Dieta i nawyki żywieniowe przy zespole jelita drażliwego: Co pomaga?
Zespół jelita drażliwego (IBS) to problem z którym zmaga się coraz więcej osób. Cierpisz na bóle brzucha lub zmagasz się z nieregularną pracą jelit? Być może to właśnie jelito drażliwe jest odpowiedzialne za Twoje samopoczucie.
Zastanawiasz się, jak radzić sobie z zespołem jelita drażliwego? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki oraz dowiesz się, jak skutecznie łagodzić objawy i poprawić swoje samopoczucie.
Co to jest zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego (IBS) to jednostka chorobowa należąca do czynnościowych zaburzeń układu pokarmowego, charakteryzująca się nieprawidłową pracą jelit i różnorodnymi objawami związanymi z ich funkcjonowaniem.
W przebiegu IBS mogą występować nie tylko bóle brzucha, ale również naprzemienne epizody zaparć i biegunek, w zależności od dominującej postaci choroby.
Wyróżnia się kilka głównych postaci zespołu jelita drażliwego:
- z dominującym zaparciem,
- z dominującą biegunką,
- postać mieszana (z naprzemiennymi epizodami zaparć i biegunek),
- postać niesklasyfikowana (niespełniająca kryteriów żadnej z powyższych form).
Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła, która ma wpływ na cały ludzki organizm, gdyż może powodować nie tylko problemy z przewodu pokarmowego, ale także zaburzenia psychiczne czy zaburzenia miesiączkowania oraz wskutek nieleczonego IBS może pojawić się nadwrażliwość trzewna. Zrozumienie rodzaju IBS, z którym się zmagasz, jest kluczowe dla skutecznego leczenia i łagodzenia objawów.
Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Przyczyna zespołu jelita drażliwego do tej pory nie została jednoznacznie określona, mimo to specjaliści są przekonani, iż jego występowanie jest wieloczynnikowe. Do kluczowych nieprawidłowości należą zaburzenia osi mózg-jelito. Jak wiesz, nasze jelita przez wzgląd na ilość połączeń nerwowych określane są drugim mózgiem. Z tego powodu zaburzenia w przesyłaniu informacji między poszczególnymi neuronami w jelitowej siatce są powodem zaburzonej motoryki przewodu pokarmowego.
Co więcej, znaczący wpływ na rozwój objawów zespołu jelita drażliwego mogą także mieć zaburzenia flory jelitowej. Nasza mikrobiota jelitowa ma fundamentalny wpływ na samopoczucie i zdrowie. U osób borykających się z zespołem jelita drażliwego stwierdza się obniżenie ilości bakterii z rodzaju Bifidobacterium oraz Lactobacillus, a więc tych drobnoustrojów odpowiadających za wytwarzanie kwasu mlekowego. Z drugiej strony zwiększeniu ulega ilość organizmów jak Escherichia coli czy Clostridium spp. Zaburzenia flory określają nie tylko ilość organizmów, ale także proporcje między nimi. U osób borykających się z zespołem jelita nadwrażliwego znacznie częściej dochodzi do występowania SIBO, nietolerancji pokarmowych.
Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego powinno opierać się na kryteriach Rzymskich IV. By objawy IBS spełniały te założenia, konieczne jest występowanie nawracającego bólu brzucha pojawiającego się minimum raz w tygodniu przez ostatnie trzy miesiące.
Objawy zespołu jelita drażliwego
Wiesz już, jakie są możliwe przyczyny zespołu jelita drażliwego, czas zapoznać się z objawami, które mogą świadczyć o tym schorzeniu.
Powinniśmy wiedzieć, że objawy zespołu jelita drażliwego są uzależnione od postaci choroby z jaką się borykasz. Pacjenci z IBS mogą cierpieć na nawracające oraz uporczywe biegunki, zaparcia bądź też objawy, które zmieniają się w czasie.
W przypadku jelita drażliwego dość charakterystyczny jest silny, skurczowy ból, który jest zlokalizoway w okolicach lewego podbrzusza.
Do innych dolegliwości związanym z zespołem jelita drażliwego można wyróżnić następujące symptomy:
dyskomfort w okolicy podbrzusza,
ból brzucha,
uczucie niepełnego wypróżnienia,
wzdęcia,
zmianę uformowania stolca,
obecność śluzu w stolcu.
WAŻNE
W wielu przypadkach na dolegliwości zespołu jelita drażliwego mogą także nakładać się objawy powiązane z refluksem żołądkowo-przełykowym, czy nietolerancjami pokarmowymi.
Leczenie zespół jelita drażliwego
Zastanawiasz się, czy istnieją skuteczne leki na zespół jelita drażliwego? Wśród środków farmaceutycznych wyróżnia się preparaty mające na celu łagodzenie dolegliwości w zależności od objawów zespołu jelita drażliwego. Są to w głównej mierze leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, czy też leki o działaniu osmotycznym. Ponadto w celu wsparcia organizmu stosuje się również leki ziołowe w postai płynów, kapsułki na wzdęcia. W terapii IBS mogą być pomocne także leki rozkurczowe, które tym samym zmniejszają objawy jelita drażliwego.
W niektórych przypadkach, w szczególności u osób borykających się z dużym natężeniem stresu, stosuje się leki z zakresu psychiatrii, w tym trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne czy inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.
Wsparcie organizmu borykającego się z zespołem jelita drażliwego jest niezwykle ważne. W tym celu warto zadbać o zdrowy styl życia, redukcję stresu oraz odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Istotne jest regularne spożywanie posiłków, unikanie dużych przerw między nimi oraz uwzględnienie lekkostrawnych produktów, które nie podrażniają przewodu pokarmowego.
W diecie osób cierpiących na zespół jelita drażliwego kluczowe znaczenie ma wyeliminowanie produktów nasilających dolegliwości. Należy unikać żywności bogatej w konserwanty, używek takich jak alkohol czy kawa, a także ostrych przypraw.
Nie można zapominać o modyfikacji nawyków żywieniowych, gdyż zmiana codziennej diety jest istotna w leczeniu IBS. Dobór spożywanych produktów jest uzależniony przede wszystkim od występujących objawów. Część spożywanych produktów może być pomocna na biegunki, inne są wskazane w przypadku występujących zaparć. Niepodważalne jest wykluczenie z codziennego menu produktów o wysokim stopniu przetworzenia, smażonych, tłustych jak i ciężkostrawnych. Nie rekomenduje się spożywania znacznych ilości czekolady i słodyczy. W przypadku występującej biegunki należy należy zmniejszyć podaż produktów obfitujących w błonnik. W tym przypadku świetnie sprawdzą się produkty lekkostrawne, a także samodzielnie przygotowywane posiłki w domu na bazie dozwolonych produktów.
Analizując przypadek jelita drażliwego z przewagą zaparć, do codziennego jadłospisu należy włączyć produkty z wysoką zawartością błonnika, a dodatkowo zadbać o większą podaż płynów.
Niemniej istotna jest aktywność fizyczna, dostosowana do indywidualnych możliwości i upodobań. Wprowadzenie treningu ma korzystny wpływ na redukcję stresu, a także poprawia nastrój oraz samopoczucie.
Suplement diety – czy ważne przy zespole jelita drażliwego?
Przy zespole jelita drażliwego (IBS) kluczowe jest nie tylko dostosowanie diety, ale także wsparcie organizmu odpowiednimi suplementami. W wielu przypadkach, obok leków i zmiany nawyków żywieniowych, suplementacja może pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie funkcji przewodu pokarmowego.
Probiotyki jako wsparcie w IBS
Jednym z najważniejszych suplementów w są probiotyki, które przywracają równowagę mikroflory jelitowej. Zaburzenie mikrobioty to często jedna z głównych przyczyn objawów takich jak bóle brzucha, wzdęcia czy nieregularne wypróżnienia.
MyBestProBIO to probiotyk o najbogatszym składzie na rynku: zawiera 30 szczepów bakterii probiotycznych mających wpływ na procesy zachodzące w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo zawiera prebiotyk, czyli pożywkę dla dobrych bakterii. Probiotyki mają korzystny wpływ na mikroflorę jelitową, gdyż to właśnie jej zaburzenie stanowi jedną z kluczowych przyczyn zespołu jelita drażliwego. Szczepy bakterii mogą również korzystnie wpływać na zaburzenia perystaltyki jelit.
Maślan Sodu Forte+ – wsparcie dla jelit
Kolejnym produktem, który może być pomocny przy IBS, jest Maślan Sodu Forte+, to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego zawierająca aż 1200 mg maślanu sodu – najwyższą dawkę na rynku. Maślan sodu to kluczowe źródło energii dla komórek jelitowych, które wspiera ich regenerację i poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Produkt zawiera także inulinę, która stymuluje rozwój korzystnych bakterii jelitowych, wspierając naturalną produkcję maślanu w organizmie. Dzięki specjalnej formule kapsułki niwelują nieprzyjemny zapach i zapewniają dotarcie składników bezpośrednio do jelit.
Podsumowując: Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie, które dotyka coraz większej liczby osób i znacząco obniża jakość życia. Jest wiele czynników, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia, w tym zaburzeniami mikroflory jelitowej, stresem oraz niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. W leczeniu zespołu jelita drażliwego fundamentalna zasada to zadbanie o styl życia oraz odpowiednią dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb organizmu.