Dieta lekkostrawna: Zasady, korzyści i przykładowe menu

Dieta lekkostrawna: Zasady, korzyści i przykładowe menu

Dieta lekkostrawna to dieta stosowana przez wiele osób z różnych powodów zdrowotnych. Jej podstawą jest spożywanie posiłków, które nie obciążają przewodu pokarmowego. Zobacz, jak stosować dietę lekkostrawną oraz jakie są produkty zalecane i przeciwwskazane.

Co to jest dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna to modyfikacja tradycyjnej diety, która jest rekomendowana chorym w okresie okołooperacyjnym, a także osobom starszym oraz borykającym się z zaburzeniami trawiennymi. Prawidłowo skomponowana ma dostarczyć niezbędnych składników odżywczych kluczowych dla osłabionego chorobą organizmu człowieka.

Zasady diety lekkostrawnej

Dieta łatwostrawna to modyfikacja diety podstawowej mająca na celu:

  • oszczędzać przewód pokarmowy bądź konkretny narząd (dlatego jest stosowana w przewlekłym zapaleniu wątroby),
  • złagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego,
  • korzystnie wpływać na poprawę stanu zdrowia.

Do głównych zasad diety lekkostrawnej zalicza się następujące aspekty:

  • spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasowych,
  • komponowanie smacznych posiłków o zmniejszonej zawartości tłuszczu, ale obfitujących w składniki odżywcze,
  • unikanie produktów, które zawierają duże ilości błonnika pokarmowego powodujące dyskomfort trawienny,
  • włączenie do codziennej diety lekkostrawnych produktów, które charakteryzują się szybkim procesem trawienia oraz nie zalegają w przewodzie pokarmowym.

Na czym polega dieta lekkostrawna?

Główna modyfikacja polega na odpowiednim doborze technik kulinarnych stosowanych w celu przygotowywania potraw i posiłków. Rekomenduje się, by posiłki były przygotowywane takimi metodami jak: gotowanie na wodzie, na parze, pieczenie w folii bądź w zamkniętym naczyniu żaroodpornym.

Dieta lekkostrawna – kiedy stosować?

Jak już zostało wspomniane, dietę lekkostrawną stosuje się w okresie okołooperacyjnym oraz w czasie rekonwalescencji po różnych zabiegach chirurgicznych. Jej główny celem jest odciążenie zmienionego chorobowo przewodu pokarmowego oraz ułatwienie procesów trawienia jak i wchłaniania składników odżywczych. Ponadto ten sposób żywienia jest polecany w chorobach przewodu pokarmowego, gdy pojawiają się takie dolegliwości jak gazy, wzdęcia czy biegunki. Aczkolwiek sama dieta w takich sytuacjach nie jest wystarczająca, dlatego też warto byłoby się skonsultować ze specjalistą w celu określenia dalszego schematu leczenia.

W diecie lekkostrawnej ograniczeniu podlega błonnik pokarmowy, dzięki czemu może znajdować także zastosowanie w żywieniu osób z chorobą nowotworową, walczących o utrzymanie stałej masy ciała, tym samym prawidłowego stanu odżywienia. Warto wspomnieć, że błonnik pokarmowy wykazuje szereg korzystnych właściwości, takich jak wspomaganie pracy układu trawiennego i regulacja poziomu cholesterolu. Jednak w diecie lekkostrawnej jego nadmiar może obciążać przewód pokarmowy, dlatego istotne jest jego ograniczenie w celu złagodzenia objawów i poprawy komfortu trawienia u osób zmagających się z chorobami, w tym nowotworowymi.

WAŻNE

Dietę lekkostrawną rekomenduje się także w podczas infekcji przebiegających ze stanem podgorączkowym, a także w czasie przeziębień oraz grypy.

Dieta lekkostrawna – produkty zalecane

Wiele z nas kojarzy spożywanie pieczywa pszennego z dietą lekkostrawną. Zastanówmy się, czy musi ona być nudna i oparta jedynie na kilku bezpiecznych produktach?

Wśród dozwolonych produktów w diecie lekkostrawnej można wyróżnić następujące produkty:

  • produkty zbożowe: jasne pieczywo, drobne kasze (manna, kuskus), biały ryż, drobne makarony,
  • mleko i produkty mleczne: mleko, kefir, jogurt naturalny,
  • jaja: na miękko, ścięte w formie jajecznicy bądź omletu,
  • tłuszcze: masło, oleje roślinne podawane na zimno,
  • warzywa: gotowane, zmiksowane: ziemniaki, buraki, marchew, szpinak, młoda fasolka szparagowa, dynia,
  • owoce: dojrzałe owoce pozbawione pestek oraz skórki: jabłka, brzoskwinie, morele, melony, pomarańcze,
  • desery – kisiele, kompoty, musy oraz galaretki z dozwolonych owoców,
  • napoje: woda, słabe napary herbat lub ziół.

W diecie lekkostrawnej nie są rekomendowane posiłki, które nie tylko mogą nasilać objawy ze strony przewodu pokarmowego, ale także obniżać jakość codziennego życia i funkcjonowania.

Jakich produktów unikać?

W diecie lekkostrawnej należy unikać takich produktów jak: nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne, słodkie napoje gazowane, ostre przyprawy czy też tłuste wędliny oraz pełnotłuste przetwory mleczne. Ponadto należy zrezygnować z produktów, które powodują nadmierne wydzielanie soków trawiennych. Wśród nich można wyróżnić produkty bogate w tłuszcze, które zalegając długo w żołądku mogą powodować dyskomfort. Dodatkowo należy ograniczyć owoce suszone, a także niektóre owoce świeże jak te, które zawierają pestkę.

Warto wspomnieć także o prawidłowych technikach kulinarnych, gdyż odgrywają one kluczowe znaczenie. Rekomendowane jest gotowanie w wodzie lub na parze, a także duszenie bez obsmażania oraz pieczenie w folii, naczyniach ceramicznych lub pergaminie. Należy wiedzieć, że dłuższy czas gotowania jak i rozdrabnianie sprawia, że potrawy stają się łatwiej strawne. Smażenie, peklowanie czy wędzenie nie jest zalecane, gdyż te metody obróbki powodują, iż posiłki mogą być ciężkostrawne.

Czy można stosować zioła?

Zaleca się stosowanie tylko i wyłącznie łagodnych przypraw, do jakich zaliczają się: sok z cytryny, tymianek, majeranek, bazylia, wanilia, rozmaryn, cynamon oraz lubczyk.

Przykładowy jadłospis w diecie łatwostrawnej

Nie masz pomysłu, jak jeść na diecie lekkostrawnej? Dieta lekkostrawna nie musi być monotonna, przekonaj się sama!

Śniadanie:

Jaglanka z dodatkiem cynamonu i truskawek.

II śniadanie

Tortilla z szynką i warzywami.

Obiad

Dorsz pieczony z ziemniakami oraz puree marchewkowym.

Podwieczorek

Koktajl bananowy z cynamonem.

Kolacja

Kanapka z jajkiem gotowanym na miękko, z dodatkiem pieczywa i sałatki z sałaty oraz pomidora bez skóry, skropiona oliwą z oliwy.

Dieta lekkostrawna a redukcja masy ciała

Czy dieta lekkostrawna powoduje spadek masy ciała?

Owszem istnieją przesłanki oraz wspólne elementy diety lekkostrawnej oraz redukcyjnej. Dieta lekkostrawna skupia się na ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych w codziennym menu. Dodatkowo poddawanie obróbce termicznej potraw oraz unikanie tłustych i ciężko strawnych dotyczy osób na diecie lekkostrawnej oraz podczas procesu odchudzania.

Suplementacja

By wesprzeć proces wchłaniania składników odżywczych w diecie lekkostrawnej, warto co codziennej suplementacji wprowadzić probiotyki. MyBestProBIO to unikatowy produkt zawierający 30 szczepów bakterii probiotycznych mających wpływ na procesy wchłaniania jak i wytwarzania składników odżywczych. Rekomendowany jest dla osób borykających się z problemami ze strony przewodu pokarmowego jak wzdęcia czy zaparcia.

Podsumowując: dieta lekkostrawna to modyfikacja diety podstawowej, mająca na celu ograniczenie ilości błonnika pokarmowego. Najczęściej znajduje zastosowanie przy chorobach przewodu pokarmowego, ponieważ wpływa na odciążenie przewodu pokarmowego, a także w chorobach infekcyjnych przebiegających z gorączką. Ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie minimalizując obciążenie układu pokarmowego. Dieta lekkostrawna jest również pomocna w okresach rekonwalescencji, wspierając regenerację organizmu i utrzymanie prawidłowego stanu odżywienia.