Naturalne metody poprawy pamięci: Co naprawdę działa?
Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, by nasz mózg działał efektywniej? W aktualnych czasach borykamy się z natłokiem obowiązków i ciągłym pośpiechem. Co ważne, problemy te dotykają wielu nawet młodych osób.
Jak poprawić pamięć i koncentrację? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak naturalnie poprawić pamięć.
Jakie są możliwe przyczyny problemów z pamięcią i koncentracją?
Problemy z koncentracją dotykają coraz to większą liczbę osób. Do tej pory wiązaliśmy te problemy z osobami w starszym wieku, ale w obecnych czasach wiele z nas boryka się ze skupieniem, koncentracją czy zapamiętywaniem. Jakie są tego przyczyny?
Stres, zmęczenie – chroniczny stres oraz zmęczenie mają negatywny wpływ na nasze zdolności poznawcze.
Zła dieta- nieodpowiednie odżywianie, niedostateczna podaż witamin i składników mineralnych negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu.
Nadmiar obowiązków i bodźców – powiązany w dużej mierze z nowoczesnymi technologiami. Zbyt duża ilość informacji rozprasza nasz umysł.
Niski poziom aktywności fizycznej – wysiłek fizyczny ma wpływ na kondycję mózgu, gdyż podnosi ilość tlenu, przyswajanego przez organizm.
Szybkie tempo życia- w dużej mierze pogoń za marzeniami i karierą ma negatywny wpływ na sposób odpoczynku i regeneracji.
Choroby neurodegeneracyjne – mają także wpływ na pogorszoną kondycję pamięci. Wczesne objawy choroby Alzheimera obejmują obniżenie funkcji poznawczych w tym także pamięci.
Z czym wiążą się problemy z pamięcią i koncentracją?
Jest wiele czynników mających wpływ na problemy z pamięcią i koncentracją, zarówno tych na podłożu fizycznym jak i emocjonalnym. Dość często problemy z pamięcią mogą mieć związek z innymi zaburzeniami jak: ADHD, choroby neurodegeneracyjne jak choroba Alzheimera czy demencja. W sytuacji kiedy nie widać poprawy pamięci i koncentracji po wdrożonych modyfikacjach, należy skonsultować się z lekarzem.
Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Jeśli masz problemy z koncentracją, zadbaj o zbilansowaną dietę, umiarkowaną aktywność fizyczną, możesz także wziąć pod uwagę suplement diety wspomagający funkcje mózgu.
Aktywność fizyczna wspiera funkcje poznawcze
Aktywność fizyczna to fundament dla zdrowia mózgu. Warto dbać o regularny ruch, który:
- wpływa pozytywnie na krążenie krwi – efektywniejsze krążenie oznacza więcej składników odżywczych i tlenu dostarczanych do mózgu,
- obniża stres – ćwiczenia fizyczne wspierają proces redukcji stresu, który jest jednym z kluczowych wrogów naszej pamięci i koncentracji.
- pobudza nowe połączenia nerwowe – regularna aktywność fizyczna może stymulować proces tworzenia nowych połączeń nerwowych, co sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu mózgu.
Trening pamięci
Czy zdajesz sobie sprawę, że nasz mózg, podobnie jak mięśnie, również potrzebuje treningu? Jak zatem trenować umysł? Możesz go wspierać poprzez: gry logiczne i zagadki czy naukę języków.
Czy warto suplementować?
Dieta obfitująca w witaminy i składniki mineralne ma kluczowy wpływ na poprawę koncentracji oraz pamięci. Witaminy z grupy B wspomagają pracę układu nerwowego oraz oddziałują na poprawę pamięci.
Ponadto warto zadbać o podaż kwasów omega-3, które nie tylko wykazują działanie przeciwzapalne, ale także wspomagają pracę mózgu. Warto by pojawiły się w codziennych posiłkach.
Nie zawsze jednak jest możliwe, by zbilansowana dieta dostarczała wszystkich składników. W takich sytuacjach warto sięgać po suplement diety. Jakie składniki wziąć pod uwagę?
miłorząb japoński – może poprawić koncentrację i pamięć,
żeń-szeń – dodaje sił witalnych,
witania ospała – zwiększa wydajność zapamiętywania jak i uczenia się. Wpływa korzystnie na poziom stresu oraz koncentrację,
rożeniec górski – usprawnia pamięć oraz zwiększa czujność i koncentrację. Rekomendowana dla osób w wieku starszym.
Dla optymalnego wsparcia naszego mózgu warto do codziennej suplementacji włączyć MyBestGenius, który wyróżnia się zawartością adaptogenów oraz witamin wspierających nasze funkcje poznawcze. Poprzez zawartość kwasów tłuszczowych oraz ekstraktu z żeń-szenia, wspiera optymalną aktywność umysłową.
Ponadto warto wziąć pod uwagę składniki pokarmowe mające wpływ na funkcjonowanie mózgu, jak sok winogronowy czy ostrygi. Dodatkowo w codziennej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców, a także orzechów czy pestek, wykazujących wpływ na ludzki mózg, w tym na pamięć i koncentrację.
Sen i regeneracja a pamięć i koncentracja
Warto zdawać sobie sprawę, że sen pełni kluczową rolę w procesie zapamiętywania. Brak odpowiedniej ilości snu zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci oraz koncentracji. Z tego powodu zadbaj o regularny sen, dbając o warunki do wypoczynku. Postaraj się spać minimum 7-8 godzin na dobę.
Kolejnym ważnym aspektem mającym wpływ na zdrowe funkcjonowanie mózgu jest również eliminacja stresu, np. poprzez głębokie oddychanie czy muzykoterapię. Prawidłowe oddychanie usprawnia pracę mózgu oraz opóźnia procesy starzenia.
Możesz też wprowadzić do swojej codzienności medytację, która również może zwiększyć zdolność koncentracji oraz poprawę pamięci. Przewlekły stres oraz szybki tryb życia niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, zarówno na płaszczyźnie zdrowia psychicznego jak i fizycznego.
Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego zadbaj o optymalny sposób dla siebie, który pozwoli Ci korzystnie wpłynąć na koncentrację oraz zapamiętywanie. Zwracaj uwagę na nadmiar bodźców, rozwiązuj krzyżówki oraz zadbaj o odpoczynek.
Podsumowując: problemy z pamięcią i koncentracją dotykają coraz to młodsze osoby, które w wskutek nadmiernego stresu i obowiązków, nie tylko obserwują spadek sił witalnych, ale także osłabione funkcje kognitywne. Jest wiele skutecznych sposobów na poprawę koncentracji. Warto dbać o codzienną dietę i redukować spożycie cukrów prostych. Zadbaj także o trening umysłu i aby w Twojej codzienności była umiarkowana aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu.