Jak zaburzenia tarczycy wpływają na poziom cholesterolu?
Nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi może wynikać nie tylko z błędów żywieniowych, ale również z zaburzeń hormonalnych. Poniższy artykuł wyjaśnia, w jaki sposób funkcjonowanie tarczycy wpływa na gospodarkę lipidową organizmu oraz jakie działania można podjąć, aby utrzymać poziom cholesterolu w normie.
Cholesterol – rola i znaczenie
Cholesterol jest niezbędnym składnikiem wszystkich komórek organizmu. Około 75% jego syntezy zachodzi w wątrobie, a pozostała część powstaje w skórze i jelicie cienkim. Pełni on kluczowe funkcje, m.in.:
- uczestniczy w produkcji kwasów żółciowych, które wspomagają trawienie tłuszczów,
- buduje błony komórkowe,
- bierze udział w syntezie hormonów płciowych (progesteron, testosteron, estradiol),
- wspiera funkcjonowanie hormonów kory nadnerczy, odpowiedzialnych za metabolizm i reakcje stresowe,
- tworzy osłonki mielinowe, chroniące komórki nerwowe.
WAŻNE
Zarówno wysoki jak i niski poziom cholesterolu we krwi nie jest korzystny dla zdrowia człowieka.
Tarczyca a cholesterol – jakie mają powiązania?
Wiele z nas zastanawia się czy jest to możliwe by tarczyca miała związek z podwyższonym poziomem cholesterolu. Jest to możliwe, gdyż trójodotyronina jest produkowana przez komórki pęcherzykowe tarczycy oraz ma kluczowe znaczenie w procesach metabolicznych lipidów wątroby oraz wspiera wydalanie nadmiaru cholesterolu z organizmu człowieka. W sytuacji, kiedy organizm nie syntetyzuje odpowiedniej ilości hormonów tarczycy, wątroba nie jest w stanie metabolizować tyle cholesterolu ile powinna. Z tego względu niski poziom cholesterolu we krwi w przypadku niedoczynności tarczycy, prowadzi do zbyt małego wydalania cholesterolu LDL co może skutkować występowanie hipercholesterolemii.
WAŻNE
Nawet umiarkowanie niski poziom hormonów tarczycy może prowadzić do wysokiego stężenia cholesterolu całkowitego.
Niedoczynność tarczycy a podwyższony poziom cholesterolu
Znaczna większość pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy ma także podwyższony poziom cholesterolu. Warto podkreślić, że hormony są produkowane z cholesterolu, dlatego też jeśli we krwi spada poziom hormonów, automatycznie pozostaje niespożytkowany cholesterol. W przypadku niedoczynności tarczycy niski poziom hormonów ft4 i ft3 pobudza przysadkę mózgową do wzmożonej syntezy TSH, która ma na celu pobudzić do produkowania większej ilości hormonów. Podwyższony poziom TSH może mieć wpływ na wątrobową syntezę cholesterolu oraz na procesy rozkładu tłuszczu w komórkach tłuszczowych, a także wpływać na procesy rozkładu tłuszczu zachodząc w komórkach tłuszczowych.
Poziom cholesterolu a dieta
U osób borykających się z niedoczynnością tarczycy poza leczeniem farmakologicznym należy wdrożyć odpowiednią dietę, która pozwoli na wsparcie gospodarki hormonalnej.
Codzienna dieta powinna zawierać dość spore ilości jodu (ryby morskie), selenu (orzechy brazylijskie, czosnek), żelazo (wątróbka, czerwone mięso) cynk (pestki dynia, nasiona lnu, zarodki pszenne) a także błonnika, który pozwala na obniżenie stężenia cholesterolu LDL we krwi. Ponadto należy uważać na takie produkty jak: soja, kalafior, kapusta. rzepa, brukselka, gdyż spożywane w dużych ilościach zbyt często mogą powodować ograniczone wchłanianie jodu w organizmie.
Nadczynność tarczycy a poziom cholesterolu
Czy wiesz, że osoby z nadczynnością tarczycy stosują leki obniżające poziom hormonów, co często objawia się później zwiększeniem poziomu cholesterolu we krwi. W sytuacji, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi założonych skutków należy podjąć inne bardziej radykalne kroki.
Przy nadczynności gruczołu tarczowego na skutek leczenia radioaktywnym jodem i zmniejszenia poziomu hormonów tarczycy, może wystąpić podwyższony poziom cholesterolu.
Jakie badania wykazują zaburzenia poziomu cholesterolu?
Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda Twój profil lipidowy musisz wykonać następujące kroki
- sprawdzić stężenie cholesterolu całkowitego
- poziom cholesterolu frakcji LDL
- Poziom cholesterolu HDL
- oraz poziom trójglicerydów.
Jak obniżyć stężenie cholesterolu?
W sytuacji, kiedy borykasz się z podwyższonym poziomem cholesterolu zadbaj by Twoje codzienne nawyki były prawidłowe. Nieprawidłowy poziom cholesterolu dość często wynika z niezdrowego stylu życia oraz nadmiernej konsumpcji produktów o wysokim stopniu przetworzenia, co przyczynia się tylko do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Dlatego warto wprowadzić modyfikacje obejmujące następujące aspekty:
Zredukuj spożycia alkoholu oraz zaprzestań palenia papierosów.
Wprowadź regularną aktywność fizyczną, pamiętaj by wybrać taką, którą preferujesz i akceptujesz, a następnie staraj się ją wykonywać 3 razy w tygodniu po około 30 minut.
Zadbaj by Twoja masa ciała była prawidłowa, jeśli masz z tym problem udaj się do specjalisty jakim jest dietetyk, który pomoże Ci wprowadzić zmiany.
Zwiększ spożycie błonnika pokarmowego w swoim codziennym menu. Możesz go znaleźć w takich produktach jak: pełnoziarniste produkty zbożowe, płatki owsiane, makarony, kasze czy pieczywo, a także warzywa jak i owoce.
Co więcej, włącz do codziennej diety porcję orzechów np. włoskich, nerkowca, laskowych, a także olejów roślinnych jak oleju lnianego, oliwy z oliwek czy oleju z wiesiołka.
Zadbaj by regularnie spożywać ryby, przynajmniej 2 sztuki na tydzień.
Ogranicz konsumpcję czerwonego mięsa, a zwiększ spożycie nasion roślin strączkowych.
Dbaj by w codziennym menu znalazły się takie owoce jak owoce jagodowe jak truskawki, borówki, maliny.
By potwierdzić bądź wykluczyć niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy, kluczowe jest wykonanie badań laboratoryjnych. Wstępnie badanie pozwala na ocenie czynności tarczycy poprzez ocenę stężenie TSH we krwi. W sytuacji, kiedy uzyskany wynik będzie znacznie wyższy niezbędny jest pomiar stężenia tyroksyny.
Suplementacja czy ważna?
W celu wsparcia pracy tarczycy warto wprowadzić MyBestOmega-3. Nie tylko 2022mg kwasów omega-3 ma wpływ na prawidłową pracę tarczycy, ale także na układ odpornościowy jak i układ krążenia. Suplementacja kwasami omega-3 może korzystnie wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Analizując ten artykuł, warto pamiętać, by regularnie sprawdzać poziom cholesterolu, gdyż to badanie przyspiesza diagnozę chorób związanych z układem krążenia, tym samym pozwala na efektywniejszą pracę w celu obniżenia jego poziomu.
Podsumowując, normalizacja hormonów tarczycy jest kluczowa dla optymalnego samopoczucia, ale także poziomu cholesterolu, gdyż w sytuacji, kiedy Twój organizm nie produkuje dostatecznej ilości hormonów tarczycy, wątroba nie jest w stanie metabolizować takiej ilości cholesterolu, jakie powinna.