Co usuwa trójglicerydy z organizmu? Poradnik do skutecznej kontroli poziomu lipidów
Jak często monitorujesz swoje zdrowie? Czy podczas wykonywania badań zwracasz uwagę na poziom trójglicerydów we krwi? Znasz sposoby na zmniejszenie ich stężenia?
Przede wszystkim ważna jest zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie zbilansowanej diety, a w niektórych przypadkach należy wprowadzić leczenie farmakologiczne by uniknąć poważnych powikłań.
Zacznijmy od podstawowej wiedzy na temat trójglicerydów we krwi.
Co to są trójglicerydy?
Dlaczego są tak istotne dla naszego organizmu? Trójglicerydy to frakcja lipidów (estry glicerolu oraz kwasów tłuszczowych), magazynowana w tłuszczach (dokładnie w komórkach tłuszczowych). Stanowi materiał energetyczny dla ludzkiego ciała. Zbudowane są z jednej cząsteczki glicerolu i trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych. Warto zdawać sobie sprawę, iż prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi jest niezbędny, aczkolwiek podwyższony poziom trójglicerydów może stanowić poważne zagrożenie dla organizmu. Gdyż stanowi czynnik ryzyka chorób przewlekłych co w konsekwencji może prowadzić do niepełnosprawności czy zgonu.
Trójglicerydy wytwarzane są w jelicie cienkim, a następnie transportowane przez lipoproteiny zwane chylomikronami.
Kiedy występują podwyższone trójglicerydy?
Stężenie trójglicerydów we krwi zależy od ilości jak i rodzaju spożywanego pokarmu. W sytuacji kiedy twojej przerwy między posiłkami są zbyt długie, organizm korzysta z zapasów. Natomiast jeżeli spożywasz zbyt duże ilości kalorii względem indywidualnego zapotrzebowania, możesz doprowadzić do podwyższonego poziomu trójglicerydów.
Warto wiedzieć, iż podwyższony poziom trójglicerydów wiąże się z innymi zdrowotnymi problemami jak: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, podnosi się ryzyko chorób serca czy też zawałów i udarów.
O stanie hipertrójglicerydemii mówi się, gdy poziom trójglicerydów we krwi przekracza 150 mg/dl. Ten stan nie powoduje objawów. Symptomy pojawiają się w momencie kiedy stężenie jest wysokie trójglicerydy. W takiej sytuacji może rozwinąć się zapalenie trzustki.
Miażdżyca to również skutek wysokiego poziomu trójglicerydów. Jej objawy to szybkie męczenie się, ból w klatce piersiowej, zaburzenia czucia, ból łydek podczas chodzenia.
Z tego powodu niezmiernie ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, modyfikacja diety, poprzez zwiększenie ilości warzyw owoców, dobrych tłuszczy.
Norma trójglicerydów
Zgodnie z poniższą wskazówką tak wyglądają rekomendowane wartości trójglicerydów we krwi.
norma ustalona do 150 mg/dl,
norma dla kobiet: 35-135 mg/dl,
norma dla mężczyzn: 40-160 mg/dl,
norma dla dzieci: poniżej 100mg/dl.
Czynniki ryzyka hipertrójglicerydemii
Wśród czynników ryzyka rozwoju hipertrójglicerydemii można wyróżnić:
BMI> 25kg/m2
dieta bogata w posiłki o dużej zawartości cukrów prostych jak i tłuszczów,
niski poziom bądź brak aktywności fizycznej,
starszy wiek,
predyspozycje rodzinne,
przyjmowanie niektórych leków jak: diuretyki tiazydowe, doustne estrogeny, glikokortykosteroidy,
spożywanie alkoholu,
choroby współistniejące: niedoczynność tarczycy, jadłowstręt psychiczny, zespół Cushinga.
Podwyższone trójglicerydy bardzo często są związane z innymi zaburzeniami metabolicznymi jak np. nadwaga czy otyłość, nieprawidłowa glikemia na czczo, nadciśnienie tętnicze, obniżony poziom cholesterolu HDL.
Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami?
Czy wiesz, że możesz wspomóc usuwanie trójglicerydów we krwi poprzez włączenie niektórych produktów.
Substancje stosowane by obniżyć poziom trójglicerydów to:
kozieradka – dobrze się sprawdza w redukcji trójglicerydów u osób z cukrzycą,
witamina C – w trakcie dłuższej suplementacji tą witamina można zaobserwować obniżone stężenie tróglicerydów.
inulina- jest to frakcja błonnika pokarmowego, ale także naturalny prebiotyk. Znajduje zastosowanie w przypadku nadmiaru tłuszczów w tym cholesterolu jak i trójglicerydów. Możesz ją znaleźć w takich produktach jak: banany, por, karczoch, cebula i topinambur.
kwasy tłuszczowe omega 3- wykazują działanie przeciwzapalne. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Korzystnie wpływają na poziom triglicerydów obniżając je.
Jakie zioła zastosować by obniżyć trójglicerydy?
Faktem jest, iż działają one wspierająco na organizm ale nie zastąpią zmiany stylu życia. Wśród rekomendowanych ziół można wyróżnić:
- ostropest plamisty – sylimaryna jako główny składnik tego zioła reguluje pracę wątroby, wspiera stłuszczenie wątroby, narządu pełniącego kluczową rolę w syntezie trójglicerydów.
- zmielone na świeżo ziarna lnu oraz olej lniany – stanowią kluczowe źródło kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki czemu wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów oraz poziom całkowitego cholesterolu we krwi.
- wyciąg z imbiru – pomaga w obniżeniu złego cholesterolu ldl jak i trójglicerydów, dodatkowo wykazuje się potencjałem przeciwzapalnym.
Jak dieta wpływa na poziom trójglicerydów we krwi?
Jeśli borykasz się z podwyższonym poziomem trójglicerydów przyjrzyj się aktualnej diecie. Warto wprowadzić modyfikacje żywieniowe by wraz z aktywnością fizyczną zadbać o dobre samopoczucie jak i zdrowie.
Dieta śródziemnomorska obfitująca w warzywa i owoce, oraz tłuste ryby ma udowodnioną skuteczność w redukcji ryzyka metabolicznego i naczyniowego wynikających ze współistniejących zaburzeń lipidowych. Taki sposób żywienia jest najczęściej stosowany, gdyż obniża trójglicerydy.
Warto zacząć od zmian w diecie, gdyż to co jemy ma kluczowy wpływ na poziom trójglicerydów. Tłuszcze nasycone warto zamienić na dobre źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych czyli np. oliwą z oliwek, olejem rzepakowym, olejem lnianym. Ponadto należy zredukować spożycie tłuszczu trans, który znajduje się w gotowych przekąskach, daniach typu fast-food.
Zwróć uwagę na cukry proste, które w dużym stopniu podnoszą poziom cholesterolu całkowitego, ale także trójglicerydów. Zbyt duże spożycie produktów obfitujących w cukry proste, niesie ze sobą spore dawki energii, która jeśli nie zostanie spalona, jest magazynowana w tkance tłuszczowej. Należy zadbać by w codziennej diecie było dobre źródło białka (chude mięso, nabiał, jaja), produkty obfitujące w błonnik (pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, płatki owsiane, nasiona, orzechy, warzywa jak i rośliny strączkowe). Dodatkowo warto dbać by 2x w tygodniu znalazły się ryby. Ich spożycie dostarczaj kwasów omega-3 obniżając ryzyko miażdżycy jak i zapalenia trzustki.
Ogólne wskazówki
Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna przy obniżaniu poziomu trójglicerydów, gdyż właściwa dawka treningu pozwala na zużycie zawartej w trójglicerydach energii co sprawia, że nie odkładają się one w tkance tłuszczowej. Rekomenduje się by wysiłek fizyczny był regularny, 150 minut tygodniowo ale miał umiarkowaną a intensywność.
Rodzaj aktywności fizycznej warto dostosować do indywidualnych możliwości organizmu jak i aktualnego stanu zdrowia. Wprowadzaj małe zmiany jak np. zamiany windy na schody czy też krótki 5 minutowy spacer każdego dnia.
Utrata masy ciała w celu obniżenia trójglicerydów
Nadwaga jak i otyłość prowadzą do wzrostu stężenia trójglicerydów. Z tego powodu warto dążyć do normalizacji masy ciała. Podczas redukcji zbędnych kilogramów, poprawia się wrażliwość na insulinę, co wpływa na poziom trójglicerydów.
Należy pamiętać, by redukcja kilogramów odbywała się w sposób zrównoważony. Powinniśmy zadbać o zbilansowana dietę wraz z aktywnością fizyczną. Niestety mocne restrykcje żywieniowe w tym diety o niskiej ilości kalorii nie tylko przynoszą efekty na krótko, ale często powodują pogorszenie stanu zdrowia.
Co warto suplementować?
Skoro już wiemy czym grozi podwyższone stężenie trójglicerydów, warto zastanowić się jak obniżyć poziom trójglicerydów? Nie tylko dieta ma pozytywny wpływ, ale także indywidualnie dobrana suplementacja. Jeśli borykasz się z nadmiernymi kilogramami postaraj się je zredukować. Z pomocą może Ci przyjść MyBestSlim 2.0 jest to przebadany preparat dzięki któremu efektywniej zachodzi redukcja masy ciała, ale także wpływa na regulację poziomu cukru jak i stężenia trójglicerydów we krwi.
Jeśli masz podwyższone trójglicerydy rozważ wprowadzenie preparatu MyBestOmega jako jedyny na rynku ma najwyższą dobową dawkę kwasów tłuszczowych. Zalecany jest jest dla osób, które chcą zadbać o swoje serce jak i układ krążenia jak i zmagają się z podwyższonym poziomem cholesterolu.
MyBestProBIO stanowi uzupełnienie mikroflory jelit. Jest synbiotykiem czyli połączeniem probiotyku z prebiotykiem. Rekomendowany nie tylko dla osób borykających się z problemami przewodu pokarmowego, ale także dla osób zmagających się z zaburzeniami metabolicznymi.
Podsumowując, trójglicerydy są ważne dla naszego organizmu. Jednakże warto dbać by były na odpowiednim poziomie. Prawidłowe ich stężenie we krwi to <150mg/dl. Stan powyżej tego wyniku określany jest mianem hipertrójglicerydemii i wymaga podjęcia działań by zadbać o prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli masz podwyższony poziom trójglicerydów unikaj palenia papierosów, by nie doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu jak i innych powikłań. Warto z diety usunąć tłuszcze trans, zmniejszyć ilość tłuszczów nasyconych, a wprowadzić tłuszcze nienasycone, charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym.