Jak pobudzić metabolizm? Sprawdzone sposoby na przyspieszenie przemiany materii

Jak pobudzić metabolizm? Sprawdzone sposoby na przyspieszenie przemiany materii

Jak pobudzić metabolizm? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób na diecie odchudzającej. Jak zwiększyć tempo przemiany materii? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Metabolizm to zespół reakcji chemicznych w organizmie, które prowadzą do wytwarzania energii. Pojęcie metabolizmu czy inaczej przemiany materii często łączone jest z procesem odchudzania. Faktycznie, procesy metaboliczne i ich tempo mają wpływ na wygląd sylwetki i skłonność do odkładania lub spalania tkanki tłuszczowej. Na tempo przemiany materii wpływają m.in. dieta, aktywność fizyczna oraz tryb życia. Jak przyspieszyć metabolizm? Jak się okazuje, wystarczy kilka zmian, aby znacznie zwiększyć tempo przemiany materii!

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to termin, który obejmuje wszystkie reakcje chemiczne i przemiany energetyczne, które zachodzą w komórkach żywych organizmów. Skóra, kości, mięśnie, krew, tkanki czy płuca – każda struktura Twojego organizmu jest zbudowana z mikroskopijnych elementów, które rosną, rozmnażają się i reagują na rozmaite bodźce. Aby było to możliwe, niezbędna jest energia, dostarczana w procesie przemiany materii. W trakcie procesów metabolicznych składniki odżywcze z pożywienia, przekształcane są w energię, którą organizm zużywa na bieżąco lub magazynuje na czas, w którym będzie potrzebna jej większa ilość.

Z metabolizmem wiążą się jeszcze dwa istotne pojęcia – podstawowa przemiana materii i całkowita przemiana materii. Za podstawową przemianę materii uznajemy całość procesów metabolicznych niezbędnych do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu w stanie czuwania, komforcie termicznym oraz spokoju psychicznym i fizycznym. Całkowita przemiana materii odnosi się do sumy wszystkich wydatków energetycznych w ciągu dnia. Składa się na nią zarówno podstawowa przemiana materii, jak i podejmowana aktywność fizyczna.

Jakie czynniki mają wpływ na tempo metabolizmu?

Metabolizm jest procesem ciągłym, który zachodzi w organizmie nieustannie. Tempo metabolizmu zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu oraz czynników takich jak płeć, wiek, sposób odżywiania, aktywność fizyczna, czy ogólna kondycja zdrowotna organizmu. Przemiana materii przyspiesza lub zwalnia w określonych sytuacjach. Wśród czynników, które spowalniają metabolizm, znajdują się m.in. stres, niewystarczająca ilość snu lub brak energii. Dodatkowo tempo metabolizmu obniża się wraz z wiekiem. Znaczący spadek tempa przemiany materii obserwuje się już po 30 roku życia.

Jak przyspieszyć metabolizm? Sprawdzone metody!

Czy to oznacza, że jesteśmy bezradni wobec tempa przemiany materii? Wręcz przeciwnie. Istnieją sposoby na przyspieszenie metabolizmu, a większość z nich jest stosunkowo łatwa do zaadaptowania. Co wpływa na wzrost tempa przemiany materii? Oto kilka sprawdzonych metod!

Aktywność fizyczna

Najskuteczniejszym i najzdrowszym sposobem na pobudzenie metabolizmu jest ruch i regularna aktywność fizyczna. Badania naukowe niejednokrotnie potwierdził związek między podejmowaną aktywnością fizyczną a zwiększeniem spoczynkowego wydatku energetycznego i utlenianiem tłuszczów. Wprowadzenie ruchu do codziennej rutyny zwiększa wydatkowanie energii, a co za tym idzie, przyśpiesza przemianę materii. Aktywność fizyczna ma także pozytywny wpływ na pracę wszystkich układów wewnętrznych ciała.

Forma ruchu może być dowolna. Już 40 minut ćwiczeń aerobowych przyśpiesza tętno i powoduje zwiększone spalanie tłuszczu i kalorii. Trening siłowy buduje mięśnie i zapewnia wyższe wydatkowanie energii w fazie spoczynku. Doskonałym rozwiązaniem dla osób z nadwagą jest aktywność w wodzie, która amortyzuje wykonywane ruchy i odciąża stawy. Prostym sposobem na trening cardio jest codzienny spacer.

Regularne spożywanie posiłków

Chcesz przyspieszyć metabolizm? Wyobraź sobie, że organizm działa jak piec. Aby wytwarzał energię, potrzebuje paliwa w postaci pożywienia. W innym przypadku ogień gaśnie, a surowce są magazynowane na późniejszy czas. Z tego powodu, aby utrzymać szybką przemianę materii, jedz częste, ale niewielkie posiłki. Za optymalną liczbę uważane są cztery lub pięć posiłków w ciągu dnia. Warto również spożywać je o podobnej porze, tak aby przyzwyczaić organizm do stałych dostaw energii. Dzięki temu zacznie on lepiej trawić oraz regularnie spalać kalorie. Nie będzie także magazynował nadwyżki energii w postaci tkanki tłuszczowej na okresy głodu.

Przyzwyczajenie organizmu do regularnych, dobrze zbilansowanych posiłków pozwoli ograniczyć wahania poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie zapobiec napadom głodu i niekontrolowanemu podjadaniu niezdrowych przekąsek. Potrzebujesz wsparcia, aby wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe? Sięgnij po stworzony przez lekarza suplement diety MyBestSlim. To idealna propozycja dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów i uregulować swój proces jedzenia, tak aby nie podjadać między posiłkami. MyBestSlim dzięki składnikom aktywnym o udowodnionym działaniu wspierającym odchudzanie, wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a także na utrudnianie odkładania się tłuszczów i cukrów w organizmie. Wspiera w redukcji masy ciała oraz pozwala pozbyć się ochoty na słone lub słodkie przekąski.

Odpowiednia ilość snu

Nocą przemiana materii jest wolniejsza niż w ciągu dnia. Możesz jednak przyspieszyć metabolizm, dbając o długość i higienę snu. Nocny odpoczynek powinien trwać około 7-8 godzin dziennie. Warto mieć świadomość, że zbyt mała ilość snu niekorzystnie wpływa na tempo przemiany materii oraz zwiększa ochotę na spożywanie posiłków, co może skutkować zwiększeniem masy ciała. Przed pójściem spać nie należy się objadać, a ostatni posiłek powinien być spożyty minimum 3 godziny wcześniej. Wieczorem warto także ograniczyć cukier i węglowodany.

Nawadnianie organizmu

Czy wiesz, że szklanka zimnej wody wypita na czczo przyspiesza metabolizm nawet o 30%? Organizm wykorzystuje energię na jej podgrzanie, co pobudza procesy przemiany materii oraz korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Woda umożliwia usuwanie szkodliwych toksyn z ciała, nawilża skórą oraz jest ważnym składnikiem diety dla osób, które planują utratę kilogramów. Wypicie zalecanych 2 litrów wody może zwiększyć wydatek energetyczny nawet o 100 kcal. Innym zalecanym napojem jest zielona herbata. Zawarte w niej składniki bioaktywne sprzyjają spalanie tłuszczu i zwiększają tempo przemian metabolicznych.

Dieta bogata w białko

Warto mieć świadomość, że nie tylko ilość, ale także rodzaj składników pokarmowych ma wpływ na tempo metabolizmu. Białko zwiększa podstawową przemianę materii nawet o 25%. Zadbaj więc, aby w Twoim jadłospisie znalazły się takie produkty jak nabiał, ryby, jajka, rośliny strączkowe i mięso (chude, w organicznych ilościach). Pilnuj jednak, aby nie przekraczać dobowego zapotrzebowania na białko, które w zależności od płci i wieku wynosi 0,7-0,9 g na kilogram masy ciała.

Unikaj głodówek

Aby zwiększyć tempo procesów metabolicznych, unikaj głodówek. Aby zachować szybką przemianę materii, organizm potrzebuje regularnego odżywiania. W przeciwnym razie obniża metabolizm i zaczyna odkładać pożywienie, jako magazyn energii. Jeśli chcesz zmniejszyć masę ciała, zmniejsz kaloryczność posiłków i zwiększ aktywność fizyczną, pamiętaj także o regularności posiłków.