Dlaczego nie chudnę: analiza najczęstszych błędów i sposoby na ich uniknięcie

Dlaczego nie chudnę: analiza najczęstszych błędów i sposoby na ich uniknięcie

Jesteś na diecie redukcyjnej, a mimo to nie widzisz efektów? Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania i podpowiadamy, jak ich uniknąć!

Dlaczego nie chudnę?

Jeśli mimo aktywności fizycznej i wprowadzonej diety, Twoja waga stoi w miejscu, czas przyjrzeć się temu co dokładnie i kiedy jesz oraz w jaki sposób spędzasz dzień. Nawet drobne pomyłki powtarzane regularnie i wielokrotnie, mogą doprowadzić do zastoju w procesie odchudzania. Jakie błędy popełniamy najczęściej i co możemy zrobić, aby nie stanęły na drodze do wymarzonej wagi?

Nieprawidłowa kaloryczność diety

Redukcja masy ciała jest możliwa, gdy spożywamy mniej kalorii, niż organizm spala w codziennym funkcjonowaniu. Tzw. deficyt kaloryczny sprawia, że ciało sięga po zapasy energetyczne skumulowane w tkance tłuszczowej, rekompensując tym samym deficytową ilość kalorii wynikającą z mniejszej ilości lub energetyczności pożywienia. Jeśli masz tego świadomość, a mimo wszystko zastanawiasz się „dlaczego nie chudnę?”, być może źle obliczyłeś kaloryczność swojej diety lub nie zwracasz uwagę na energetyczność wprowadzonych zamienników żywieniowych. To, że jogurt jest „light” nie oznacza, że nie ma kalorii. Ważny jest całodzienny bilans, który zdaniem dietetyków powinien być o około 20% mniejszy niż dzienne zapotrzebowania kaloryczne.

Złe porcjowanie posiłków

W dietetyce wiele miejsca poświęca się ilości posiłków oraz odstępom czasu między nimi. Warto także zwracać uwagę na wielkość porcji. Nawet niskokaloryczne jedzenie spożyte w dużej ilości może być przyczyną problemów ze zrzuceniem wagi. Jeśli ciężko Ci osiągnąć poczucie sytości, jedząc mniejsze porcje, możesz sięgnąć po suplement MyBestSkinny. Rewolucyjny preparat superfood dostarcza organizmowi 14 cennych składników aktywnych, a spożyty przed posiłkiem, pozwala zmniejszyć wielkość spożywanych posiłków.

Podjadanie między posiłkami

Zapotrzebowanie kaloryczne łatwo przekroczyć, podjadając między posiłkami. Niezdrowe przekąski przed telewizorem czy podczas czytania potrafią zniweczyć efekty całodziennej dyscypliny. Warto mieć świadomość, że jeśli nasza uwaga jest skupiona na czymś innym niż jedzenie, organizm nie wyłapuje sygnałów, że jest najedzony i zwyczajnie chce więcej. Wolne, spokojne jedzenie bez rozpraszaczy pozwala zaobserwować uczucie sytości i zachować większą kontrolę nad apetytem.

Jeśli chcesz uregulować swój proces jedzenia w zdrowy sposób i nie podjadać między posiłkami możesz także sięgnąć po suplement diety MyBestSlim 2.0, który pozwoli Ci pozbyć się ochoty na słone lub słodkie przekąski oraz zapanować nad napadami głodu między posiłkami. 19 naturalnych składników aktywnych wspiera proces odchudzania i redukcji masy ciała.

Brak ruchu

Obok odpowiedniej diety niezwykle ważny jest ruch. Brak aktywności fizycznej sprawia, że nasz metabolizm spowalnia, a organizm zaczyna magazynować zapasy. Aby pobudzić procesy metaboliczne, zacznij od spacerów i ćwiczeń nietrudnych ćwiczeń cardio jak aerobic czy jazda na rowerze. Wraz z poprawą kondycji możesz wprowadzić bardziej zaawansowane formy aktywności.

Monotonny trening

Jeśli od lat trzymasz się tego samego zestawu ćwiczeń cardio, Twój trening może stać się mniej efektywny lub nawet nieskuteczny, gdy zrobisz sobie kilka dni przerwy. Osoby, które chcą się cieszyć wysportowaną sylwetką na dłużej, powinny wprowadzić do codziennej rutyny również trening siłowy. Warto mieć świadomość, że skuteczność spalania tkanki tłuszczowej w dużym stopniu zależy od masy mięśniowej, od której zależy tempo spoczynkowej przemiany materii. Mówiąc w skrócie: im większa ilość masy mięśniowej, tym więcej kalorii spalamy w ciągu dnia, również w stanie spoczynku.

Odwodnienie organizmu

Nie tylko dieta i aktywność fizyczna są podstawą procesu odchudzania. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Nieodpowiednia ilość wody może prowadzić do spowolnienia metabolizmu i zwiększenia wagi. Co więcej, wiele osób mylnie identyfikuje pragnienie z uczuciem głosu i zamiast sięgnąć po szklankę wody, wybiera przekąskę.

Kaloryczne procenty

Nie możesz schudnąć? Być może ma to związek ze spożywanym alkoholem. Procenty są bardzo kaloryczne. Nieraz wystarczą dwa kieliszki wina, aby zaprzepaścić efekt deficytu kalorycznego z całego dnia. Dodatkowo alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu. Może także prowadzić do zjawiska trzymania wody i wrażenia opuchnięcia.

Niedobór snu

W procesie odchudzania ogromne znaczenie ma także ilość snu. Przyjmuje się, że osoby, które śpią mniej niż 7 godzin dziennie, mogą przytyć nawet do 0,9 kg na tydzień. Brak snu powoduje spowolnienie metabolizmu glukozy i nieprawidłowości w wydzielaniu kortyzolu, co z kolei prowadzi to trudności w utrzymaniu wagi lub jej wahania. Zbyt krótki czas regeneracji wpływa negatywnie na kondycję ciała, co w przypadku aktywności fizycznej może prowadzić do kontuzji lub efektu przetrenowania. Warto więc pamiętać o 8-godzinnej dawce snu i znaleźć czas na codzienny wypoczynek.

Stan zdrowia

Niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników czy zaburzenia hormonalne to tylko niektóre schorzenia, które mogą skutecznie utrudniać proces odchudzania. Mimo stosowania diety i ćwiczeń nie widzisz efektów? Czas udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Być może trudność w redukcji tkanki tłuszczowej ma podłoże hormonalne lub jest wynikiem cukrzycy? Określenie stanu zdrowia i dobranie odpowiednich leków może być pierwszym krokiem w kierunku wymarzonej sylwetki.