Czy dieta keto jest odpowiednia dla każdego? – Przegląd korzyści i ryzyka

Czy dieta keto jest odpowiednia dla każdego? – Przegląd korzyści i ryzyka

 

Zastanawiasz się nad przejściem na dietę ketogeniczną? Zanim zrobisz pierwszy krok, sprawdź jakie są jej wady i zalety.

W diecie ketogenicznej energia pobierana jest z tkanki tłuszczowej zamiast z cukrów. Czy jest to bezpieczny sposób żywienia? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się na czym polega ketogeniczna dieta, oraz co można spożywać na diecie keto.

Co to dieta keto?

Dieta ketogeniczna jest oparta na spożywaniu dużej ilości tłuszczu w porównaniu do spożycia węglowodanów. Wskutek diety keto dochodzi do wzmożonej produkcji ciał ketonowych, które stanowią źródło energii dla pracujących komórek. Celem diety keto jest wywołanie oraz utrzymanie ketozy w organizmie poprzez odwrócenie proporcji tłuszczu oraz węglowodanów w posiłkach.

Jakie są główne zasady diety ketogenicznej?

Dieta niskowęglowodanowa powinna zawierać nie więcej niż 30-50 g węglowodanów na dobę. Klasyczna dieta ketogeniczna określa następujący stosunek składników pokarmowych:

4:1, gdzie na 4 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów;

3:1 3 g tłuszczu na 1 g białka i węglowodanów.

Przed wprowadzeniem diety ketogenicznej należy wykonać podstawowe badania krwi. Będą pomocne, by ocenić stan narządów oraz wykluczą ewentualne przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej.

WAŻNE!

W stan ketozy nie przechodzi się z dnia na dzień. To złożony proces wymagający adaptacji, której czas jest indywidualny. Najczęściej wynosi około 30 dni. Nasz organizm musi się zaadaptować oraz nauczyć czerpać energię z innych źródeł.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Na diecie ketogenicznej zaleca się spożywanie następujących źródeł białka: jaja, chude mięso, drób, ryby, nabiał.

Produkty będące źródłem tłuszczu, takie jak: olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło, majonez, śmietana oraz w mniejszej ilości orzechy i pestki, powinny znaleźć się w codziennym menu.

Jeśli chcesz utrzymać stan ketozy, zredukuj ilość spożywanych węglowodanów. Przede wszystkim posiłki opieraj na owocach i warzywach zawierających małe ilości cukrów. Są to produkty o niskim indeksie glikemicznym, które stopniowo zwiększają stężenie glukozy w surowicy krwi. Takie jak: brokuły, kalafior, cukinia, kapusta, papryka, pomidor, por, szpinak, sałata, mandarynki, truskawki, awokado.

Na keto diecie zabronione są takie produkty jak: pieczywo, kasze, ziemniaki, makarony, cukier, dżemy, miód, słodycze, słodkie napoje oraz soki owocowe.

Wady diety ketogenicznej

Przede wszystkim dieta ketogeniczna nie jest naturalnym sposobem żywienia człowieka. Należy podkreślić, iż podstawowym paliwem dla ludzkiego ciała jest glukoza, która pochodzi z węglowodanów. Nasz organizm potrzebuje minimum 130 g węglowodanów dziennie, by móc pokryć zapotrzebowanie erytrocytów oraz mózgu.

Dieta keto jest restrykcyjna

Warto wiedzieć, że dieta keto dopuszcza spożycie węglowodanów na poziomie mniejszym niż 20-35 gramów na dobę. Czy wiesz, że większość produktów, które na co dzień spożywamy zawiera węglowodany? Chleb, kasze, ziemniaki, makarony czy owoce są od dawnych czasów podstawą naszego jadłospisu. Wprowadzenie diety ketogenicznej oznacza rezygnację z wielu podstawowych dań.

Należy podkreślić, że dieta ketogeniczna nie dopuszcza spożycia okazjonalnego tortu urodzinowego czy też ciastka do kawy w niedzielny poranek. Dlaczego? Ponieważ każda dodatkowa ilość węglowodanów prowadzi do wyjścia ze stanu ketozy, co powoduje, że należy rozpoczynać od nowa cały proces przechodzenia na dietę keto.

Dieta keto jest niedoborowa

Dieta wysokotłuszczowa eliminuje z codziennego jadłospisu zboża, niektóre owoce i warzywa. Z tego powodu może zwiększać ryzyko wystąpienia deficytów witamin takich jak: (B1, A, kwas foliowy), a dodatkowo składników mineralnych w tym wapnia, żelaza, potasu i magnezu.

Podczas stosowania diety ketogenicznej należy uzupełniać niedobory takich składników, jak kwasy tłuszczowe omega-3, kompleks witamin z grupy B, elektrolity czy też witamina D. To tylko niektóre substancje, na które należy zwrócić uwagę. Suplementacja powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb.

Skutki uboczne diety ketogenicznej

Skoro wiesz już na czym polega dieta ketogeniczna, warto zdawać sobie sprawę z jej zagrożeń. Będąc na diecie ketogenicznej w szczególności w ciągu pierwszych tygodni jej stosowania może pojawić się ketogrypa. Manifestuje się takimi objawami jak: zaparcia lub biegunki, bóle głowy oraz pogorszone ogólne samopoczucie. Stosowanie diety ketogenicznej na dłuższy okres czasu może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnienia jak również hipoglikemii. Ponadto jak wynika z badań, dieta ketogeniczna zwiększa ryzyko kamicy nerkowej, anemii oraz obniżonej gęstości mineralnej kości.

Dieta ketogeniczna jest nudna ze względu na małe urozmaicenie produktami spożywczymi. Jest to dieta z niską zawartością węglowodanów, ponieważ wyklucza się produkty zbożowe, które nie tylko są źródłem witamin i minerałów, ale także błonnika pokarmowego, mającego dobroczynny wpływ na pracę jelit, profil lipidowy oraz wiele innych kwestii zdrowotnych.

Kto nie powinien stosować diety ketogennej?

Posiadając wiedzę, na czym polega dieta keto, warto zastanowić się, kto nie może jej stosować.

Jeśli borykasz się z następującymi schorzeniami, nie stosuj diety ketogennej:

  • cukrzyca typu 1,
  • hipoglikemia,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • kwasica metaboliczna,
  • dna moczanowa,
  • kamica nerkowa,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Czy są zalety diety ketogenicznej?

Jak każdy sposób żywienia, dieta ketogeniczna ma wady i zalety. Badania kliniczne prowadzone nad dietą keto jeszcze w ubiegłym wieku, dowodzą, że ma korzystne zastosowanie u pacjentów borykających się z padaczka lekooporną. Jej stosowanie może pomóc w redukcji ilości napadów u chorych. Klasyczna wersja diety ketogennej ma zastosowanie w leczeniu pacjentów z epilepsją.

Ponadto są przesłanki mówiące o tym, że dieta keto pomaga w poprawie samopoczucia, regulacji ciśnienia krwi, a także pozwala na redukcję masy ciała.

Dieta ketogeniczna, jak zacząć?

Jeśli chcesz zastosować dietę ketogeniczną u siebie, pamiętaj by zmiany modyfikacje żywieniowe wprowadzać powoli.

Efekty diety ketogenicznej

Będąc na diecie ketogennej należy pamiętać, że jej wpływ na nasze samopoczucie obejmuje zarówno zwiększenie poziomu energii oraz spadek masy ciała. Wiele osób podczas stosowanie diety ketogenicznej, obserwuje poprawę samopoczucia. Zazwyczaj takie rezultaty pojawiają się po kilku tygodniach stosowania.

Suplementacja wspierająca redukcję

W celu redukcji masy ciała warto włączyć do codziennej suplementacji MyBestSlim. To suplement o najbogatszym składzie na rynku w swojej kategorii. Zawiera wyłącznie naturalne składniki, które pomagają lepiej kontrolować masę ciała, wpływają na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i metabolizm. Ponadto zmniejszają chęć na słodycze, dzięki czemu łatwiej wyeliminujesz nawyk podjadania produktów o wysokiej zawartości węglowodanów między posiłkami.

Podsumowując: dieta ketogeniczna jest dietą restrykcyjną, która ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Dieta keto polega na spożywaniu znacznych ilości kwasów tłuszczowych przy zredukowaniu ilości produktów zbożowych i innych źródeł węglowodanów. W diecie keto ciała ketonowe są substratem do produkcji energii. Warto zdawać sobie sprawę, że nie jest to racjonalny sposób żywienia rekomendowany dla wszystkich. Jest to dieta restrykcyjna, która może powodować niedobory. Stosowanie diety keto powinno odbywać się pod okiem specjalisty, by zminimalizować ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Należy podkreślić, iż dieta ketogenna nie może być stosowana przez dzieci, jak również przez kobiety w trakcie ciąży i karmienia piersią.