Czy można brać magnez przed snem?
Czy wiesz, że pora przyjmowania magnezu ma znaczenie? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się kiedy warto suplementować magnez.
Magnez a sen – czy niedobór magnezu ma wpływ na sen?
Magnez i sen to temat, który warto zgłębić, zwłaszcza jeśli zauważasz u siebie problemy z jakością snu. Warto pamiętać, że długość raz jakość snu mają kluczowy wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia.
Na bezsenność cierpi około 10% naszego społeczeństwa. Czy od razu należy sięgać po leki? Otóż nie. Z pomocą przychodzi witamina B6 oraz magnez, po które warto sięgać jako preparaty wspierające leczenie zaburzenia snu.
Niedostateczna podaż wymienionych składników w diecie może negatywnie wpływać na jakość snu. Dlatego warto włączać suplementację magnezem przed snem.
Rola magnezu w regulacji jakości snu
Magnez wspiera proces odpoczynku ponieważ aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, odpowiedzialny za relaks i spokój. Magnez wpływa także na regulację melatoniny- hormonu wspierającego cykl sen-czuwanie w ludzkim ciele. Ponadto minerał ten przyłącza się do receptorów kwasu gamma-aminomasłowego. Jest to neuroprzekaźnik, odpowiedzialny za wyciszenie pracy systemu nerwowego.
Suplementacja magnezem może przyczynić się do zwiększenia aktywność GABA w mózgu korzystny modulując działanie układu nerwowego. Odpowiedni poziom magnezu, wapnia oraz potasu może zoptymalizować funkcje neuroprzekaźników oraz wpłynąć pozytywnie na ogólną jakość snu.
Przyjmowanie magnezu przed snem może pomóc w rozluźnieniu mięśni oraz złagodzeniu napięcia mięśniowego. W szczególności dotyczy to osób cierpiących na hipomagnezemię bądź stany powodujące skurcze podczas snu. Magnez wpływa na łagodzenie napięcia mięśni oraz sprzyja fizycznemu odprężeniu tym samym pozwala osiągnąć bardziej spokojny sen.
Czy suplementacja magnezu przed snem ma wady?
Przyjmując magnez przed snem warto wziąć pod uwagę również negatywne aspekty tego działania. Jedyną z nich są zaburzenia trawienne jak skurcze żołądka czy biegunka. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na wyższe dawki suplementacyjne.
Innym potencjalnym ryzykiem powiązanym z suplementacja magnezem jest możliwość niskiego ciśnienia krwi lub zaburzenia rytmu serca, w szczególności dotyczy to osób z istniejącymi chorobami serca.
Jaki wybierać magnez przed snem?
Znaczna część osób sięga po suplementację magnezu by zapobiegać niedoborowi magnezu.
Różne rodzaje suplementacji magnezu mają inne działanie na ludzki organizm. Czynniki takie jak szybkość wchłaniania, biodostępność oraz indywidualne potrzeby mają wpływ na wybór suplementu.
Oto najpopularniejsze formy magnezu.
Cytrynian magnezu
Suplementacja magnezu w formie cytrynianu jest powszechnie stosowana w celu rozluźnienia mięśni jak również wspomagania wypróżnień. Jest bardzo dobrze przyswajalny przez ludzki organizm.
Glicynian magnezu
To forma która jest ukierunkowana na hipomagnezemię oraz poprawę jakości snu. Glicynian może zredukować niepokój oraz promować relaks bez powodowania senności w ciągu dnia. Ponadto ma korzystny wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu potasu i wapnia.
Tlenek magnezu
Warto zdawać sobie sprawę, iż nie jest tak łatwo wchłaniany jak pozostałe formy magnezu. Wykazuje łagodne działanie przeczyszczające, które może wspomóc ruchy jelit oraz łagodzić zaparcia. Można go spotkać w powszechnie dostępnych suplementach diety.
Treonian magnezu
Dla osób które szukają poprawy funkcji poznawczych jak również jakości snu, suplementacja tą formą treonianu jest dobrym wyborem. Omawiana forma magnezu wpływa pozytywnie na funkcje mózgu, a dodatkowo ma korzystne oddziaływanie na relaks i sen.
Jeśli masz niedobór magnezu, włącz do swojej codziennej suplementacji MyBestMagnesia, który w swoim składzie zawiera 5 organicznych form magnezu o wysokiej przyswajalności. W sumie dostarcza ponad 100% dziennego zapotrzebowania RWS na ten pierwiastek. Dodatkowo w suplemencie znajdziesz witaminy z grupy B, korzystnie wpływające na nadmierny wzrost napięcia nerwowego. Dzięki zastosowaniu organicznych form magnezu, MyBestMagnesia zapewnia lepszą przyswajalność w porównaniu do wielu innych suplementów dostępnych na rynku.
Podsumowując: by poprawić jakość snu, warto zadbać o podaż magnezu, który przeciwdziała nadmiernemu napięciu, ale także ma wpływ na wytwarzanie melatoniny czyli hormonu odpowiedzialnego za jakość snu. Przyjmowanie suplementów magnezu, zwłaszcza przed snem, może pomóc w rozluźnieniu mięśni i osiągnięciu spokojniejszego snu. Wybierając odpowiedni suplement, taki jak MyBestMagnesia, który zawiera 5 organicznych form magnezu o wysokiej przyswajalności oraz witaminy z grupy B, możesz skutecznie wspierać swój układ nerwowy i poprawić jakość swojego snu. Pamiętaj, że regularna suplementacja i zdrowa dieta to klucz do lepszego samopoczucia i zdrowia.