Czy dieta Dukana jest skuteczna i bezpieczna na dłuższą metę?
Dieta Dukana, znana również jako dieta proteinowa, zyskała ogromną popularność na całym świecie dzięki obietnicom szybkiej utraty wagi. Opiera się na wysokim spożyciu białka, ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów, co ma sprzyjać spalaniu tkanki tłuszczowej bez utraty masy mięśniowej. Choć wiele osób twierdzi, że osiągnęło spektakularne rezultaty w krótkim czasie, pojawia się pytanie o długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo.
Czy taki sposób odżywiania faktycznie sprzyja trwałemu zachowaniu szczupłej sylwetki, czy dieta Dukana jest zdrowa? Czy dietę białkową mogą stosować wszyscy?
W niniejszym artykule przyjrzymy się, wpływa ona na organizm w dłuższej perspektywie oraz jakie ryzyka mogą być związane z dietą białkową.
Zasady diety dukana
Fundamentalną zasadą podczas stosowania diety dukana jest zwiększone spożywania białka przy jednoczesnym ograniczeniu konsumpcji produktów o dużej zawartości tłuszczów i węglowodanów.
Ważne jest odpowiednie nawodnienie. Należy wypijać min 3l dziennie płynów. Kluczowe jest spożywanie płynów przez cały dzień, małymi porcjami.
Warto wiedzieć, że podczas stosowania diety Dukana nie trzeba liczyć kalorii oraz ważyć poszczególnych produktów spożywczych. Zamiast tego, kluczową zasadą jest przestrzeganie określonych faz diety, które stopniowo wprowadzają różne grupy produktów.
Fazy diety dukana
Dieta Dukana ma cztery fazy: uderzeniową, naprzemienna, utrwalenia i stabilizacji. Zastanawiasz się, jak jeść na diecie dukana? Oto wskazówki dotyczące każdego etapu diety dukana.
Faza uderzeniowa – pierwsza faza diety Dukana
Czas trwania: do 10 dni. W tej fazie dozwolone są tylko niskokaloryczne produkty o znacznej ilości białka (ryby, drób, owoce morza, nabiał, cielęcina) a także 2 łyżki otrębów dziennie. Rekomendowane są napoje bez cukru, kawa i niesłodzona herbata. Nie ma ograniczeń dotyczących ilości posiłków czy ich komponowania.
Faza naprzemienna
Omawiana faza w diecie Dukana trwa do momentu uzyskania oczekiwanej masy ciała. Rekomenduje się naprzemiennie: 5 dni spożywania posiłków jak w fazie pierwszej (uderzeniowej) oraz następne 5 dni z rozszerzeniem o warzywa charakteryzujące się niską zawartością węglowodanów. Do takich warzyw zaliczają się: ogórek, rzodkiewka, cukinia, brokuł, kapusta, szpinak, burak, sałata, papryka, jarmuż, seler.
Faza utrwalenia
W tej fazie diety Dukana należy przez jeden dzień w tygodniu stosować się do zasady etapu uderzeniowego a w pozostałe 6 dni można spożyć dodatkowo jedną porcję owoców o niskim bądź umiarkowanym indeksie glikemicznym. Do tych owoców zalicza się takie produkty jak: jagody, maliny, jabłka, gruszki, truskawki, jeżyny. Ponadto można dołączyć 1 porcję produktów zbożowych oraz 2 porcje warzyw, jak również 1 plaster sera żółtego. Czas trwania tej fazy jest zależny od ilości zrzuconych kilogramów.
Faza stabilizacji
Jest to wariant poprzedniej fazy utrwalenia. Na czym polega? W tej fazie diety Dukana w jeden dzień w tygodniu należy spożywać tylko produkty białkowe, a w pozostałe 6 dni należy stosować się do zasady fazy 3 wraz z dodatkiem 3 łyżek otrąb owsianych lub pszennych dziennie. Jest to ostatni etap diety Dukana.
Czy dieta dukana ma skutki uboczne?
Dieta Dukana zalicza się do diet niskowęglowodanowych. Należy podkreślić, iż nie jest to bezpieczny sposób na utratę masy ciała.
Podczas stosowania diety wysokobiałkowej mogą pojawić się takie objawy jak:
- ospałość,
- brak koncentracji,
- osłabienie organizmu,
- problemy z pamięcią,
- rozdrażnienie.
Czy dieta białkowa jest korzystna dla nerek?
Warto wspomnieć, iż kolejnym skutkiem ubocznym diety białkowej jest możliwość wystąpienia kamicy nerek oraz pęcherzyka żółciowego. Dlaczego tak się dzieje?
Spożywanie dużej ilości białka prowadzi do powstawania zwiększonych ilości metabolitów białka, a także podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Te sytuacje prowadzą do pogorszenia funkcjonowania tych narządów oraz w konsekwencji do zaburzeń zdrowotnych.
Długotrwałe stosowanie diety wysokobiałkowej stanowi niemałe obciążenie dla wątroby i nerek, ze względu na potrzebę utylizacji produktów białkowych. Ze względu na restrykcje dotyczące węglowodanów może prowadzić do wielu niedoborów pokarmowych. Dość często obserwuje się deficyt witaminy C, A, E, oraz D, a także witamin z grupy B, magnezu oraz folianów. Z drugiej strony dieta dukana dostarcza zbyt duże ilości fosforu i sodu. Co więcej, może prowadzić do zaparć ze względu na niską zawartość błonnika pokarmowego, tym samym zwiększając ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Stosując dietę Dukana nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu antyoksydantów oraz innych roślinnych związków bioaktywnych, które są zawarte w owocach. Warto podkreślić, iż dieta wysokobiałkowa zwiększa ryzyko osteoporozy.
Skoro już wiesz, jakie możliwe skutki ubocznie niesie ze sobą dieta dukana, warto zdawać sobie sprawę z faktu iż dostarczanie zbyt małej puli węglowodanów prowadzi do produkcji ketonów, tym samym może to powodować takie symptomy jak: bóle głowy, osłabienie, zmiany skórne, apatia, nudności, osłabienie funkcjonowania nerek oraz pogorszona praca układu krążenia.
Dieta Dukana – efekty
Zwiększona podaż białka w diecie dukana może nasilać uczucie sytości, przez co uczucie głodu nie jest tak natężone mimo iż dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości kalorii względem aktualnego zapotrzebowania. Warto podkreślić, iż dieta Dukana daje szybkie efekty. Podczas stosowania jej przez 7 dni możliwe jest zmniejszenie masy ciała o 3 kilogramy, w zależności od początkowej wagi.
WAŻNE: stosowanie diety Dukana przez dłuższy czas zagraża zdrowiu.
Jeśli Twoim celem jest redukcja masy ciała, nie tylko dieta ma znaczenie. Dieta białkowa to nie jest zawsze dobry wybór dla każdej z nas.
Jak bezpiecznie wesprzeć redukcję masy ciała?
Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej i chcesz wesprzeć swoje efekty, wprowadź do codziennej suplementacji MyBestSlim. Zawiera 28 składników aktywnych naturalnego pochodzenia, które pozwalają szybciej redukować masę ciała. Wpływają m.in. na hamowanie apetytu i zmniejszenie chęci na podjadanie.
Podsumowując: dieta proteinowa ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jest to sposób dość restrykcyjny, przynoszący efekty, ale dość często tylko na krótki czas. Ponadto niesie za sobą wiele skutków ubocznych, na które należy zwracać uwagę. Ten sposób żywienia, często jest nie doborowy, ponieważ nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, zwiększając tym samym ryzyko chorób. Dlatego, jeśli zależy Ci na trwałej utracie masy ciała bez powrotu do dawnych nawyków żywieniowych, zadbaj o wprowadzenie zbilansowanej diety, która nie będzie stanowiła wyłącznie ograniczeń, a jednocześnie zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Kluczem do sukcesu jest stopniowa zmiana nawyków żywieniowych, które będą możliwe do utrzymania na co dzień, zamiast krótkotrwałych, drastycznych rozwiązań. W ten sposób można osiągnąć trwałe rezultaty i uniknąć efektu jojo.