Produkty spożywcze wspomagające koncentrację: Co warto jeść?
W czasach tak często spotykanego przebodźcowania, utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji staje się coraz większym wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem przygotowującym się do egzaminów, pracownikiem korporacji realizującym wymagające projekty, czy po prostu osobą, która chce poprawić swoją codzienną wydajność, warto zadbać o zdolność skupienia.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na naszą koncentrację mają produkty spożywcze, które regularnie spożywamy. Mózg, choć stanowi tylko około 2% masy naszego ciała, zużywa aż 20% energii produkowanej przez organizm. Aby funkcjonował na optymalnym poziomie, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Właściwa dieta nie tylko wspiera zdolności poznawcze, ale także poprawia pamięć, zapobiega zmęczeniu oraz poprawia nastrój.
Sprawdź, co wspomaga koncentrację.
Dlaczego zdrowy mózg jest ważny?
Mózg to zdecydowanie najważniejszy organ w naszym ciele. Nie bez powodu jest określany jako centrum dowodzenia. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie koordynować oraz kontrolować nasze działania czy reakcje.
Glukoza a procesy zapamiętywania
Glukoza to podstawowe źródło energii wykorzystywane do pracy naszego mózgu. Pobiera on około 130 g glukozy dziennie, dlatego jest to najmniejsza ilość węglowodanów, którą warto spożywać w ciągu dnia.
Do prawidłowego funkcjonowania mózgu są istotne węglowodany złożone. Ich niedobór może powodować kłopoty z pamięcią. Wprowadź do codziennej diety pełnoziarniste produkty bogate w witaminy, błonnik i minerały.
Jagody na poprawę pamięci?
Jagody nie tylko wykazują zbawienny wpływ na problemy trawienne oraz kondycję oczu, ale także wzmacniają pracę oraz produktywność mózgu. Ich regularna konsumpcja przynosi wiele pozytywnych efektów dla całego organizmu. Przede wszystkim owoce jagodowe to bogate źródło witamin oraz antyoksydantów, wykazujących działanie przeciwzapalne. Przez to mają działanie profilaktyczne względem starzenia się neuronów. Co więcej, wpływają na wspomaganie walki ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera, czy Parkinsona.
Wpływ aktywności fizycznej na funkcje poznawcze
Regularny wysiłek fizyczny ma dobroczynny wpływ na dotlenienie naszych narządów i może też stanowić formę odpoczynku od wzmożonej aktywności psychicznej. Przede wszystkim aktywność fizyczna wzmaga wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia. Wprowadzenie ćwiczeń pośród dzieci i młodzieży ma znaczący wpływ na funkcje ich mózgu. Ponadto pozytywny efekt aktywności fizycznej na pracę mózgu zauważono u osób dorosłych.
Czy produkty zawierające dobre tłuszcze mają wpływ na pracę mózgu?
Wiele przeprowadzonych badań potwierdza negatywny wpływ zbyt dużej ilości tłuszczu w diecie na funkcjonowanie mózgu.
Z drugiej strony pozytywne działanie na pracę mózgu mają kwasy omega-3 ze względu na ich korzystne działanie w budowie jak i funkcjonowaniu hipokampu. Dieta z niską podażą kwasów omega-3 zwiększa istotnie ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, choroby dwubiegunowej, depresji czy schizofrenii. Warto wiedzieć, że kwasy omega możesz znaleźć w takich produktach jak: tłuste ryby morskie, (śledź, halibut, makrela, łosoś, tuńczyk), a także siemię lniane, orzechy włoskie jak również nasiona chia. Dlatego zadbaj, by w codziennym menu znajdowały się produkty dostarczające Ci cennych źródeł kwasów omega-3.
Jeśli nie jesteś w stanie pokryć zapotrzebowania na te składniki, zastanów się nad ich suplementacją.
MyBestOmega-3, który w swoim składzie zawiera najwyższą dobową dawkę omega-3, 2022 mg. 87% kobiet biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez akredytowane laboratorium Hamilton odczuło wsparcie pracy mózgu po 3-miesięcznej suplementacji.
Nawodnienie a procesy zapamiętywania
Warto wiedzieć, że wiele przeprowadzonych badań dostarcza informacje dotyczące wpływu nawodnienia na pracę mózgu. Czy wiesz, że już łagodne odwodnienie może mieć związek z obniżonym nastrojem oraz pogorszonymi funkcjami poznawczymi? Ile zatem powinniśmy pić wody? Zgodnie z rekomendacjami każdy z nas powinien spożywać około 30 ml na kilogram masy ciała.
Wiele z nas posiada wiedzę, że trzeba dbać o nawodnienie, aczkolwiek zapominamy by pić. W tym celu warto zastanowić się jak usprawnić spożywanie płynów w ciągu dnia. Możesz korzystać z aplikacji na telefon, które przypominają o wypijaniu wody, czy też z butelek posiadających miarki.,
Zastanawiasz się czy po włączeniu jaj do codziennego menu jesteś w stanie poprawić pamięć i koncentrację?
Jaja nazywane są pokarmem życia, w ich składzie znajdziesz wiele cennych substratów kluczowych dla naszego zdrowia. Stanowią bardzo dobre źródło białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), witaminy B12 oraz kwasy foliowego. Ponadto są też dobrym źródłem cynku i fosforu. Co więcej jaja to źródło lecytyny, korzystnie wpływającej na pracę układu nerwowego oraz wspierającej funkcje poznawcze. Możesz na ich bazie tworzyć różne posiłki, które dostarczą Ci energii na cały dzień.
Żelazo ma także nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Jego deficyt jak i nadmiar może różnie wpływać na aspekty zdolności poznawczych w tym także pamięć i koncentrację. Jego źródła to przede wszystkim mięso wołowe, wieprzowe, podroby, jaja, a także zielone warzywa liściaste. Nie można pominąć także nasion roślin strączkowych, które stanowią także dobre źródło żelaza oraz innych pierwiastków.
Lecytyna a zapamiętywanie
Warto wiedzieć, że dieta uboga w leucynę ma niekorzystny wpływ na pamięć i koncentrację. Dzieje się tak wskutek, gdyż ta substancja jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników w tym acetylocholiny. Gdzie zatem szukać lecytyny? Możesz ją znaleźć w orzeszkach ziemnych, tofu oraz innych przetworach sojowych, a także w kiełkach pszenicy. Ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze.
Kwas foliowy a praca układu nerwowego
Niedobór folianów w diecie, zwiększa ryzyko występowania zaburzeń psychologicznych. Prowadzi do zakłóceń funkcjonowania mózgu oraz pracy układu nerwowego. Gdzie znaleźć omawiany składnik? Do głównych jego źródeł zalicza się rośliny strączkowe (fasola, groch, ciecierzyca), zielona warzywa (szpinak, brukselka, brokuł, kapusta), pomarańcze, awokado.
Suplementy diety na lepszą pamięć i koncentrację
Jeśli chcesz poprawić pamięć, włącz do codziennej suplementacji MyBestGenius. Zawiera witaminy, minerały oraz składniki mające korzystny wpływ na pamięć i koncentrację.
Co przynosi suplementacja MyBestGenius?
98% osób badanych zauważyło poprawę zdolności do koncentracji,
88% badanych zauważyło lepszą wytrzymałość psychiczną na sytuacje stresowe,
90% badanych zauważyło lepsze zapamiętywanie zdarzeń oraz faktów.
MyBestGenius to przede wszystkim zawartość kwasu DHA, który wykazuje korzystny wpływ na pracę mózgu, a także wspiera pamięć i koncentrację. Suplement przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu również ze względu na zawartość cynku, wąkrotki azjatyckiej oraz bakopy drobnolistnej.
Osłabienie, zmęczenie i brak energii a co za tym idzie gorsze samopoczucie może mieć również związek z niedoborem magnezu. MyBestMagnesia, to suplement diety przyczyniający się do poprawy pamięci. Zawiera 5 organicznych form magnezu o wysokiej przyswajalności. Dodatkowo został wzbogacony w witaminy z grupy b, istotne dla optymalnego funkcjonowania układu nerwowego. Warto podkreślić, że stres, natłok pracy i obowiązków ma wpływ na obniżenie poziomu magnezu w organizmie, dlatego też w okresie intensywnej nauki czy pracy, by zachować dobrą pamięć i koncentrację, warto zadbać o podaż tego pierwiastka.
Podsumowując: do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego niezbędna jest odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych. Zdrowy tryb życia obejmujący nie tylko dietę, ale także aktywność fizyczną, ma kluczowy wpływ na pamięć i koncentrację. Warto, aby codzienny jadłospis uwzględniał także składniki diety, które wykazują korzystny wpływ na hamowanie choroby alzheimera czy innych schorzeń związanych z układem nerwowym, takie jak np. jagody.