Jak się zmotywować do odchudzania? Praktyczne wskazówki i inspiracje

Jak się zmotywować do odchudzania? Praktyczne wskazówki i inspiracje

Czy obserwujesz, że kolejne próby odchudzania kończą tak szybko jak podjęłaś pracę? Zastanawiasz się co możesz zrobić, aby twoja motywacja do odchudzania była trwała?

Przeczytaj poniższy tekst a dowiesz się czym jest motywacja i jak się zmotywować do odchudzania.

Motywacja – co to jest?

To pojęcie przewija się zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym każdego z nas. Ogólnie rzecz biorąc motywację określa się jako proces, który kieruje nas do inicjowania jak i podtrzymywania działań ukierunkowanych na cel.

Pierwszy krok w podjęciu decyzji o redukcji masy ciała, to zastanowienie się jakie realne zagrożenia niesie ze sobą nadwaga czy otyłość. Warto podkreślić, iż coraz więcej osób boryka się z chorobą otyłościową, która niesie ze sobą szereg zagrożeń zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Nadmierne kilogramy często wynikają z niezdrowego trybu życia, wysoko przetworzonej żywności, a także z niskiego poziomu aktywności fizycznej. Co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju chorób cywilizacyjnych, wśród których można wymienić cukrzycę typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, a także choroby nowotworowe. Aczkolwiek wiele osób bagatelizuje otyłość jako chorobę, jedynie postrzegając ją przez pryzmat wyglądu.

Zanim wprowadzisz proces odchudzania, zastanów się jaka jest twoja motywacja.

Jak znaleźć motywację do odchudzania?

By efektywnie wydobyć motywację do działania w celu odchudzania, warto zadać sobie kilka pytań, które pozwolą rozpoznać siebie w całym procesie.

Przede wszystkim przemyśl rozsądnie:

  1. Dlaczego chcesz dokonać tej zmiany?
  2. W jakim stopniu ta zmiana nawyków jest dla ciebie ważna?
  3. Jak możesz rozpocząć działania w kierunku tej zmiany?

Jak zmotywować się do odchudzania?

Temat odchudzania to tak naprawdę temat rzeka, na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów, które często są powielane i niestety krzywdzące dla wielu osób, Z tego powodu jeśli chcesz schudnąć przeczytaj poniższe ważne punkty, a dowiesz się wielu kluczowych aspektów jak przeprowadzić cały proces.

Przede wszystkim zastanów się dlaczego chcesz schudnąć, co jest twoją największą motywacją? Skup się na swoim odczuciu. Tutaj najczęściej pojawia się odpowiedź by zadbać o zdrowie. Utrata wagi pozwoli zapobiec wielu schorzeniom.

Cel – czy jest ważny?

Przede wszystkim określ cel. Jest to kwestia indywidualna, gdyż każdy z nas ma inne priorytety i ustala inaczej np. może to być jeden cel lub nawet kilka. Najczęściej motywacja do odchudzania wynika z chęci pożegnania zbędnych kilogramów. Niektórzy chcą zmienić nawyki żywieniowe by poprawić zdrowie i samopoczucie. Jeszcze inne osoby chcąc zadbać o zdrowy styl życia i poprawę stanu zdrowia utrata masy ciała zachodzi jako efekt uboczny tych działań. Zadbaj określając swój cel by był on przede wszystkim realny, mierzalny, konkretny oraz określony w czasie.

Zapisz swój cel, a także poboczne cele jeśli posiadasz. Możesz wprowadzić sobie dziennik czy harmonogram tak by monitorować wszystkie zachodzące zmiany. Nie liczą się tylko zmiany w masie ciała, ale także obserwacja jak wyglądają nawyki żywieniowe czy aktywność fizyczna. Monitoruj postępy. Stawiaj sobie przede wszystkim realne cele, np. “wprowadzę codziennie spacer 30 minutowy”, a nie “codziennie będę chodzić na treningi trwające minimum godzinę”. Ponieważ radykalny plan działania nie pozwoli ci zmodyfikować stylu życia na dłuższą metę.

Docenianie – pamiętasz o tym?

Doceniaj się za wprowadzone zmiany. Ten aspekt ma kluczowe znaczenie w dążeniu do osiągnięcia swoich celów i pomaga wytrwać w postanowieniach. Małe sukcesy budują chęć do dalszego działania, a także pozwalają na utrzymać motywację do odchudzania. By osiągnąć cel zadbaj także o zasoby psychoenergetyczne, pozwól sobie na czytanie książek, kąpiel w wannie.

Motywacja do odchudzania a diety

Czy zastanawiałaś się nad tym iż spadek motywacji a tym samym wytrwanie w swoich postanowieniach w celu utraty wagi może mieć związek z nieprawidłową dietą? Otóż tak, dość często wiele osób, które chcą pożegnać nadprogramowe kilogramy sięgają po restrykcyjne i niskokaloryczne diety. Czy zdarzyło ci się w takich sytuacjach częściej odczuwać głód? A może czułaś się gorsza od innych kiedy ktoś ci zabronił jedzenia pizzy raz w tygodniu, pomimo, iż ją lubisz, bądź czułaś się zmuszana do jedzenia słodkich śniadań wbrew twoim preferencjom żywieniowym? Pamiętaj, iż takie działania nie pozwalają by zachować motywację do odchudzania. Jeśli chcesz schudnąć wprowadź zbilansowaną dietę dostarczającą niezbędnych składników odżywczych, której nie będziesz traktować w formie kary i w takim przypadku nie wrócisz do starych nawyków. Osiągniesz lepsze zdrowie oraz lepsze samopoczucie.

Nawyki czy są ważne?

Buduj zdrowe nawyki. Utrzymanie motywacji jest trudne, jest ona zmienna, dlatego też wiele osób w drodze do wymarzonej sylwetki poddaje się w momentach trudnych. Zamiast skupić się tylko na kilogramach, zadbaj o budowanie nawyków. Każdy nawyk zaczyna się do małego kroku np. ograniczenie podjadania. Każdy nawyk działa w pętli co oznacza, iż rozpoczyna się od zapalnika czyli konkretnej sytuacji. Możesz unikać tego zapalnika bądź zmodyfikować reakcję na niego. Jeśli obserwujesz, iż codziennie wieczorem podjadasz słodycze po powrocie z pracy, spróbuj znaleźć inne rozwiązanie na zdjęcie tego napięcia np. kąpiel w wannie, książka czy rozmowa z kimś ci bliskim. Stopniowo wprowadzaj zmiany w życie, a zaobserwujesz różnicę.

Zwracaj uwagę na jakość jedzenia. Zmniejsz spożycie wysoko przetworzonej żywności na rzecz wartościowych produktów. Szukaj zamienników, swoich ulubionych przekąsek, aczkolwiek pamiętaj, iż spożywanie ich raz na jakiś czas nie jest błędem i nie przekreśla twojej dotychczasowej pracy nad zmianą.

Jak utrzymać motywację?

Należy podkreślić, iż poziom motywacji w czasie pracy nad osiągnięciem celu jest zmienny co oznacza, iż będzie różny na początku działania, w jego trakcie jak i na końcu.

Z tego powodu spadek poziomu motywacji na różnych etapach działania jest normalny. Punkt krytyczny pojawia się w momencie, kiedy chcesz porzucić dalsze działania i rezygnujesz z dążenia do celu. W takim momencie warto przyjrzeć się czy dobrze sformułowałaś cel? Czy jest on realny, a może założyłaś zbyt wysoki spadek masy ciała w przeciągu każdego tygodnia? Daj sobie przyzwolenie na niepowodzenia oraz staraj się nie działać na 100% lub na 0%. Takie zachowania nasilają stres, frustrację, a także powodują zmęczenie oraz obniżenie nastroju.

Jeśli obserwujesz spadek motywacji, to ustal plan naprawczy. Takie działanie uchroni Cię przed poczuciem winy oraz innymi negatywnymi emocjami.

Podsumowując, motywacja do odchudzania nie jest stała, ma momenty wzrostu oraz spadku. Aczkolwiek ma kluczowe znaczenie jeśli chcesz schudnąć i trwale zmienić nawyki żywieniowe. Pamiętaj, iż do osiągnięcia swoich postanowień potrzebujesz cierpliwości w dążeniu do celu, który przede wszystkim ma być realny i akceptowalny w przeciwnym razie może dopaść się efekt jo-jo. Ważne jest by pojedynczy spadek motywacji nie powodował twojej rezygnacji z dążenia do zamierzonego celu. Warto przygotowywać się na taki moment, by wiedzieć jak siebie wesprzeć i przetrwać ten trudny czas.