Jak zmotywować się do ćwiczeń? praktyczne porady i triki - MyBestPharm

Jak zmotywować się do ćwiczeń? praktyczne porady i triki

Chcesz wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną, ale brakuje Ci czasu na regularne ćwiczenia? A może kupiłaś karnet na siłownię, ale ciężko Ci utrzymać motywację i początkowy zapał? W obu przypadkach najważniejsze jest odpowiednie nastawienie i plan treningu. Jak zmotywować się do aktywności fizycznej? Podpowiadamy!

Ćwiczenia fizyczne to niezawodny sposób na piękny wygląd i dobre samopoczucie. Nic dziwnego, że plan regularnych treningów bardzo często znajduje się na liście naszych postanowień noworocznych albo pojawia się w związku z urodzinami lub zbliżającym się urlopem. Niestety nasz zapał często jest krótkotrwały i ustępuje miejsca zmęczeniu lub zniechęceniu. Wcale nie musi tak być. Najważniejsza jest odpowiednia motywacja. Od czego zacząć?

Osiągalne cele

Sama chęć regularnych ćwiczeń zawsze podyktowana jest jakąś motywacją. Może to być motywacja wynikająca z wewnętrznego przekonania lub być nastawiona na osiągnięcie konkretnych efektów, związanych z planowaną aktywnością fizyczną. Tym celem może być poprawa sylwetki, zdrowia lub polepszenie kondycji. W pierwszej kolejności zastanów się więc, co chcesz osiągnąć i jakie zachowania przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Następnie podziel jeden główny cel na kilka mniejszych, które będą możliwe do wykonania.

Notowanie postępów

Badania pokazują, że tym co motywuje nas do dalszej pracy są efekty. Niezależnie od tego, czy robisz trening siłowy, planujesz przebiegnięcie maratonu, czy chcesz zrzucić zbędne kilogramy, notuj stopniowe postępy. Pozwoli Ci to ocenić, czy wybrany plan treningowy jest skuteczny oraz zwiększy motywację do dalszych ćwiczeń. Jeśli zauważysz postępy, stopniowo zwiększaj intensywność wykonywanych ćwiczeń. Sukces to świetna motywacja!

Stwórz plan treningu

Niezależnie od tego czy zamierzasz zacząć ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, na świeżym powietrzu czy na siłowni, powinnaś przygotować plan treningu na najbliższy czas. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się do ćwiczeń oraz sprawi, że Twoje postanowienie będzie bardziej wiążące. Plan powinien obejmować częstotliwość treningów oraz rodzaj i czas wykonywanych ćwiczeń. Aby motywacja do ćwiczeń była większa, rozbijaj trening na części lub sesje, które wykonasz w krótkim czasie. W ten sposób na pewno znajdziesz na nie czas. To dobra metoda dla zapracowanych lub gdy masz liczne obowiązki domowe.

Spraw sobie przyjemność

Regularny ruch i widoczne efekty przyczyniają się poczucia szczęścia. Regularna aktywność fizyczna to jednak praca i wysiłek. Jeśli motywują Cię nagrody, to może zakup nowych butów lub stroju na fitness będzie dobrym pomysłem? Przydadzą się do dalszych treningów i budowania motywacji.

Znajdź partnera

Razem raźniej! Ta zasada dotyczy też sportu i motywacji do treningu. Wdrażając nowy nawyk wspólnie z przyjacielem łatwiej będzie się Wam wzajemnie motywować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *