Jak naturalnie wspomagać pracę wątroby i nerek?
Praca nerek oraz wątroby jest bardzo ważna, by wspierać redukcję masy ciała. Oba narządy odgrywają ważną rolę w utrzymaniu homeostazy w naszym organizmie. Zatem jak wspomagać wątrobę i nerki?
Dlaczego wątroba jest ważna?
Wątroba stanowi jeden z największych organów w naszym ciele. Jest jednym z głównych narządów przewodu pokarmowego. Komórki wątroby, czyli hepatocyty produkują żółć, niezbędną do usuwania toksyn z organizmu.
Wątroba to organ, bez którego organizm nie mógłby funkcjonować prawidłowo. Dodatkowo bierze udział w ważnych procesach oraz spełnia następujące funkcje:
- wytwarza żółć, która trawi tłuszcze,
- magazynuje witaminy (głównie witaminę A, D, K, witaminy z grupy B) oraz mikroskładniki takie jak żelazo,
- wpływa na metabolizm węglowodanów,
- reguluje ilość krążącej krwi w organizmie,
- filtruje krew, wychwytuje szkodliwe metabolity oraz przekształca je tak, by były łatwe do wydalenia
Choroby wątroby
Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować choroby miąższu wątroby. Wśród schorzeń tego narządu można wyróżnić:
Stłuszczenie wątroby: komórki wątrobowe są podatne na stłuszczenie. Przyjmowane leki czy nadmierna masa ciała, stanowią przyczynę pojawienia się tłuszczu w hepatocytach. Ich nadwyżka odkłada się, niestety nie dając wcześniejszych objawów. Chory orientuje się, gdy pojawiają się dolegliwości takie jak zmniejszone łaknienie oraz pogorszone samopoczucie.
Marskość wątroby: rozwija się wskutek długotrwałego niszczenia komórek wątrobowych, które jest spowodowane przez długotrwałe stany zapalne oraz zwłóknienia występujące w komórkach wątroby. Stan ten jest niezwykle trudny do leczenia, gdyż leczy się ją objawowo.
Polekowe uszkodzenie wątroby: osoby przyjmujące długotrwale leki powinny monitorować stan wątroby. Warto wykonywać rutynowe badania takie jak: usg, badanie moczu oraz poziom enzymów wątrobowych.
Jak wesprzeć wątrobę?
Wątroba jest bardzo mocno ukrwiona i posiada zdolności regeneracyjne. Mimo to istnieją dwa czynniki, które są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania wątroby. Należą do nich dieta oraz wysiłek fizyczny.
O czym warto pamiętać?
Dieta wysokotłuszczowa stanowi jedną z kluczowych przyczyn nieprawidłowej pracy wątroby. Znaczna ilość tłustych oraz przetworzonych posiłków odkłada się w komórkach wątroby upośledzając ich pracę. Po takich posiłkach możesz odczuwać następujące dolegliwości: wzdęcia, ciężkość. Spożywanie alkoholu, także bardzo negatywnie oddziałuje na pracę tego narządu oraz może prowadzić do marskości wątroby.
Zatem jak zregenerować wątrobę?
Wątroba charakteryzuje się zdolnością do regeneracji, aczkolwiek należy pamiętać, iż sam proces może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Warto zadbać, by spożywane posiłki były zbilansowane pod względem zawartości witamin oraz składników odżywczych. Dieta oczyszczająca wątrobę powinna być bogata w następujące witaminy: B1, B2, PP, B6. Możesz znaleźć je w takich produktach jak kapusta, brokuł, soja. Warto dbać, aby posiłki spożywać częściej, ale o małych porcjach. Regenerację wątroby zacznij od wprowadzenia warzyw oraz owoców do swojej codziennej diety. Dieta wątrobowa jest to dieta o potencjale lekkostrawnym, stąd warto zrezygnować ze smażenia posiłków. Włącz takie formy obróbki termicznej jak pieczenie, duszenie czy gotowanie na parze. Warto zrezygnować także z mocnej kawy, ciężkostrawnych potraw, wzdymających, pikantnych. Warto podkreślić, iż regeneracja wątroby jest spowolniona, jeśli spożywasz dużo wysokoprzetworzonych produktów, słodyczy oraz produktów typu fast-food.
Oczyszczanie wątroby wspierają warzywa i owoce wśród których największe znaczenie mają głównie burak oraz grejpfrut, jarmuż, awokado i cytryna.
Warto podczas regeneracji wątroby wzmacniać również organizm ziołami. Zadbaj by wdrożyć te, które wykazują działanie żółciopędne oraz rozkurczowe na drogi żółciowe. Do tej grupy należą: tymianek, kminek, mięta, oregano.
W regeneracji wątroby w dużej mierze sprawdzają się zioła. Kluczowym składnikiem jest ostropest plamisty. Jest to roślina, która wykazuje dobroczynny wpływ na jej pracę poprzez zawartość sylimaryny. Ma działanie ochronne, łagodzi stany zapalne, sprawdza się także we wspieraniu odbudowy miąższu wątroby. Ostropest plamisty najczęściej jest wykorzystywany w marskości wątroby oraz stłuszczeniu wątroby.
Oczyszczanie wątroby wspiera także mniszek lekarski. Ma podobne działanie prozdrowotne na ludzkim organizmie. Działa żółciotwórczo, żółciopędnie oraz łagodnie przeczyszczająco. Dodatkowo wspiera odtruwanie organizmu poprzez eliminację szkodliwych produktów przez nerki.
Kolejnym produktem pozytywnie wpływającym na regenerację wątroby jest karczoch. Przez zawartość cynaryny wykazuje działanie żółciopędne, usprawnia pracę wątroby oraz wspomaga regenerację, ułatwia trawienie, a także obniża poziom cholesterolu. Regeneracji wątroby sprzyja także wysiłek fizyczny.
Dlaczego nerki są ważne?
Zdrowa wątroba oraz zdrowe nerki, stanowią filtr zatrzymujący toksyny, które następnie zostają wydalane z moczem. Mimo, iż nerki posiadają własne mechanizmy regulacyjne warto jednak wspierać ich pracę poprzez włączenie do diety ziół oraz pokarmów, które naturalnie wesprą oczyszczanie dróg moczowych.
O kłopotach z nerkami mogą świadczyć objawy, takie jak np. obrzęk wokół oczu, opuchlizna rąk oraz stóp, częstomocz, dyskomfort podczas oddawania moczu, ale także wysokie ciśnienie krwi, senność, zmęczenie, bladość. Objawy alarmujące do których należą: bóle głowy, wymioty, gorączka, niesmak oraz zapach amoniaku w ustach. Takie obserwacje podpowiadają, iż warto wesprzeć pracę nerek.
Jak oczyścić nerki?
Oczyszczanie nerek naparem z korzenia pietruszki jest bardzo prostym i pomocnym sposobem. Natka jest silnym diuretykiem, zwiększa produkcję oraz wydalanie moczu co sprzyja oczyszczaniu nerek. Warto dziennie wypijać kilka filiżanek naparu ze świeżego produktu.
Podobnie jak w regeneracji wątroby, w celu wsparcia nerek można włączyć mniszek lekarski. Jego działanie moczopędne oraz łagodzące stany zapalne układu moczowego jest często wykorzystywane.
Dodatkowo wprowadzenie prawoślazu wspiera oczyszczanie dróg moczowych, a także zwalcza infekcje pęcherza moczowego.
Co jeszcze warto stosować? Bardzo prostym domowym sposobem na oczyszczanie nerek jest herbata z pokrzywy. Korzystny wpływ wykazuje także skrzyp, który oprócz działania moczopędnego ma działanie przeciwutleniające oraz wspiera oczyszczenie organizmu.
Dobrym pomysłem jest dodanie do suplementacji preparatu MyBestAqua, który przez zawiera aż 23 ekstrakty z roślin takich jak skrzyp, mniszek, buzdyganek naziemny, zielona herbata, jesion i wiele więcej. Są to składniki o udowodnionym działaniu, które korzystnie wpływa funkcje wydalnicze nerek, usuwa nadmiar wody z organizmu, a tym samym wpływa na zmniejszenie opuchlizny. Dodatkowo składniki zawarte w suplemencie wspomagają na pracę układu trawiennego oraz wspierają prawidłowe uwalnianie hormonów żeńskich, wpływając tym samym na komfort i regulację miesiączek oraz wsparcie samopoczucia podczas PMS.
Warto dbać o wątrobę i nerki. Narządy te mają duży wpływ na utrzymanie naszego organizmu w dobrym zdrowiu. Pamiętaj, iż wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych będzie korzystnie oddziaływało na oczyszczanie wątroby oraz nerek. Warto postarać się o eliminację takich produktów jak alkohol, produkty wysokoprzetworzone czy fast-food. Zamiast tego zadbaj o podaż warzyw i owoców w diecie oraz ziół takich jak np. ostropest plamisty.