Jedzenie z mikrofali: czy jest bezpieczne dla zdrowia?
Pewnie nieraz natknęłaś się na wieści na temat podgrzewania posiłków w kuchence mikrofalowej. Być może zastanawiasz się czy jest to zdrowe rozwiązanie oraz czy warto. Tempo naszego codziennego życia często zmusza nas do skracania czasu na wykonywanie codziennych czynności stąd szukamy alternatywnych rozwiązań choćby jak szybciej przygotować posiłek.
Przeczytaj poniższy tekst a dowiesz się czy jedzenie z mikrofali jest bezpieczne dla naszego zdrowia.
Kuchenka mikrofalowa od ponad 60 lat pomaga usprawniając nasze życie, poprzez skracanie czasu przygotowywania jedzenia. Od momentu kiedy się pojawiła trwają dyskusje odnośnie jej wpływu na przygotowywanie jedzenia oraz zawarte w nim składniki mineralne i inne odżywcze.
Zanim przejdziemy do pytania czy jedzenie z mikrofalówki jest zdrowe, warto wiedzieć, jak działa mikrofalówka oraz czym są fale elektromagnetyczne.
Fale elektromagnetyczne – co to jest?
Fale to drgania pola elektrycznego oraz pola magnetycznego, mające zdolność przemieszczania się. Ruch falowy wykazuje zdolność do transportu energii, której siła jest zależna od ilości drgań na sekundę czyli częstotliwości.
Promieniowanie elektromagnetyczne jest wykorzystywane powszechnie w naszym codziennym życiu. Jego naturalne źródło to słońce. Z drugiej stron intensywny rozwój techniczny jak i technologiczny sprowadził sztuczne źródła promieniowania które są w większości sprzętów RTV oraz AGD. Czy zastanawiasz się nad ich wpływem na nasze zdrowie?
Mikrofalówka- jej działanie
Jak sama nazwa wskazuje, promienie mikrofalowe odpowiada za podgrzewanie posiłków. Działają na obecne praktycznie w każdej potrawie cząsteczki wody, a także cukry i oleje. Mikrofale wywołują drgania rotacyjne. Podczas tego ruchu cząstki odbijając się od siebie wzajemnie, a wytworzona przez to energia zostaje przetworzona w ciepło.
Warto podkreślić, iż oddziaływanie promieniowania mikrofalowego na żywność jest dość krótkotrwałe. Nie trzeba się zatem obawiać przebywania tuż obok znajdującej się mikrofali w trakcie jej działania.
Kuchenka mikrofalowa i mity wobec jej stosowania
Przez tak długi okres czasu pojawiło się wiele mitów związanych ze stosowaniem kuchenki mikrofalowej. Oto najważniejsze z nich, o których warto wspomnieć:
Jednym z nich jest mit, iż kuchenka mikrofalowa emituje szkodliwe promieniowanie mikrofalowe. Niektórzy błędnie porównują mikrofale z falami wysokoenergetycznymi jak promienie rentgenowskie. Należy podkreślić, promieniowanie rentgenowskie jest to forma promieniowania jonizującego, którego duże dawki wpływają negatywnie, uszkadzając tkanki i komórki w organizmie. Fale mikrofalowe wytwarzają niższą wartość energii i nie wpływają negatywnie na komórki i tkanki ludzkiego ciała.
Czy mikrofalówka zakłóca działanie innych urządzeń? Otóż nie, kuchenka mikrofalowa nie zakłóca pracy takich artykułów jak: telefony komórkowe, router Wi-Fi. Owszem te urządzenia także działają na zasadzie mikrofali, ale nie oddziałują na siebie wzajemnie.
Jedzenie podgrzewane – zdrowe czy nie?
Należy podkreślić, iż podczas każdej obróbki cieplnej zachodzi interakcja z jedzeniem. Im wyższa temperatura tym wyższe straty witamin, składników mineralnych czy przeciwutleniaczy tak istotnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Dodatkowo zbyt długi czas podgrzewania ma podobny wpływ. W kuchence mikrofalowej podgrzewanie posiłków jest znacznie szybsze, do przygotowanych potraw nie dodaje się wody, która przyczynia się do utracania składników odżywczych.
Aczkolwiek kuchenka mikrofalowa nie w każdej sytuacji stanowi idealne rozwiązanie. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż omawiane urządzenie podgrzewa potrawy nierównomiernie, dlatego w niektórych miejscach temperatura może przewyższać 100 stopni, prowadząc do rozpadu witaminy B12. Z tego powodu warto ograniczyć podgrzewanie mięsa zawierającą tę grupę witamin.
Jakich produktów nie podgrzewać w kuchence mikrofalowej?
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie produkty można podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Do tych produktów należy mleko matki, które tak często z racji wygody jest podgrzewane w kuchence mikrofalowej. O tym mówi badanie przeprowadzone w latach 80-tych iż promieniowanie mikrofalowe pozbawia mleko matki wielu składników odżywczych, a dodatkowo może prowadzić do tworzenia się toksycznych związków w szczególności dla nerek jak i układu nerwowego.
Kolejnymi produktami, których nie warto wkładać do kuchenki mikrofalowej to warzywa. Ich podgrzewanie wiąże się z utratą cennych związków jak flowonoidy.
Zakazane jest grzanie ostrych papryczek, gdyż opary powstające zaliczane są do trujących a gorąca kapsaicyna może spowodować poparzenie przełyku.
Podgrzewanie jedzenia – jakie naczynia?
Warto dbać by jedzenie było zdrowe oraz pyszne z tego powodu powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Kluczową rolę w tym odgrywają pojemniki, które na co dzień użytkujemy. Należy wybierać naczynia szklane oraz ceramiczne. należy przestrzegać zasady, iż podgrzewanie jedzenia nie powinniśmy umieszczać w plastikowych pojemnikach zawierających szkodliwe związki BPA czyli bisfenol A. Jest on powszechnie stosowany do produkcji butelek PET, pojemników plastikowych, zabawek czy puszek aluminiowych. Wiele badań wykazało związek pomiędzy bisfenolem A, a niekorzystnym oddziaływaniem na ludzki organizm. Wynika to z faktu, iż omawiany związek negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną jak i wywołuje alergie.
Ponadto powinniśmy unikać podgrzewania potraw przy użyciu metalowych naczyń. Takie naczynia posiadające ostre końcówki wytwarzają iskry.
Zalety mikrofali
Skoro znasz już mity i uwagi na temat podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej, warto poznać potencjalne korzyści z użytkowania kuchenki mikrofalowej. Co wpływa na tak częste jej użytkowanie?
Przede wszystkim głównym pozytywnym argumentem przemawiającym ja jej szerokim stosowaniem jest szybkie działanie. Wiele z nas ma ograniczony zakres czasu w ciągu dnia na przygotowanie lub podgrzanie posiłku. Kuchenki mikrofalowe są w stanie podgrzać potrawy w kilka minut.
Kolejnym ważnym argumentem, jest łatwość w obsłudze kuchenek mikrofalowych, ich podstawowe funkcje, są łatwe do opanowania.
Warto zdawać sobie sprawę, iż wiele z nas szuka nie tylko łatwego w obsłudze sprzętu, ale także wielofunkcyjnego. Takie właśnie są mikrofale nowoczesnej technologii. Poza podstawową funkcja podgrzewania, posiadają funkcje pieczenia, grillowania czy odmrażania.
Jeśli zastanawiasz się czy dalej użytkować kuchenkę mikrofalową, nie obawiaj się, jej. Wpływ promieniowania mikrofalowego podczas podgrzewania potraw nie jest szkodliwe dla Twojego organizmu. Zwracaj uwagę by trwało to krótko oraz w odpowiednim pojemniku.
Podsumowując, codzienne użytkowanie kuchenek mikrofalowych w celu zarówno przygotowywania i podgrzewania jedzenia jest bezpiecznie. Aczkolwiek warto także unikać przypalania potraw, gdyż działa rakotwórczo na ludzki organizm. Warto pamiętać, by zwracać uwagę na pojemniki, w których podgrzewamy posiłki, by negatywnie nie oddziaływały na nasz organizm. Jeśli nie jesteś zwolennikiem mikrofali możesz spokojnie wykorzystywać gotowanie w wodzie czy na parze.