyż wypicie jej w dużej ilości może prowadzić do śmierci w wyniku rozerwania jelit, a także zwiększa ryzyko wystąpienia udaru jak i zawału serca.

Woda utleniona – gdzie kupić?

Nadtlenek wodoru w postaci 3% płynnej wody utlenionej znajdziesz bez recepty w każdej aptece.

Przeciwwskazania nadwrażliwość na obecność składników preparatu.

Podsumowując, nadtlenek wodoru, jest to substancja szeroko znana i stosowana do odkażania drobnych ran jak i zadrapań, a także w chorobach przyzębia. Aczkolwiek posiada wiele innych zastosowań jak np. w stanach zapalnych jamy ustnej należy rozcieńczenie łyżki wody utlenionej w szklance wody i następnie płukać jamę ustną. Należy natomiast podkreślić, iż nieprawidłowo stosowana woda utleniona może być także niebezpieczna dla naszego zdrowia.