Jak stres wpływa na nasze ciśnienie? Fakty i mity
Wiele z nas każdego dnia ma do czynienia ze stresem i napięciem. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że długotrwały stres wpływa negatywnie na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne? Przewlekły stres zwiększa ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego jak i innych schorzeń dotyczących układu krążenia. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy rzeczywiście stres podnosi ciśnienie krwi i jakie konsekwencje może mieć życie w stresie.
Stres czym jest?
Stres jest to naturalna reakcja organizmu człowieka, która pojawia się kiedy jest zakłócona jego równowaga. Ponadto może wystąpić w momencie wzmożonego napięcia, a także kiedy borykamy się z trudnymi sytuacjami. Wydarzenia, które generują stres nazywane są stresorami. Mogą mieć charakter fizyczny jak np. katastrofy, choroby, hałas. Wyróżnia się dodatkowo stresory społeczne jak utrata bliskiej osoby, trudności w znalezieniu pracy.
Warto podkreślić, że każdy z nas ma inny poziom odporności na stres. Są tacy, którzy dobrze sobie radzą w sytuacjach stresujących, potrafią zapanować nad reakcją swojego organizmu.
Niektórzy są jednak podatni na stresory. W takich sytuacjach obserwuje się wpływ stresu na ciśnienie krwi, które wzrasta oraz często osiąga wysokie wartości. Dodatkowo osoba może odczuwać nudności, bóle głowy co też niejednokrotnie skutkuje zasłabnięciem.
Stres towarzyszy nam każdego dnia, jednak w dłuższej perspektywie czasu może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia ze względu na jego wpływ na wysokie ciśnienie krwi.
Podwyższone ciśnienie krwi a stres
Czy wiesz, że stres nie jest złym zjawiskiem? Potrafi nas zmotywować do działania oraz często nam pomaga. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy stres przejmuje kontrolę w naszym organizmie oraz zaczyna władać ciałem. W takich sytuacjach nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć decyzji, a często zdarza się, że przestajemy racjonalnie myśleć. Wpływ stresu na ciśnienie krwi jest duży. Kiedy jesteś w sytuacji stresującej oddech przyspiesza, pojawiają się kołatania serca, a ciśnienie krwi podnosi się.
W sytuacji przedłużającego się przewlekłego stresu zwiększa się ryzyko wystąpienia epizodów depresyjnych. Dodatkowo tej sytuacji towarzyszą bóle głowy czy zawroty głowy.
Jakie są konsekwencje przewlekłego stresu?
Zastanawiasz się jak stres wpływa na ciśnienie krwi oraz inne układy i narządy naszego organizmu? Im dłużej trwa, tym zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań i komplikacji zdrowotnych.
Stres stanowi jedną z kluczowych przyczyn występowania chorób serca wśród których można wyróżnić: miażdżycę, nadciśnienie, a nawet zawał serca. Osoby wrażliwe na stres mogą skarżyć się na przewlekły ból kręgosłupa. Ponadto taka sytuacja nie wpływa najkorzystniej na nasz układ pokarmowy, co prowadzi do sytuacji jak nudności, biegunka czy problemy z wypróżnianiem. Z powodu przewlekłego stresu mogą pojawić się także wrzody na żołądku.
Aktywność fizyczna a poziom ciśnienia krwi
Regularny wysiłek fizyczny wykazuje dobroczynny wpływ na serce, usprawnia jego pracę, a także pomaga dotlenić komórki całego ciała. Pamiętaj, że nie musi to być intensywny wysiłek każdego dnia, wystarczy wprowadzić regularny spacer, tak by aktywność fizyczna nie była karą, a przyjemnością.
Stres powoduje wzrost wydzielania hormonów stresu w tym kory nadnerczy oraz adrenalinę. Wpływa na pracę układu krążenia, przyspieszając rytm serca oraz zwężając naczynia krwionośne.
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem są ćwiczenia oddechowe, które warto wykonywać każdego dnia. Dzięki nim koncertujesz się się przez kilka minut na wdechu i wydechu, powili i głęboko oddychając.
Możesz też wprowadzić techniki relaksacji jak trening dr Jacobsona czy Szulca, które także mają na celu zmniejszenie napięcia, bólu oraz stresu.
Dieta a ciśnienie tętnicze
W sytuacji, kiedy masz wysokie ciśnienie spowodowane stresem, ale nie towarzyszą Ci żadne inne problemy zdrowotne, wprowadź modyfikacje żywieniowe. Przede wszystkim skup się na regularności posiłków oraz by twoje menu obfitowało w różnorodne składniki jak warzywa, owoce, dobre tłuszcze, pełnoziarniste produkty zbożowe. Zadbaj o dawkę antyoksydantów, które możesz znaleźć w takich produktach jak: kapusta, dynia, sałata, pomidory czy papryka. Mają za zadanie neutralizację wolnych rodników.
Czy suplementacja ma sens?
Czy wzrost ciśnienia krwi może mieć związek z niedoborami witaminowo-mineralnymi?
Badania wykazały możliwy związek pomiędzy niedoborem witaminy D a zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia jak i innych chorób układu krążenia. Większość z nas ma niedobór tej witaminy w codziennej diecie.
Kwasy omega-3 maja udział w prewencji jak i wspomaganiu leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli nie spożywasz wysokiej jakości tłustych ryb morskich minimum 2x w tygodniu, wprowadź do diety suplementację. MyBestOmega-3 to jedyny preparat na rynku, który zawiera najwyższą dawkę kwasów omega-3. Ponadto jest wzbogacony o witaminę A i D. Wyróżnia się pośród innych suplementów niskim wskaźnikiem TOTOX, który wskazuje na czystość i wysoką jakość oleju.
Podsumowując: stres przewlekły ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Wpływa negatywnie na układ nerwowy, a także przyczynia się do wzrostu poziomu hormonów stresu. Może to powodować zaburzenia lękowe czy inne dolegliwości spowodowane przez hormony stresu, dlatego warto szukać sposobów na łagodzenie napięcia.