Jak dbać o układ pokarmowy? porady na zdrowy brzuch

Jak dbać o układ pokarmowy? porady na zdrowy brzuch

MyBestProBIO

Wiele z nas dość często skarży się na dolegliwości trawienne takie jak wzdęcia, zaparcia czy ogólny dyskomfort. Ponadto znaczna część osób w naszym społeczeństwie cierpi na zespół jelita drażliwego, a także inne problemy gastryczne powstałe wskutek błędów żywieniowych oraz dużego natężenia stresu.

Jak dbać o układ pokarmowy?

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jak możesz wesprzeć pracę układu pokarmowego i pozbyć się niechcianych dolegliwości.

Warto zdawać sobie sprawę, iż prawidłowo skomponowane żywienie stanowi jeden z podstawowych aspektów zapobiegania chorobom przewodu pokarmowego.

Zanim przejdziemy do sposobów jak wspierać układ pokarmowy, warto zapoznać się z jego budową.

Układ pokarmowy zwany także układem trawiennym, to złożony mechanizm, od którego zależy nasz samopoczucie i zdrowie. Zbudowany jest z wielu narządów współgrających ze sobą, a jego kluczową rolą jest dostarczenie naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych kluczowych do prawidłowego funkcjonowania. Warto podkreślić, iż w tym układzie dochodzi do procesów wydzielania, trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych.

Najważniejsze narządy tego układu to :

Żołądek- to główny narząd którego rolą jest mieszanie oraz trawienie pokarmu. Zawarty w nim kwas solny oraz enzymy są odpowiedzialne za trawienie białka na mniejsze oraz bardziej przyswajalne części.

Jelito cienkie- stanowi najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego oraz odpowiada za wchłanianie składników odżywczych takich jak aminokwasy, glukoza, a także witaminy oraz minerały do krwioobiegu.

Jelito grube – w tym etapie dochodzi do wchłaniania wody oraz resztek pokarmowych, w dystalnym odcinku jelita grubego zachodzi proces formowania oraz wydalania kału.

Wątroba – pełni istotną rolę w przetwarzaniu składników pokarmowych. Dodatkowo wytwarza żółć niezbędną do trawienia tłuszczów oraz detoksykacji całego organizmu.

Trzustka- jej rolą jest wydzielanie enzymów trawiennych do światła jelita cienkiego, biorących udział w rozkładzie białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Ponadto wytwarza insulinę oraz glukagon, wpływające na regulację poziomu glukozy we krwi.

Oto kilka najważniejszych wskazówek, które warto wdrożyć dla przewodu pokarmowego.

Błonnik pokarmowy a przewód pokarmowy

Pamiętaj by dostarczyć odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. Ponieważ zdrowy układ pokarmowy potrzebuje tego włókna. Błonnik to grupa substancji o roślinnym pochodzeniu, oporna na działanie enzymów trawiennych układu pokarmowego. Zatem błonnik nie ulega trawieniu i wchłanianiu, jest on wydalany wraz z resztkami pokarmu. Działa jak delikatna szczoteczka, wymiatająca zalegające resztki z przewodu pokarmowego. Warto wiedzieć, iż frakcje rozpuszczalne błonnika powodują, iż pokarm dłużej zalega w żołądku, dlatego dłużej czujemy sytość. Błonnik rozpuszczalny wchłania wodę oraz rozluźnia masy kałowe w układzie pokarmowym. Z drugiej strony błonnik nierozpuszczalny pobudza nasze jelita do pracy oraz produkcję soków żołądkowych. Dodatkowo przyspiesza oczyszczanie przewodu z toksyn, działając profilaktycznie względem chorób cywilizacyjnych. Kiedy spożywamy mniej błonnika, mogą pojawić się zaparcia czy inne problemy trawienne. Warto podkreślić, iż głównym źródłem w diecie są produkty zbożowe, owoce i warzywa. Dieta bogata we włókno pokarmowe wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu pokarmowego w tym wrzodów żołądka czy refluksu żołądkowo- przełykowego.

Czy tłuszcze są ważne?

Wiele z nas boi się tłuszczu, często z obaw, iż masa ciała wzrośnie. Jest to błędne przekonanie, gdyż odgrywa on istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Tłuszcz zawarty w jedzeniu pomaga utrzymywać uczucie sytości na dłużej, dodatkowo jest niezbędny do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ważne jest by wybierać jakościowy tłuszcz oraz zadbać o odpowiednią podaż w codziennej diecie. Szczególnie istotne jest spożywanie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych które znajdują się w następujących produktach: oliwa z oliwek, awokado, migdały czy tuńczyk. Dodatkowo wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają także pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a znajdziesz je takich produktach jak: tłuste ryby, olej z siemienia lnianego, nasiona chia czy orzechy włoskie. Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne, a także mogą redukować ryzyko nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Czy nawodnienie ma znaczenie?

Woda pełni wiele ważnych aspektów dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż zbyt mała podaż płynów jest główną przyczyną zaparć. Woda pozwala na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu, a także wpływa korzystnie na perystaltykę jelit.

Ile zatem powinniśmy spożywać wody? Rekomenduje się spożywanie około 30ml na każdy 1 kg masy ciała. Aczkolwiek zapotrzebowanie na wodę wzrasta kiedy przebywamy w wysokiej temperaturze otoczenia, podczas choroby z gorączką, w sytuacji kiedy pojawiają się wymioty czy biegunka. Ponadto osoby aktywne fizycznie, także powinny zadbać o większą podaż wody.

Higiena jedzenia a zdrowie jelit?

Wiele osób nie zwraca uwagę w jaki sposób spożywa posiłek oraz nie wie, że takie zachowanie ma niebagatelny wpływ na kondycję naszego przewodu pokarmowego. Pamiętajmy, iż w jamie ustnej rozpoczyna się trawienie, pierwszy etap konieczny do dalszego procesu trawienia. Pamiętaj, dokładnie przeżuwaj każdy kęs pokarmu, tym samym oszczędzisz pracę swojego żołądka. Dokładne rozdrabianie pokarmu może mieć pozytywny wpływ w profilaktyce niestrawności oraz zgadze, a dodatkowo zwiększa wchłanialność składników odżywczych.

Aktywność fizyczna a stan jelit?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż zwykły spacer już wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. Badania pokazują, że aktywność fizyczna usprawnia motorykę jelit, normalizuje apetyt, ale także przeciwdziała zaparciom. Z drugiej strony nadmierny trening może prowadzić do takich dolegliwości jak reflux, wrzody dwunastnicy, nudności, bóle brzucha, wymioty czy zaburzenia trawienia bądź wchłaniania. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie nawodnienie by wspierać układ trawienny.

Wybieraj zdrowe oraz odżywcze jedzenie

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż dieta obfitująca w rafinowane węglowodany, tłuszcze trans oraz wszelkiego rodzaju dodatki do żywności wpływa na zwiększone ryzyko rozwoju stanu zapalnego jelit. Co w konsekwencji może prowadzić do chorób autoimmunologicznych w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Co więcej liczne badania naukowe dostarczają informacji, iż substancje słodzące wpływają negatywnie na stan mikroflory gdyż zwiększają liczbę szkodliwych bakterii jelitowych.

Czy warto coś suplementować?

Jeśli borykasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, warto zastanowić się nad dobrej jakości probiotykiem. Polecamy zapoznać się z preparatem jakim jest MyBestProBIO, zawierający unikatowy zestaw szczepów probiotycznych zamkniętych w specjalnej kapsułce rozpuszczającej się w jelitach.

Jak wynika z powyższego artykułu na układ pokarmowy składają różne elementy mające wpływ na organizm człowieka. Niemniej ważny jest stres na kondycję naszego układu trawiennego. Wiele z nas ignoruje jego negatywne oddziaływanie, jego dłuższa ekspozycja może prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego oraz wielu jednostek chorobowych. Stres wpływa w sposób bezpośredni na zmniejszenie zdolności regeneracyjnych błony śluzowej żołądka oraz obniżenie różnorodności dobrych bakterii probiotycznych w przewodzie pokarmowym.

Podsumowując, zdrowie układu pokarmowego jest zależne od wielu czynników, wśród których można wyróżnić prawidłowo zbilansowaną dietę. Należy dbać o układ pokarmowy gdyż to właśnie w tym etapie zachodzi wchłanianie składników odżywczych, niezbędnych do optymalnego samopoczucia i zdrowia. Należy prawidłowo dbać o higienę spożywania pokarmów oraz zadbać o produkty bogate w składniki przeciwzapalne. Korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego ma odpowiednie nawodnienie oraz redukcja. stresu. Rozważ także probiotyki wykazujące pozytywny wpływ na mikroflorę.