Mity żywieniowe: co jest prawdą, a co fałszem w świecie diet?

Mity żywieniowe: co jest prawdą, a co fałszem w świecie diet?

Mity żywieniowe są bardzo popularne. Wiele osób często nieświadomie w nie wierzy oraz powtarza je dalej. Kto z nas nie słyszał, że nie wolno jeść kolacji po 18, bądź nie łączyć ogórka wraz z pomidorem.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jakie jeszcze są najczęstsze mity żywieniowe oraz z czego wynikają.

Mity żywieniowe – ich pochodzenie

Mity żywieniowe są aktualne oraz często powielane przez innych. wiele osób, które wierzy w mity żywieniowe po pewnym czasie ma poczucie, iż zderza się ze ściana, gdyż są tak różne, iż zaczynają się czuć zdezorientowani. Jak myślisz skąd się biorą? Najczęściej mity dietetyczne są powielane przez osoby, które niewiele mają wspólnego ze środowiskiem żywieniowym, można je nazwać pseudo- ekspertami, wprowadzającymi zamieszanie informacji.

Skoro już wiemy dlaczego pojawiają się żywieniowe mity, warto się zapoznać z najważniejszymi z nich.

Ziemniaki tuczą – 1 mit żywieniowy

Pewnie zastanawiasz się dlaczego tak wiele osób, uważa, iż ziemniaki tuczą i są niedobrym produktem. Najbardziej logicznym wytłumaczeniem jest fakt, iż statystyczna osoba przed rozpoczęciem diety, spożywała klasyczny obiad czyli kotlet, ziemniaki i surówkę. Zmieniając dotychczasowy styl życia oraz wprowadzając inne węglowodany jak ryż makaron czy kasze, to nagle jej masa ciała spadała. Warto podkreślić iż ziemniaki w 100g zawierają tylko 80 kcal, a ryż w takiej samej gramaturze aż 349 kcal. Należy podkreślić, iż dość częstym dodatkiem do ziemniaków są dodatki takie jak śmietana czy masło. Są one wysoko energetyczne i w ten sposób ziemniaki dostarczają znacznie więcej energii. Warto wspomnieć, iż ziemniaki w formie puree szybciej uwalniają też glukozę, poprzez zniszczenie frakcji błonnika, z tego powodu warto spożywać te warzywa ugotowane al dente oraz bez dodatków.

Należy jeść 5 posiłków dziennie- 2 mit żywieniowy

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś, że by schudnąć czy zadbać o zdrowie należy jeść 5 posiłków dziennie w odstępach około 3 godzinnych. Regularne spożywanie posiłków ma kluczowe znaczenie nie tylko podczas odchudzania, ale także dla utrzymania optymalnego zdrowia i samopoczucia. Pozwala na zmniejszenie chęci na podjadanie między posiłkami. Jeśli nie jesteś w stanie spożywać codziennie 5 posiłków, nie martw się jedzenie 4 posiłków czy nawet 3 nie jest błędem. Dopasuj względem swoich aktualnych potrzeb i możliwości. Aczkolwiek jeśli borykasz się z nagłymi spadkami cukru czy objawami refluksu, w takich sytuacjach jedzenie co 3h będzie lepszym rozwiązaniem.

Owoce wieczorem tuczą- 3 mit żywieniowy

Oto kolejny mit, który jest ciągle bardzo popularny. Znaczna część naszego społeczeństwa w niego wierzy. Czy jest realne by jabłko przed 18:00 miało mniej kalorii niż to samo jabłko spożyte po godzinie 18:00? Oczywiście, że nie kaloryczność jedzenia jest stała. Owoce są cennym źródłem witamin w szczególności witaminę C A, E oraz związków bioaktywnych takich jak: antyoksydanty, flawonoidy czy błonnik pokarmowy. Należy podkreślić, iż spożywanie zbyt dużych ilości owoców może prowadzić do wzdęć oraz innych objawów dyskomfortowych. Powinniśmy spożywać owoce z dodatkiem białka czy tłuszczu, by nie tylko spowolnić wyrzut glukozy, ale dać sytość na dłużej. Czyli możesz łączyć owoce z jogurtem czy orzechami.

Czy kawa wypłukuje magnez?

Oto kolejny jakże często spotykany mit żywieniowy. Owszem temat kawy wzbudza wiele dyskusji. Na temat kawy przeprowadzono wiele naukowych badań. Aktualnie nie ma przeciwwskazań do sięgania po kawę u osób zdrowych. Jeśli po spożyciu kawy obserwujesz uczucie niepokoju, nadpobudliwości bądź bezsenności, należy ograniczyć jej spożywanie i przyjrzeć się symptomom. Osoby borykające się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego jak np. zgaga, ból żołądka, powinny rozważyć jej czasowe odstawienie, bądź spożywanie adekwatne do tolerowanych ilości.

Miód to zamiennik cukru

Wiele osób uważa, iż miód jest lepszy niż cukier. Owszem miód pomaga wspierać układ odpornościowy oraz ma działanie przeciwbakteryjne. Przyspiesza proces gojenia się oraz, a także stanowi istotne źródło przeciwutleniaczy. Wśród cennych składników można także znaleźć takie pierwiastki jak: magnez, żelazo, wapń oraz kwas foliowy.

Wybór miodu na rynku spożywczym nie jest łatwy, gdyż możesz znaleźć w sklepie zarówno dobrej jak i gorszej jakości miody. Warto podkreślić, że miód zawiera także cukier w podobnej ilości do białego cukru, dlatego jego spożywanie powinno być ograniczone, gdyż wzrost masy ciała może być spowodowany zbyt dużą ilością spożywanego miodu. W zdrowym odżywianiu znajdzie sie miejsce na ten produkt.

Czy łączyć pomidora z ogórkiem?

Oto kolejny popularny i kontrowersyjny mit żywieniowy. To przekonanie jest oparte na witaminie C, w którą obfitują pomidory oraz na enzymie askorbinazie zawartej w ogórkach. Enzym ten powstaje podczas krojenia oraz prowadzi do dezaktywacji witaminy w środowisku o odpowiednik pH. Aczkolwiek rozwiązaniem tej sytuacji jest pH. Witamina C w przewodzie pokarmowym jest bezpieczna, a askorbinaza łatwo rozpada się pod wpływem enzymów trawiennych.

W codziennej diecie warto dbać o podaż warzyw, które dostarczają składników odżywczych oraz błonnika pokarmowego dającego uczucie sytości. warzywa w szczególności zielone to doskonałe źródło kwasu foliowego, istotnego w leczeniu chorób układu krążenia. Dlatego włącz ulubione warzywa do swojej diety.

Gluten

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele mitów żywieniowych, dość popularnym jest mit, iż gluten szkodzi. Czy tak jest ? Wykluczanie glutenu z diety bez wskazań niesie ze sobą więcej zagrożeń niż korzyści. Bezglutenowa dieta zwiększa ryzyko niedoboru wielu witamin oraz składników mineralnych w tym żelaza, wapnia oraz witamin z grupy B, które znajdują swoje źródło w produktach zbożowych.

Jeśli ktoś ma zdiagnozowaną chorobę trzewną czyli celiakię, w takiej sytuacji, nie może spożywac produktów zawierających gluten. U osób zdrowych nie ma konieczności wykluczania produktów z glutenem, aczkolwiek warto zadbać o podaż pełnoziarniste produkty jak ciemne pieczywo, dostarczające witamin i składników mineralnych.

Należy jednak pamiętać, by czytać etykiety produktów, gdyż zdarza się, iż ciemne pieczywo jest barwione karmelem lub słodem jęczmiennym tym samym możemy znaleźć się w pułapce, iż zdrowe produkty z wyglądu w swoim składzie niosą zbędne substancje.

Nie należy spożywać jajek

Powinniśmy wiedzieć, iż już dawno wykazano, że cholesterol zawarty w jajkach nie jest, aż taki straszny oraz nie wpływa na jego poziom w surowicy krwi w porównaniu do tłuszczów nasyconych zawartych w słodyczach. Pewnie nie raz zetknęłaś się z informacją, iż nie powinnaś spożywać więcej niż 2 jajka na tydzień? Otóż substancje zawarte w jajkach nie wykazują negatywnego wpływu na choroby serca. Jajka to bogactwo witamin i składników mineralnych.

Cytryna i cytrusy to największe bogactwo witaminy C

Owoce cytrusowe owszem są dobrym źródłem witaminy C, ale nie najlepszym. Zawartość tego składnika waha się w granicach 40-60mg.

Takie produkty jak dzika róża czy czarna porzeczka wykazują większą zawartość kwasu askorbinowego. Podobnie jak natka pietruszki czy papryka. Jak wynika z tego warto sięgać po świeże owoce i warzywa, by dostarczyć sobie odpowiednią ilość witaminy C. Nasuwa nam się pytanie czy soki owocowe są zdrowe? Jeśli są naturalne mogą stanowić dobre uzupełnienie codziennej zdrowej diety, aczkolwiek warto dbać by dbać o podaż świeżych owoców w codziennym menu.

Mity żywieniowe ograniczają nasze codzienne działanie, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować je ze specjalistą dietetykiem, by nie bać wartościowych produktów oraz dbać o różnorodność w codziennej diecie.

Podsumowując, jest wiele mitów żywieniowych, z którymi spotykamy się każdego dnia. Warto przede wszystkim podchodzić do nich z rozsądkiem i dystansem wtedy nie będą wpływały na nas negatywnie. Kluczem do dobrego samopoczucia jest zdrowy rozsądek oraz przekonanie, że wszystko jest dla ludzi, kwestia ilości i częstotliwości spożywanych produktów. Sposób odżywiania ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, ale nie możemy ulegać powszechnym mitom.