Dieta wspomagająca koncentrację: Co jeść, aby lepiej się skupić?
To co jesz na co dzień ma istotny wpływ na pracę układu nerwowego, tym także mózgu. Przyczyny problemów związanych z koncentracją i zapamiętywaniem mają różne podłoże. Jak poprawić koncentrację? Przede wszystkim warto zacząć od postaw jak dieta, sen i regeneracja.
Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak poprawić pamięć i koncentrację.
Aktywność fizyczna a zdolności poznawcze
Zastanawiasz się jak poprawić koncentrację? Właśnie przez ruch! Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi do mózgu, tym samym wspierając zdrowie neuronów. Niektóre badania sugerują, że najlepsze efekty dla poprawy pamięci i koncentracji można osiągnąć poprzez wykonywanie ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności. Do tych form zalicza się: jazda na rowerze, szybki marsz, bieganie, pływanie, które trwają co najmniej 30 minut.
Czy wiesz, że jakość snu ma również znaczenie w kontekście pracy naszego mózgu? Umiejętność koncentracji jest znacznie wyższa kiedy jesteśmy wypoczęci oraz zrelaksowani. W sytuacji stresu, braku snu lub obniżonej jego jakości, łatwiej się mylimy i mamy problemy ze skupieniem. Sen wzmacnia połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi. Niedobór snu pogarsza nie tylko pamięć, ale także czujność. Zatem ile powinniśmy spać? Osoby dorosłe według rekomendacji powinny dbać by sen trwał 6-10 godzin. Jest to zależne od indywidualnego zapotrzebowania.
Czy dieta może poprawić pamięć i koncentrację?
To, co spożywamy, ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, który wymaga odpowiednich składników odżywczych do optymalnej pracy. Dieta bogata w zdrowe tłuszcze, białka, witaminy oraz minerały wspiera zdolności poznawcze, koncentrację oraz pamięć.
Węglowodany – po co?
To podstawowe paliwo dla mózgu. W szczególności węglowodany złożone, które możesz znaleźć w takich produktach jak: kasza, ryż, ziemniaki.
Antyoksydanty dla mózgu
Pamiętaj, że antyoksydanty to prawdziwe remedium na starzejący się organizm. Przede wszystkim należy podkreślić udział witaminy C oraz E, a także cynku. Wymienione substancje regenerują organizm oraz chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które niestety mogą przyczynić się do rozwoju wielu różnorodnych chorób.
Witamina E
Czy wiesz, że witamina E ma doskonały wpływ na funkcjonowanie organizmu w tym na funkcjonowanie mózgu? Jak wskazują badania, może ona spowolnić rozwój choroby Alzheimera. Możesz ją znaleźć w takich produktach jak: oleje roślinne, orzechy, pestki, kiełki oraz zarodki nasion zbóż. Ponadto duże ilości tokoferoli znajdują się w pomidorach, szpinaku, brukselce, brokułach, czarnej porzeczce oraz brzoskwiniach.
Witamina C
Ma wpływ na poprawę pamięci i koncentracji poprzez swoje właściwości utleniające. Ponadto wykazuje korzystny wpływ w leczeniu zaburzeń pamięci u osób w podeszłym wieku. Dobrym jej źródłem są truskawki, papryka, brokuły czy natka pietruszki.
Witamina D
Odpowiedni poziom witaminy D skutecznie zapobiega demencji. Jej niedostateczny poziom w surowicy krwi zwiększa ryzyko zaburzenia pamięci i koncentracji. Co więcej, witamina D ma udział w ochronie komórek nerwowych, gdyż uczestniczy w usuwaniu blaszek amyloidowych charakterystycznych dla choroby Alzheimera. W okresie jesienno-zimowym szczególnie należy dbać o jej suplementację ze względu na zmniejszoną ekspozycję słoneczną.
Jest to pierwiastek, który ma działanie rozluźniające. Ponadto ma wpływ na obniżenie poziomu hormonów stresu oraz chroni układ nerwowy. Co więcej, stymuluje receptory GABA w mózgu, tym samym obniżając uczucie niepokoju oraz pobudzenia. W związku z czym korzystnie wpływa na ograniczenie myśli i lęków, które jak wiadomo, negatywnie oddziałują na szybkie myślenie. Gdzie znaleźć magnez? Jego dobrym źródłem są pestki dyni, gorzka czekolada, szpinak, orzechy, nasiona chia.
Żelazo
Zbyt niski poziom żelaza ma wpływ na nasze samopoczucie. Powoduje obniżenie poziomu energii, a także znaczne problemy z pamięcią i koncentracją. Żelazo jest odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek ciała, a także mózgu. Jakie produkty zawierają omawiany minerał? Szpinak, jarmuż, mięso wołowe i wieprzowe, wątróbka, suszone owoce czy warzywa strączkowe to źródła żelaza w codziennej diecie. Warto też łączyć produkty bogate w żelazo wraz z witaminą C, która wspiera wchłanianie tego pierwiastka.
Kwasy omega – 3
Są to wielonienasycone tłuszcze. Powinniśmy wiedzieć, że kwasy EPA oraz DHA wykazują korzystny wpływ na zdrowie skóry, serca i mózgu. Występują w błonach komórkowych mózgu, tym samym ułatwiając przekazywanie informacji między komórkami. Możesz je znaleźć w takich produktach jak: makrela, łosoś, tuńczyk, sardynki, orzechy, nasiona oraz oleje roślinne.
Brain foods- co to?
Jest kilka produktów, które są fundamentem pracy mózgu. Dlatego jeśli chcesz poprawić zdolności poznawcze, włącz je do codziennej diety.
Owoce jagodowe – zalicza się do nich maliny, jeżyny, jagody, truskawki, borówki czy jagody goi. Stanowią bogactwo przeciwutleniaczy, które są istotnym składnikiem diety na poprawę koncentracji i pamięci.
Awokado – poprawia funkcje poznawcze, a także jest źródłem tłuszczy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
Wiesz już, jakie składniki mają wpływ na pracę mózgu, zatem czego unikać w codziennej diecie, by zachować zdolność organizmu do zapamiętywania jak i zachowania koncentracji?
Jak poprawić swoją pamięć?
Nadmiar obowiązków dość często zmniejsza nasze możliwości dbania o siebie. Ale jeśli chcesz mieć dobrą pamięć, poświęć czas na to, by ją wzmacniać. Co możesz zrobić? Rozwiązuj krzyżówki, graj w gry logiczne, ponieważ mają pozytywny wpływ na pracę Twojego mózgu.
Jeśli chcesz wesprzeć swoją pamięć i koncentrację, włącz do codziennej suplementacji MyBestMagnesia. To 5 organicznych form magnezu o wysokiej przyswajalności. Dostarcza 400 mg magnezu (107% RWS) oraz witaminy z grupy B, które są niezwykle istotne dla prawidłowej pracy układu nerwowego.
Dla osób, które chcą poprawić pamięć, koncentrację i wpłynąć korzystnie na pracę mózgu dobrym wyborem będzie MyBestGenius. W składzie znajduje się zestaw adaptogenów (korzenie witani ospałej, żeń-szenia) i antyoksydantów (m in. miłorząb japoński, ekstrakt z owoców borówki) korzystnie wpływających na mózg i wspierających funkcje poznawcze i czujność. Suplement diety zawiera także ważne dla pracy mózgu kwasy omega-3, a także witaminy: A, D, E oraz witaminy z grupy B. MyBestGenius dzięki tym naturalnym składnikom, pomoże Ci poprawić skupienie oraz wpłynie na dłuższą pracę mózgu na wysokich obrotach.
Podsumowując: zbilansowana dieta ma wpływ na pracę układu nerwowego, tym samym deficyty niektórych składników mają negatywne oddziaływanie na pamięć i koncentrację. Ponadto warto ćwiczyć pamięć poprzez różnego rodzaju aktywności. Niemniej ważne jest codzienne nawyki dotyczące treningu oraz jakości snu. By utrzymać mózg w optymalnej kondycji warto zadbać o jakościowy suplement diety.
Jeśli chcesz polepszyć koncentrację oraz funkcje poznawcze mózgu zadbaj o podaż witamin z grupy B oraz kwasów omega-3, które wspierają pamięć i procesy myślowe. Ważne są także minerały takie jak magnez i cynk, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej pracy układu nerwowego.