Czy dieta niskotłuszczowa jest dla każdego? Rozważania i wskazówki

Czy dieta niskotłuszczowa jest dla każdego? Rozważania i wskazówki

Dieta niskotłuszczowa polega na znacznym ograniczeniu spożycia tłuszczów. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, czy jest to dieta dla Ciebie.

Warto podkreślić, iż dietę należy dobrać indywidualnie do potrzeb uwzględniając stan zdrowotny, potrzeby i cele. Zbyt duże ograniczenie spożycia tłuszczów może u niektórych powodować różne komplikacje zdrowotne. Przede wszystkim dotyczy to osób młodych w okresie dojrzewania i powstawania zamian hormonalnych.

Podział kwasów tłuszczowych

Zanim przejdziemy do omówienia na czym polega dieta niskotłuszczowa, warto zaznajomić się z rolą tłuszczów.

Tłuszcze można podzielić na dwie grupy: nasycone oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Pierwsze z nich są pochodzenia zwierzęcego. Ich konsumpcja w diecie niskotłuszczowej jest nierekomendowana, uwagi na fakt, iż podwyższają poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów, tym samym zwiększając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kwasy tłuszczowe nienasycone to grupa tłuszczów, których nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie. Można je znaleźć w oleju słonecznikowym, rzepakowym, sojowym, a także w rybach morskich czy oliwie z oliwek. Wykazują najwięcej prozdrowotnych funkcji, gdy dodawane są na zimno np. do sałatek.

Tłuszcze trans są najmniej korzystne ze wszystkich rodzajów tłuszczu, można je znaleźć w produktach o wysokim stopniu przetworzenia jak np. fast-foody, dania gotowe do podgrzania w mikrofali, słone przekąski, słodycze, tłuste sery i śmietana, a także w tłustych mięsach.

Zdrowe tłuszcze są istotne dla wielu przemian zachodzących w naszym organizmie, z tego powodu warto wybierać oleje roślinne, ryby morskie czy nasiona i pestki, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych.

Rola tłuszczów w organizmie

Są istotne dla naszego ciała z uwagi na:

budowanie błon komórkowych,

ochronę narządów wewnętrznych przed zagrożeniami,

transport wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A,D,E,K,

wydzielanie niektórych hormonów płciowych,

funkcjonowanie układu nerwowego oraz przesyłanie sygnałów między neuronami,

gromadzenie energii.

Dieta niskotłuszczowa: co jeść? Zasady diety niskotłuszczowej

Fundamentalne założenia omawianej diety to:

  • ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych na korzyść olejów roślinnych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasowych. Spożywanie częściej posiłków sprawia, iż rzadziej będzie się pojawiało uczucie głodu;
  • ograniczenie podaży mięsa oraz produktów zwierzęcych zawierających tłuszcze trans;
  • rezygnacja ze spożywania wysokoprzetworzonej żywności, która zazwyczaj obfituje w duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • różnorodność w diecie oraz jej prawidłowe zbilansowanie. Należy zwracać uwagę na podaż białka, tłuszczy oraz węglowodanów;
  • kluczowe znaczenie w osiągnięciu celu ma dobór odpowiedniej techniki obróbki termicznej jak gotowanie czy gotowanie na parze, bądź grillowanie;
  • należy dbać o nawodnienie, każdy z nas powinien wypijać około 2l płynów ciągu dnia.

Czego unikać w diecie niskotłuszczowej?

Dieta niskotłuszczowa zakłada redukcję spożywania znacznych ilości produktów o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczów oraz tłuszczów trans. Co oznacza, że z planu żywieniowego należy wyeliminować następujące produkty:

  • tłuste mięsa,
  • tłusty drób,
  • smalec,
  • słodycze,
  • pełnotłuste mleko oraz produkty mleczne,
  • dania gotowe,
  • fast-food,
  • słodzone napoje.

Co jeść na diecie niskotłuszczowej?

Fundamentem diety niskotłuszczowej jest spożywanie zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego, świeżych owoców oraz warzyw. Należy także uwzględnić pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, mleczne produkty niskotłuszczowe oraz mleko. Dodatkowo można spożywać świeżo wyciskane soki owocowe, wodę czy różnego rodzaju herbaty.

Dieta niskotłuszczowa – dla kogo?

Ten model żywienia powinien zainteresować w szczególności osoby borykające się z nadwagą lub podwyższonym poziomem cholesterolu LDL, a także cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego. Z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla osób mających: miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, zapalenie trzustki, będące po przebytym zawale oraz dla osób otyłych.

Jeśli nie wiesz, czy dany model żywienia jest dla Ciebie, skonsultuj się ze specjalistą dietetykiem.

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Diety niskotłuszczowej nie powinny stosować osoby borykające się z zaburzeniami hormonalnymi oraz będące w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju. Ponadto kobiety w ciąży oraz podczas laktacji także nie powinny stosować diety niskotłuszczowej. Kolejną grupą, która powinna wystrzegać się omawianego modelu żywienia to osoby z niedoborem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Suplementacja

Jeśli chcesz wesprzeć proces redukcji masy ciała, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie MyBestSlim, który zawiera 28 naturalnych składników aktywnych wspomagających redukcję masy ciała. Zawiera między innymi ekstrakt z liści pokrzywy indyjskiej czy ekstrakt z morszczynu, które biorą udział w metabolizmie tłuszczów.

Podsumowując: dieta o niskiej zawartości tłuszczu nie jest przeznaczona dla każdego z nas. Warto pamiętać, iż tłuszcze pełnią ważne funkcje dla ludzkiego organizmu. W przypadku diety niskotłuszczowej należy uwzględnić produkty pełnoziarniste, a także inne produkty z niską zawartością tłuszczu.