-10% z kodem WIOSNA10

Testosteron a odchudzanie: jaki jest związek i jak może wpłynąć na Twoje starania? - MyBestPharm

Testosteron a odchudzanie: jaki jest związek i jak może wpłynąć na Twoje starania?

 

Testosteron to hormon androgenowy, odgrywający kluczową rolę w męskim organizmie. Jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg wielu procesów, a niedobór testosteronu we krwi może skutkować wieloma negatywnymi objawami. Czy zastanawiałaś się jaki ma wpływ testosteron na odchudzanie?

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wielu wskazówek.

Zanim przejdziemy do roli testosteronu, warto przyjrzeć się czym jest otyłość. Jest to choroba, którą charakteryzuje nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie.

Problem otyłości dotyczy już około 20% kobiet oraz 30% mężczyzn w Polsce. Nadmierną masą ciała posiada już coraz większa grupa naszego społeczeństwa, inne kraje wysoko rozwinięte także mają podobny problem. Naukowcy ciągle szukają sposobów leczenia otyłości, warto jednak zatrzymać się i zastanowić z jakich powodów tak wiele osób się boryka z tą chorobą.

Przyczyny otyłości

W większości przypadków otyłość jest skutkiem nieprawidłowej diety oraz siedzącego trybu życia. Żywność o wysokim stopniu przetworzenia, tłuste oraz bogatoenergetyczne posiłki oraz niski poziom aktywności fizycznej są przyczyną dodatniego bilansu kalorycznego. Zbyt wysokie spożycie kalorii względem aktualnego indywidualnego zapotrzebowania prowadzi do odkładania energii w postaci tkanki tłuszczowej. Można określić tak 90% przypadków.

Pozostałe 10% przypadków otyłości to otyłość wtórna, która rozwija się wskutek choroby czy przyjmowanych leków. Wśród schorzeń warto wymienić niedoczynność tarczycy, chorobę Cushinga, zespół policystycznych jajników, niedobory hormonu wzrostu.

Okazuje się także, iż jedną z przyczyn nadmiernej masy ciała może być także niedobór testosteronu. Pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Już na etapie życia płodowego kształtuje męskie cechy płciowe. W kolejnych latach ma także kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój.

Czym jest testosteron?

Przede wszystkim testosteron to męski hormon steroidowy. Komórki Leydiga zlokalizowane w jądrach są odpowiedzialne za jego produkcję. Mimo, iż omawiany hormon najczęściej kojarzony jest z płcią męską, nie brakuje go także w organizmie kobiety. Źródłem testosteronu są nadnercza, jajniki, a także łożysko.

U mężczyzn testosteron odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych oraz warunkuje popęd seksualny. Pełni kluczową rolę w budowie mięśni, ale także w procesie rozkładu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo testosteron w przypadku mężczyzn przyczynia się do niższego tonu głosu jak i charakterystycznego owłosienia. W przypadku kobiet może prowadzić do zaburzeń w funkcji jajników. Spełnia kluczową rolę dla libido, niezależnie od płci.

Ponadto testosteron oddziałuje na rozwój zdolności wysiłkowych jak i przyspiesza tempo regeneracji.

Nieprawidłowe stężenie tego hormonu może być przyczyną rozwoju otyłości.

Wpływ testosteronu na otyłość

Należy podkreślić, iż testosteron nie powoduje wzrostu masy ciała. Aczkolwiek niedobór testosteronu we krwi może prowadzić do zaburzonej pracy wielu narządów.

Jak już zostało wspomniane testosteron poza działaniem budującym tkankę mięśniową, prowadząc do rozkładu komórek tłuszczowych.

Niedobór testosteronu może być wynikiem:

  • zaburzeń rozwoju lub zstępowania jąder,
  • zespołu Klienfeltera,
  • gruczolaka przysadki,
  • zapalenia jąder,
  • idiopatycznego zaniku jąder.

Powinniśmy zdawać sonie sprawę, iż procesy związane z wiekiem mają wpływ na osłabienie takich hormonów jak GnRH jak i LH, które stymulują produkcję testosteronu w ciele. Obniżenie poziomu testosteronu poniższej zakresu norm może stanowić problem zdrowotny. W szczególności powinni pamiętać o tym mężczyźni.

Testosteron a otyłość

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż otyłość to problem dotykający wielu pacjentów. Niedobór testosteronu we krwi prowadzi do zwiększenia tkanki tłuszczowej oraz rozwoju otyłości brzusznej. Należy podkreślić, iż nadmierna tkanka tłuszczowa prowadzi do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.

Ma wpływ na syntezę testosteronu testosteronu w jądrach powodując jej zaburzenia. Co w konsekwencji ma wpływ na niższe stężenie testosteronu we krwi i większe odkładanie komórek tłuszczowych.

Warto w takim momencie zacząć do modyfikacji stylu życia poprzez zwiększenie aktywności fizycznej oraz racjonalnych nawyków żywieniowych. Redukcja masy ciała pozwoli by uniknąć negatywnego efektu na produkcję testosteronu.

W jaki sposób podnieść testosteron w organizmie?

Główne objawy niskiego poziomu testosteronu obejmują niskie libido, a także zmęczenie, słaby nastrój oraz zmniejszona masa mięśniowa.

Jeśli podejrzewasz u siebie zbyt niski poziom testosteronu, wykonaj proste badania z krwi, mające na celu potwierdzenie bądź wykluczenie jego niedoboru.

Terapia zastępcza jest najskuteczniejszym leczeniem, aczkolwiek jest to dość kontrowersyjne rozwiązanie wiąże się z dużym ryzykiem jak i korzyściami. Warto szukać naturalnych sposobów by poprawić poziom testosteronu.

Jak leczyć niedobór testosteronu?

Oto kila najważniejszych aspektów, by podnieść poziom testosteronu w surowicy krwi.

Zadbaj o regenerację, zbyt niska jakość snu jest związana ze spadkiem testosteronu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż sen jest jednym z głównych filarów naszego optymalnego samopoczucia i zdrowia.

Zadbaj o zbilansowaną dietę, uwzględniającą wszystkie kluczowe witaminy i składniki mineralne wykazujące znaczenie dla ważnych funkcji ludzkiego ciała. Należy wspomnieć o podaży cynku, gdyż jego niedobory mogą powodować obniżony poziom testosteronu. Znajdziesz go w takich produktach jak: mięso, orzechy, nasiona.

Aktywność fizyczna a poziom testosteronu

Liczna badania dostarczyły informacji, iż trening siłowy może zwiększyć poziom testosteronu. Ponadto ćwiczenia siłowe wpływają na zwiększenie poziomu endorfin, co prowadzi do redukcji poziomu kortyzolu, który negatywnie wpływa na produkcję testosteronu.

Utrata wagi pozwoli uniknąć negatywnych skutków dla produkcji testosteronu.

Suplementować czy nie?

Przede wszystkim z niskim poziomem testosteronu wiąże się niedobór witaminy D. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią jej suplementację. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem preparatu, zwróć uwagę na MyBestOmega-3 unikatowy produkt, który w swoim składzie zawiera najwyższą dawkę kwasów omega-3 jak również witaminę D. Oba te składniki wykazują silne działanie przeciwzapalne.

Adaptogeny a poziomu testosteronu

Withania somnifera inaczej ashwagandha wykazuje działanie modulujące na poziom testosteronu, zwiększając jego stężenie w surowicy krwi. Jest adapotegnem wspierającym organizm w różnych sytuacjach. Jeśli chcesz wzmocnić swoje ciało zastanów się nad MyBestVital, jest to unikatowy suplement diety zawierający witaminę D oraz adaptogeny. Rekomendowany dla osób zestresowanych ale także prowadzących stresujący tryb życia.

Podsumowując, testosteron jest niezbędny w szczególności dla płci męskiej, ale jego odpowiedni poziom powinny dbać także kobiety. Niski poziom testosteronu wiąże się z objawami takimi jak zmęczenie, obniżony nastrój. Otyłość generuje różne problemy zdrowotne, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto dbać o prawidłową masę ciała poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę oraz regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną.

 

Najczęściej zadawane pytania

Testosteron to hormon androgenowy, odgrywający kluczową rolę w męskim organizmie. Jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg wielu procesów, a niedobór testosteronu we krwi może skutkować wieloma negatywnymi objawami.

Zadbaj o zbilansowaną dietę, uwzględniającą wszystkie kluczowe witaminy i składniki mineralne wykazujące znaczenie dla ważnych funkcji ludzkiego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *