Stres pourazowy – jak go rozpoznać i co robić?

Stres pourazowy – jak go rozpoznać i co robić?

Zespół stresu pourazowego wbrew pozorom nie występuje jedynie u żołnierzy powracających z misji. Tego typu zaburzenia mogą również rozwinąć się u osób, które doświadczyły traumatycznego wydarzenia w życiu. Czym jest stres pourazowy? Jak się objawia?

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się przydatnych informacji dotyczących stresu pourazowego.

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego PTSD jest przypisywany do grupy zaburzeń szczególnie związanych ze stresem.

PTSD jest formą reakcji organizm na wydarzenie o mocnym wydźwięku psychicznym powiązanym ze stresem bądź traumatycznym zdarzeniem.

Jakie są przyczyny zespołu stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego PTSD pojawia się jako reakcja na przeżytą traumę. Wśród takich przeżyć można wyróżnić wojnę, terroryzm, klęski żywiołowe, przemoc fizyczną czy seksualną, niespodziewaną śmierć kogoś bliskiego, a nawet otrzymanie śmiertelnej diagnozy.

Po traumatycznym przeżyciu, nadmiar negatywnych bodźców bądź seria zdarzeń ze znaczną ilością silnych stresorów powoduje, iż u chorego pojawiają się silne zaburzenia lękowe.

Według statystyk zespołu stresu pourazowego doświadcza co jedenasta osoba w ciągu całego życia, niezależnie od wieku i płci.

Kto jest bardziej narażony na zespół stresu pourazowego PTSD?

PTSD jest to zaburzenie psychiczne, które może dotyczyć każdego z nas, aczkolwiek istnieją czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia PTSD. Wśród nich można wyróżnić:

  • płeć żeńską,
  • młody wiek w momencie traumy,
  • osobowość anankastyczną,
  • podatność genetyczną,
  • epizody depresyjne w przeszłości,
  • zaburzenia zachowania w okresie wzrastania i młodości,
  • choroby psychiczne w rodzinie,
  • niższe wykształcenie.

Objawy PTSD

Syndrom stresu pourazowego może powodować wiele objawów zarówno psychicznych jak i fizycznych.

Objawy borykające się ze stresem pourazowym doświadczają takich objawów jak:

  • natrętne, przerażające myśli,
  • nadmierna czujność,
  • depresja,
  • koszmary senne,
  • silne poczucie winy,
  • ciągłe zamartwianie się,
  • utrata zainteresowań, kłopoty z koncentracją,
  • myśli i próby samobójcze,
  • unikanie myśli,
  • poczucie bezradności,
  • drażliwości, agresja.

    WAŻNE

Trudne emocje związane z zespołem stresu pourazowego, powodują, iż codzienne funkcjonowanie staje się trudne. Osoby zmagające się z PTSD unikają wydarzeń, miejsc czy przedmiotów związanych z cierpieniem.

Objawy zespołu stresu pourazowego dość często obejmują problemy z koncentracją, zaburzenia w sposobie odżywiania jak i zaburzenia snu. Dlatego niekiedy istotne jest leczenie farmakologiczne.

Diagnoza zespołu stresu pourazowego

By postawić diagnozę zespołu stresu pourazowego, psycholog diagnosta musi wykazać się uważnością i precyzją, gdyż łatwo pomylić stres pourazowy np. z depresją. Zespół stresu pourazowego jest to złożone zaburzenie, którego pełna diagnostyka powinna obejmować zarówno wywiad kliniczny oparty na poszczególnych wytycznych i schematach, badaniu neuropsychologicznym oraz zastosowaniu narzędzi diagnostycznych opartych na samoopisie.

PTSD u dzieci

PTSD u dzieci może mieć podobne przyczyny, jak w przypadku osób dorosłych. A więc dzieci, które są narażone na PTSD to ofiary wypadków, świadkowe wypadków, dzieci, które straciły rodzica czy doświadczyły ciężkiej choroby rodzica. Diagnoza zespołu stresu pourazowego może być utrudniona, ponieważ często zdarza się, że dzieci ukrywają objawy PTSD ze względu na odczuwany wstyd.

Ponadto PTSD u dzieci pojawia się wskutek przemocy czy zaniedbań rodziców. W tym przypadku ogromną rolę odgrywają nauczyciele i pedagodzy w placówkach oświatowych, którzy powinni zwracać uwagę na niepokojące zachowania dziecka. Zignorowane symptomy mogą w przyszłości powodować depresję, nerwicę, stany lękowe czy zachowania autodestrukcyjne.

Zespół stresu pourazowego u dzieci rozpoznawany jest poprzez:

  • nadmierną reakcję na bodziec,
  • powroty do traumatycznych wydarzeń, ponowne przeżywanie trudnych sytuacji,
  • bezsenność lub problemy ze snem,
  • napady złości o agresji,
  • unikanie sytuacji bądź osób, które przypominają traumatyczne wydarzenia.

W przypadku dzieci terapia PTSD powinna dotyczyć także najbliższych osób zaangażowanych w życie dziecka.

WAŻNE

Nieleczone PTSD może stanowić przyczynę powstawania depresji bądź znacznie bardziej skomplikowanych stanów jak alkoholizm czy też uzależnienie od narkotyków.

Jak wesprzeć organizm?

Traumatyczne wydarzenie jak śmierć bliskiej osoby to trudne doświadczenia dla każdego z nas. Dlatego leczenie zespołu stresu pourazowego obejmuje dwa aspekty: psychoterapię oraz farmakoterapię.

Im mniej nasilone zaburzenia, tym większa rolą psychoterapii. Natomiast u pacjentów zmagających się z zespołami reakcji stresowych, sesje psychoterapeutyczne powinny zostać wdrożone jak najszybciej.

Fundamentem dobrego samopoczucia jest odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca najważniejszych witamin i składników mineralnych. Aczkolwiek jeśli jesteś pod wpływem dużego stresu zastanów się nad wprowadzeniem MyBestMagnesia, suplementu który w swoim składzie zawiera, aż 5 organicznych form magnezu o wysokiej przyswajalności.

Dzięki suplementacji MyBestMagnesia możesz zaobserwować:

  • mniejsze znużenie i zmęczenie,
  • lepsze samopoczucie (90% badanych zauważyło mniejsze rozdrażnienie po suplementacji),
  • mniejszy problem z zasypianiem oraz poprawę jakości snu.

Ponadto dla naszego organizmu w trakcie przedłużającego się stresu kluczowe jest zadbanie o mikrobiotę. MyBestProBIO obfituje w 30 szczepów bakterii, zamkniętych w specjalnej kapsułce DRcaps®, rozpuszczającej się w jelitach. Warto wiedzieć, że mikrobiota ma wpływ zarówno na procesy wchłaniania jak i wytwarzania składników odżywczych, ale także za nasze samopoczucie.

Dodatkowo dobrym wsparciem dla organizmu jest włączenie również MyBestNoSTRESS, który dzięki składnikom aktywnym zapewnia:

  • wsparcie podczas trudnych sytuacji stresowych,
  • wspomaganie funkcjonowania układu nerwowego,
  • pozytywny wpływ na dobre samopoczucie, relaksację oraz odprężenie.

Jak pomóc osobie z PTSD?

Warto podkreślić, że mimo różnych podjętych działań terapeutycznych, warto wziąć pod uwagę jedną z kluczowych kwestii dotyczących pomocy osobom borykających się z zespołem stresu pourazowego. Jest to stworzenie optymalnych warunków środowiskowych, a więc takich, gdzie poczują się bezpiecznie. Zaangażowanie osób najbliższych w proces powrotu do optymalnego zdrowia jest fundamentem w walce. Niekiedy bywa tak samo ważne jak wsparcie farmakologiczne czy psychoterapeutyczne

Objawy PTSD wpływają negatywnie na samopoczucie i funkcjonowanie osoby dotkniętej omawianym problemem, ale także osób z otoczenia i rodziny. Choć nie jest łatwo szukać pomocy, jest to kluczowe, aby zadbać zdrowie.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zespołu stresu pourazowego?

Całkowite wyleczenie jest możliwe, wymaga jednak zaangażowania, odpowiednio prowadzonej terapii i stosowania leków. Nie jest to łatwy i szybki proces, czasem na efekty należy czekać miesiące, a nawet lata. U wielu osób sprawdzają się terapie grupowe czy też zaangażowanie w różnego rodzaju wolontariaty. Ponadto pomocne mogą okazać się techniki medytacyjne czy relaksacyjne.

Osoby zmagające się z PTSD powinny zadbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej oraz prawidłowo zbilansowaną dietę dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Podsumowując: zespół stresu pourazowego jest problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Leczeniu zespołu stresu pourazowego sprzyja prawidłowo zbilansowana dieta dostarczająca składników odżywczych, a także suplementacja dopasowana do indywidualnych potrzeb. Traumatyczne wydarzenie może nieść ze sobą poważne objawy stresu pourazowego będące uciążliwym aspektem codziennego życia.