Napoje izotoniczne: kiedy warto po nie sięgać?

Napoje izotoniczne: kiedy warto po nie sięgać?

Po napoje izotoniczne należą do grupy napojów funkcjonalnych, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem oraz dostarczenie mu potrzebnych węglowodanów i elektrolitów. Najczęściej sięgamy podczas aktywności fizycznej.

Czym właściwie jest izotonik i kiedy warto sięgnąć po napoje energetyzujące?

Co to jest napój izotoniczny?

Napoje izotoniczne, czyli popularne izotoniki to produkty stworzone z myślą o osobach aktywnych i sportowcach. Ich zadaniem jest uzupełnienie elektrolitów utraconych w czasie wysiłku fizycznego oraz ochrona organizmu przed odwodnieniem. Napoje izotoniczne są bogate w składniki mineralne i mikroelementy, które podobnie jak napoje energetyczne pozwalają podnieść poziom energii podczas treningu. Specyficzną cechą napojów izotonicznych jest fakt, że osmolalność poszczególnych składników jest taka sama jak płynów ustrojowych człowieka.

Rodzaje izotoników: napoje hipertoniczne i hipoteczniczne

Napoje izotoniczne i napoje dla sportowców dzielone są na dwie podstawowe grupy. Są to napoje hipotoniczne i hipertoniczne. Pierwsza grupa charakteryzuje się niższą osmolalnością. Zawiera zwykle mniej niż 4 g węglowodanów w 100 ml napoju. Napoje hipertoniczne zawierają zwykle ponad 8 g węglowodanów na 100 ml napoju. Są to napoje jak: soki owocowe, napoje owocowe, które dość wolno wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Nie jest to korzystne w sytuacji, kiedy nasz organizm potrzebuje szybkiego nawodnienia. Ponadto napoje hipertoniczne prowadzą do zwiększonego przepływu wody ustrojowej do światła jelita, a więc jej ucieczkę z naczyń krwionośnych.

Co zawierają napoje izotoniczne?

Skład izotoników to przede wszystkim woda oraz węglowodany i elektrolity, a wśród nich jony sodu i potasu. Elektrolity to wodne roztwory jonów istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, które tracimy wraz z wodą podczas treningu. W napojach izotonicznych znajdują się jony sodu i potasu oraz wapń, magnez i witaminy, które wspierają regenerację mięśni. Wśród obecnych w składzie napoju izotonicznego węglowodanów najczęściej znajdują się: glukoza, fruktoza i sacharoza.

Kto powinien pić izotoniki?

Po napoje hipotoniczne i hipertoniczne powinny sięgnąć wszystkie osoby, które są narażone na odwodnienie organizmu i zwiększoną utratę elektrolitów. Napoje izotoniczne zostały stworzone z myślą o sportowcach. Polecane są także w trakcie intensywnych ćwiczeń lub wielogodzinnego wysiłku, np. podczas górskiej wycieczki. Uzupełnienie wody i składników mineralnych poprawia wydolność organizmu i poprawia regenerację mięśni.

Po napoje izotoniczne mogą także sięgnąć osoby, które wykonują ciężką pracę fizyczną. W napoju izotonicznym znajdziemy witaminy i minerały, które nawadniają oraz regenerują organizm, a węglowodany dodają energii oraz pozwalają utrzymać lepszą koncentrację na wykonywanych zadaniach.

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Napoje izotoniczne to produkty, które znajdziemy w ofercie wielu producentów. Jak w przypadku każdej branży – produkt, produktowi nierówny. Przed wyborem odpowiedniego, warto upewnić się więc, jaki ma skład oraz sprawdzić, czy przypadkiem nie zawiera takich dodatków jak wzmacniacze smaku lub sztuczne barwniki. Upewnij się także, że na pewno wybierasz napój izotoniczny, a nie energetyczny. Jest to niestety dość częsta pomyłka, na niekorzyść. Napój izotoniczny w odróżnieniu od energetyków wyróżnia się niską zawartością cukru oraz niewielkim stopniem nasycenia dwutlenkiem węgla.

Izotonik jest napojem zdrowym, ponieważ powala uzupełnić utracone w czasie treningu mikroelementy. Zapobiega także efektom ubocznym uprawianej aktywności, takim jak zmęczenie, ból mięśni czy uczucie wyczerpania. Nawadniając organizm i dostarczając mu łatwoprzyswajalnych składników odżywczych, przyczynia się do zwiększenia wydolności fizycznej i regeneracji mięśni.

Zastanawiasz się czy napój izotoniczny to napój energetyzujący?

Odpowiedź brzmi NIE, energetyki coś często są mylone z napojami izotonicznymi. Napoje energetyzujące są wzbogacone w składniki które redukując zmęczenie oraz poprawiają koncentrację. Możesz w ich składzie znaleźć kofeinę, guaranę, taurynę oraz wiele innych składników. W porównaniu do izotoników napoje energetyzujące w swoim składzie zawierają więcej cukrów prostych, by zredukować gorzki posmak składników o charakterze pobudzającym.

Jak zrobić domowy izotonik?

By mieć pewność, że napój izotoniczny jest naturalny, można go sporządzić z najprostszych składników. Warto sięgnąć po produkty dostarczające węglowodany oraz sód. To podstawowe produkty, które pozwolą na zadbanie o gospodarkę wodno- elektrolitową.

Zdrowy napój izotoniczny możesz także przygotować samodzielnie. Jak przyrządzić domowy izotonik? Bardzo prosto. Potrzebny Ci będzie 1 litr wody, 3 łyżeczki miodu, 1/4 łyżeczki soli oraz sok z cytryny. Możesz także wprowadzić dodatki smakowe w postaci ziół. Idealnie sprawdzi się świeża mięta lub szałwia. Przygotowane składniki należy połączyć i dokładnie wymieszać. Gotowe.

Czy dzieci mogą spożywać napoje izotoniczne?

WAŻNE!

Izotoniki nie są rekomendowane dla dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet w trakcie karmienia piersią. Jest to związane z możliwą obecnością substancji słodzących, węglowodanów oraz dodatkowych kalorii w składzie produktu. Osoby borykające się z nadmierną masą ciała także powinny zwracać uwagę na obecność tych produktów w codziennym dniu.

Profilaktyka odwodnienia

W sytuacji, kiedy chcesz zapobiec odwodnieniu, musisz pić nie tylko podczas, ale także przed wysiłkiem. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej rekomenduje spożywanie około 250 ml napoju izotonicznego co 15-20 minut przed intensywnym wysiłkiem fizycznym oraz podczas treningu około 1l na godzinę. Po zakończeniu treningu należy możliwie jak najszybciej rozpocząć uzupełnianie strat płynów spożywając około 1 szklankę napojów izotonicznych co 15 minut. Najważniejszą zasada: Nie wypijaj rekomendowanej ilości płynów na raz, gdyż znacznie pogorszysz jego wchłanianie.

W sytuacji, kiedy borykasz się z niedoborem magnezu, włącz do codziennej suplementacji MyBestMagnesia, który w swoim składzie zawiera aż 5 form organicznych o wysokiej przyswajalności. Ponadto został on wzbogacony w witaminy z grupy B, które są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Dobrym wsparciem dla osób, które potrzebują energii i chcą zadbać o równowagę elektrolitową jest MyBestHydroBOOST. Zawiera w swoim składzie naturalne źródła energii, w tym ekstrakt z guarany i zeń-szenia oraz kofeinę. Ponadto produkt ten zawiera wysoką zawartość magnezu. Ma wpływ na efektywniejszą regenerację organizmu. Jest to zdrowsza alternatywa dla słodzonych napojów, gdyż MyBesthydroBOOST nie zawiera cukru i kalorii.

Dla osób aktywnych oraz sportowców izotoniki są nieodzownym elementem codziennej diety, która zarówno wspiera jak również pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Regularne spożywanie izotoników może przynieść wiele korzystnych aspektów jak poprawa wydolności, regenerację oraz samopoczucie podczas aktywności fizycznej. Aczkolwiek należy pamiętać, że izotoniki nie zastępują zrównoważonej diety oraz odpowiedniego nawodnienia.

Podsumowując: odpowiednie nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W szczególności należy dbać o podaż płynów oraz minerałów po zakończeniu intensywnego wysiłku fizycznego, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka.