Jak się zmotywować do odchudzania?
Proces odchudzania pochłania sporo czasu. Wprowadzając nową dietę, warto podejść do tego z właściwym planem oraz pozytywnym nastawieniem. Zwiększając swoją świadomość poprzez poznanie swoich mocnych i słabych stron, które mogą być przeszkodą lub pomocą, łatwiej jest interpretować pojawiające się znaki w trakcie drogi do upragnionego celu. Jak znaleźć motywację do odchudzania? Czy istnieją skuteczne sposoby pozwalające na zwiększenie motywacji w dążeniu do zmiany stylu życia? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Czym jest motywacja?
Zgodnie z definicją, motywacja jest odpowiedzialna za wszelkie mechanizmy związane z uruchomieniem, ukierunkowaniem, podtrzymaniem oraz zakończeniem danego działania.
WAŻNE!
Kluczowym znaczeniem dla utrzymania motywacji w procesie redukcji masy ciała jest pewność siebie oraz ważność zmiany, którą chcemy osiągnąć. Samo przekonanie, że „muszę schudnąć” nie wystarczy, potrzebujesz jeszcze pozytywnego nastawienia względem swoich możliwości.
Działania podejmowane przez osoby pragnące zredukować masę ciała obejmują zazwyczaj cztery fazy:
1. Faza przeddecyzyjna – polega na formułowaniu pragnień. W tym etapie często określamy cel, np. ”chcę schudnąć 4 kg w dwa miesiące”, „zależy mi na poprawie swoich wyników badań”.
2. Faza przeddziałaniowa – obejmuje formułowanie planu oraz proces przygotowania do jego wdrożenia. W tym punkcie decydujesz się podjąć zmianę, ale nie wiesz jak dokładnie się za to zabrać, by ją osiągnąć. Często szukasz informacji w internecie lub decydujesz się na wizytę u dietetyka.
3. Faza wykonaniowa – polega na realizacji planu i identyfikacji konsekwencji podejmowanych działań. Etap ten opiera się na wdrażaniu diety, aktywności fizycznej lub innych zaplanowanych wcześniej zadań.
4. Faza podziałaniowa – zawiera ewaluację uzyskanych rezultatów. Jeśli założonym celem była poprawa zdrowia np. wyników badań, to warto je po pewnym czasie ponownie wykonać i porównać z poprzednimi badaniami.
Od czego zależy nasza motywacja?
Motywacja do odchudzania może zależeć od czynników o charakterze zewnętrznym (np. chęć do zakupienia ubrań w mniejszym rozmiarze lub potrzeba uzyskania pochwały z otoczenia) oraz wewnętrznym (dążenie do poprawy stanu zdrowia, chęć posiadania lepszej kondycji fizycznej). W procesie redukcji masy ciała, szczególnie ważne jest, aby szukać motywacji wewnętrznej, która pozwoli wytrwać na drodze do osiągnięcia celu pomimo trudności i przeciwności.
W trakcie dążenia do zmniejszenia wagi, istotne jest, by formułować cele zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe.
- Cele krótkoterminowe czyli bliskie, określają co należy robić w najbliższym czasie np. w ciągu najbliższego tygodnia zwiększę spożycie warzyw lub zmniejszenie ilość zjadanych słodyczy (np. dwa batoniki zamiast trzech).
- Cele długoterminowe czyli dalekie, podtrzymują odpowiedni poziom motywacji i wyznaczają kierunek działania np. zwiększenie masy mięśniowej, ogólna poprawa kondycji organizmu.
Dlaczego pojawia się spadek motywacji?
Pamiętaj, że spadek motywacji na różnych etapach jest normalny. Nie zakładaj, że jej poziom na każdym etapie będzie taki sam. Jej natężenie się zmienia, w zależności od momentu w którym się znajdujesz. Na początku odchudzania zazwyczaj jest największa i spada wraz z upływem czasu.
Należy zwrócić uwagę, iż podczas dołków emocjonalnych jesteś bardziej narażona na porzucenie dotychczasowych zmian i rezygnację z dalszego dążenia do celu. Dlatego też bardzo ważne jest pozytywne nastawienie.
Oto kilka potencjalnych przyczyn, które mogą powodować spadek motywacji w trakcie redukcji masy ciała.
- Błędnie sformułowany cel – ten problem pojawia się dość często. W momencie wprowadzenia procesu odchudzania, często nie zastanawiamy się czy cel, który sobie obraliśmy jest realny do wykonania, np. redukcja 10 kg krótkim czasie około 2 tygodni. Takie założenie może być niedopasowane do aktualnych możliwości oraz zasobów. Nie oczekuj efektów w bardzo krótkim czasie, bądź cierpliwa! Traktuj te działania jako zmiana stylu życia.
- Chwilowy brak efektów – na początku procesu zmiany, poprzez zmianę nawyków żywieniowych, wdrożenie aktywności fizycznej, można zauważyć nie tylko spadek masy ciała, korzystne efekty ze strony przewodu pokarmowego, ale także lepsze samopoczucie. Jednak po jakimś czasie, masa ciała nie spada już tak diametralnie. Jest to trudny moment, gdyż nie widać efektów pracy, co skutkuje bardzo często spadkiem motywacji do odchudzania.
- Zmęczenie oraz obniżony nastrój – taki stan często dopada każdego z nas z różnych powodów. Może być skutkiem zbyt dużej ilości pracy, stresu, zmiany pogody czy też braku wsparcia ze swojego otoczenia. Zdarza się, że takie sytuacje bardzo mocno obniżają naszą motywację do zdrowego odżywiania i tym samym zwiększają ryzyko porzucenia tematu odchudzania. W konsekwencji przyczyniają się do pojawienia się efektu jo-jo.
- Niepowodzenie – jest skutecznym demotywatorem. Impreza ze znajomymi, czy rodzinna uroczystość to sytuacje, które bardzo często wiążą się ze spożyciem większej ilości kcal. W takich momentach możesz zauważać pojawiające się przekonania, że wszystko jest stracone i nie ma sensu kontynuować dbania o zdrowie i samopoczucie. Jednorazowe niepowodzenie często skutkuje obniżeniem pewności siebie, osłabieniem zasobów i brakiem chęci do dalszego działania.
Jak skutecznie zmotywować się do odchudzania?
Wiemy już trochę o motywacji, o tym od czego zależy i dlaczego nie zawsze jest taka sama. W sytuacji spadku zapału do odchudzania, warto zadać sobie kilka pytań które mogą być pomocne w jej wydobyciu:
1. Dlaczego chcę wprowadzić zmianę?
2. Czy wierzę w powodzenie zmiany?
3. Jakie są powody, aby wprowadzić modyfikacje?
4. W jakim stopniu ta zmiana jest dla mnie ważna?
Jeśli chcesz schudnąć ważna jest wiara, że to co robisz będzie miało wpływ na osiągane wyniki. Ponadto, w odszukiwaniu motywacji, ważne będzie również własne poczucie skuteczności i sprawczości.
Oto kilka wskazówek, które pomogą nad nimi popracować:
- Zadaj sobie pytanie: co możesz zrobić, aby wzmocnić poczucie skuteczności?
- Ustalaj jasne, mierzalne i realne cele, pomyśl jakie kroki możesz podjąć już dziś, nie jutro.
- Zastanów się jakie są Twoje mocne strony, pomyśl o tym jakie sukcesy odniosłeś w swoim życiu.
- Dbaj także, o to aby posiadać w swoim otoczeniu osoby wspierające.
Co robić, aby motywacja była większa?
Jak już wiesz, spadek motywacji w dążeniu do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest wpisany w proces zmiany. Nawyki żywieniowe nie są łatwe do wypracowania nie należy od razu oczekiwać efektów zmiany.
W takim razie nasuwa się pytanie: co robić, aby zmotywować się do odchudzania?
Oto kilka przydanych sposobów:
1. Pomyśl co mogło spowodować obniżenie motywacji.
Kluczowe znaczenie ma znalezienie przyczyny, która wpłynęła na spadek motywacji. Dzięki temu możesz nie tylko zadziałać na źródło problemu, ale możesz z tego wyciągnąć lekcję, jak sobie w przyszłości poradzić. Czy to nie jest skutkiem wyczerpanych zasobów energetycznych?
2. Zwróć uwagę na wyznaczony wcześniej cel.
Zastanów się, czy został on dopasowany do Twoich możliwości i zasobów. Jest to podstawa w dużym stopniu odpowiadająca za poziom motywacji.
Przypomnij sobie cel i pomyśl czy spełnia następujące kryteria:
– jest zrozumiały i jasno sformułowany,
– jest konkretny oraz szczegółowy (czy ustaliłaś ile zbędnych kilogramów chcesz zgubić),
– jest mierzalny (po jakich aspektach możesz poznać, że cel został zrealizowany),
– jest dla ciebie ważny,
– jest dla ciebie realny do wykonania.
Po dokładnym przeanalizowaniu tych pytań, jeśli odpowiedzi na nie są pozytywne, to znaczy, że cel został właściwie sformułowany.
3. Daj sobie przyzwolenie do niepowodzeń.
Zazwyczaj, gdy następuje zmiana nawyków żywieniowych często zakładamy, że tak będzie już zawsze. Praktycznie wcale nie myślimy o niepowodzeniach w dążeniu do osiągnięcia upragnionej sylwetki, poprawy zdrowia, samopoczucia czy pracy przewodu pokarmowego. Kiedy następuje moment kryzysowy, pojawia się myśl “odchudzanie nie jest dla mnie”. Jest to nieprawidłowe przekonanie, ponieważ zmiana to proces. W tym przypadku modyfikacja nawyków żywieniowych jest bardzo trudna, gdyż niejednokrotnie zdarza się naprawiać zachowania żywieniowe zakodowane przez lata. Dlatego też warto pamiętać, że niepowodzenia w procesie są całkowicie normalne i naturalne. Bądź bardziej wyrozumiała dla siebie. Akceptacja trudnej sytuacji jest niezbędna oraz pozwoli na kolejny krok, aby osiągnąć cel. Z drugiej strony warto także zastanowić się, jak w przyszłości uniknąć takiej sytuacji.
4. Zastosuj plan naprawczy.
Jeśli dopadł Cię trudny czas, warto przygotować sobie plan alternatywny – inaczej plan B, który mimo niepowodzeń pomaga wytrwać w postanowieniach. W przypadku, gdy planujesz zmienić nawyki żywieniowe czy wprowadzić dietę, aby zgubić zbędne kilogramy oraz poprawić przemianę materii, przemyśl jakie trudności możesz spotkać na drodze do tego celu, a także jakie masz pomysły na radzenie sobie z nimi. Jeśli nie masz pomysłu, bądź czujesz, że stajesz w miejscu warto rozważyć konsultację z dietetykiem lub psychodietetykiem. Taka osoba posiada dużą wiedzę na temat diet, zasad żywieniowych i odchudzania. Pamiętaj, że odchudzanie to nie tylko różne diety i ćwiczenia to także praca nad luźną głową, by poprawić stan zdrowia i samopoczucia.
5. Nagroda za zrealizowane cele.
Jednym z niezbędnych czynników podtrzymujących motywację do odchudzania jest nagradzanie za wysiłek i realizowanie zasad. Warto monitorować postępy i zwracać uwagę na korzyści związane ze stanem zdrowia. Jest to bardzo pomocne w utrzymaniu motywacji, ale także zwiększa chęć działania w trakcie odchudzania. Pomyśl, co mogłoby być Twoją małą przyjemnością, może to być 10 min spędzone z ulubioną książką, a może długa gorąca kąpiel?
Podsumowując, poziom motywacji w procesie zmiany nawyków żywieniowych, nie jest stały, jego wahania są normalne. Najważniejsze aspekty jeśli chodzi o temat odchudzania, to pozytywne nastawienie oraz realizowanie małych celów w dążeniu do zmiany. Pamiętaj, że każdego dnia należy doceniać się za w walkę o lepsze zdrowie, a tym samym unikniesz efektu jo-jo. Bądź dumna z siebie!