Paraliżujący stres w pracy – jak odbudować motywację?
Większości z nas zdarzyło się stresować w pracy. Niektórym stres towarzyszy praktycznie nieustannie. Ciągła presja, napięte terminy i wysokie wymagania mogą prowadzić do wypalenia zawodowego oraz utraty motywacji. Jak w takiej sytuacji odzyskać chęć do działania i skutecznie zarządzać stresem?
Jak działa stres?
Stres to fizjologiczna reakcja organizmu w odpowiedzi na różnego rodzaju stresory. Źródłem stresu mogą być czynniki fizyczne jak i społeczne.
W trakcie stresu aktywuje się autonomiczny układ nerwowy, zaczyna wydzielać hormony stresu, które są odpowiedzialne za pobudzenie organizmu, a tym samym ułatwiają szybszą jego reakcję na niebezpieczeństwo.
Stres w pracy
Można go podzielić na dwa rodzaje – pozytywny i negatywny. Pierwszy z nich – eutress sprawia, że efektywniej wywiązujesz się ze swoich zawodowych obowiązków. Czujesz większą mobilizację do działania, przypływ energii a także łatwo się koncentrujesz co pozwala Ci podejmować ważne decyzje.
Drugi rodzaj stresu – dystres, to rodzaj stresu, który jest szkodliwy oraz negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Często temu rodzajowi stresu towarzyszy przekonanie, iż posiadamy zbyt mało zasobów do radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami.
Przyczyny stresu w pracy
Praca do ważna część naszego życia i wiele aspektów w niej może powodować nadmierny stres. Do nich można zaliczyć:
- zbyt duża liczba zadań – prowadzi do uczucia ciągłego pośpiechu a nawet częstego zostawania w firmie po godzinach,
- monotonia oraz powtarzalność które prowadzą do poczucia znużenia oraz niezaspokajania twoich zawodowych aspiracji,
- brak możliwości kontrolowania swoich zadań – np. z powodu licznych zmiennych oraz nieprzewidywalności zachowania przełożonych,
- brak wsparcia w zespole oraz liczne konflikty interpersonalne – brak dobrych relacji ze współpracownikami negatywnie wpływa na samopoczucie,
- niejasno skonkretyzowane cele oraz ciągle modyfikowane wymagania prowadzą że nie wiesz jakie są aktualne obowiązki.
Objawy stresu
Zastanawiasz się jak radzić sobie ze stresem. Stres w pracy w konsekwencji prowadzi do wyczerpania zarówno psychicznego jak i fizycznego. Manifestuje się następującymi objawami jak:
- przyspieszone tętno,
- nadmierna potliwość,
- problemy z koncentracją,
- rozdrażnienie oraz częste zmiany nastroju,
- zwiększona podatność na infekcje,
- suchość w ustach,
- zmęczenie,
- poczucie bezradności,
- brak apetytu lub nadmierne podjadanie.
Stres w pracy a jego długofalowe skutki
Długotrwały stres wywołuje uczucie ogromnego napięcia psychicznego, a także szereg konsekwencji fizycznych wśród których można wyróżnić:
- wrzody,
- potliwość,
- bóle głowy,
- migrenę.
Pod wpływem przewlekłego stresu może dojść do poważnych w skutkach chorób metabolicznych, w tym chorób układu krążenia oraz zwiększać ryzyko nagłych incydentów kardiologicznych jak: zawał serca czy udar mózgu. Ponadto przewlekły stres wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Przede wszystkim kluczem w rozwiązaniu tej sytuacji jest zadbanie o dwa podstawowe elementy: nastawienie oraz myślenie o pracy, a także relacje społeczne.
Twoje myśli
Istnieje wiele badań, które wykazują, że sposób w jaki zarządzasz swoimi myślami ma kluczowy wpływ na zachowania, samopoczucie oraz podejmowane decyzje.
Kluczowym punktem by uchronić się przed negatywnym działaniem stresu jest akceptacja, że są także zdarzenia i sytuacje stresowe, na które nie mamy wpływu.
Aktywność fizyczna a poziom stresu
Aktywność fizyczna redukuje poziom hormonów stresu, a pozwala na zwiększenie poziomu endorfin, które są odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Jak zatem spowodować ich uwalnianie?
Aby spowodować wyrzut endorfin, należy regularnie angażować się w umiarkowane lub intensywne ćwiczenia fizyczne, takie jak bieganie, trening interwałowy, joga lub sporty zespołowe. Pomocne będą już nawet około 20-30 minutowe spacery. Pamiętaj, by wybierać preferowaną aktywność fizyczną, która będzie sprawiać Ci przyjemność.
WAŻNE
Nawet krótki wysiłek fizyczny pomoże Ci efektywniej radzić sobie ze stresem!
Czy sen ma wpływ na przewlekły stres?
Czy wiesz, że sen jest dobry na stres? Potrzebujesz spać od 7 do 8 godzin na dobę. Zadbaj, by kłaść się spać o tej samej porze, dzięki czemu zwiększysz jakość swojego snu.
Co zrobić by poprawić jakość snu?
Zadbaj o higienę snu. Staraj się odkładać smartfona, gdyż korzystanie z tego urządzenia w przestrzeni w której śpisz, działa rozpraszająco i jest źródłem stresu. Kładąc się spać, zostawiaj telefon w innym końcu pokoju.
Jak zmniejszyć stres?
Jeśli chcesz zwalczyć stres, pomyśl jak możesz zdjąć z siebie emocje i natarczywe myśli. Każdy z nas ma swoje sposoby by redukować poziom napięcia.
Słuchaj relaksującej muzyki
Jeśli lubisz, wybieraj muzykę bez wokalu. Instrumenty, które pozwalają na odstresowanie to skrzypce, flet czy fortepian.
Weź kąpiel
To bardzo łatwa domowa metoda radzenia sobie ze stresem. Do tego możesz wykorzystać odprężające rośliny jak lawenda czy melisa.
Relaksujący masaż
Jeśli masz czas, wybierz się do fizjoterapeuty na masaż, który pozwoli Ci zredukować napięcie w ciele. Przygaszone światło oraz masaż z dodatkiem olejków pozwolą Ci na zmniejszenie natężenia stresu.
Jak pokonać stres za pomocą suplementacji
Jeśli borykasz się z nadmiernym stresem, wprowadź do suplementacji MyBestNoSTRESS, który dzięki zawartości 14 składników aktywnych stanowi doskonałe wsparcie w sytuacji stresującej. Możesz w nim znaleźć takie składniki jak: ekstrakt z rumianku, ekstrakt z szyszek chmielu czy ekstrakt z różeńca górskiego, który pomaga utrzymać równowagę emocjonalną. Chroniczny stres może przynieść wiele negatywnych skutków dla Twojego organizmu, dlatego zadbaj o odpowiednią suplementację.
MyBestNoSTRESS:
- pomaga radzić sobie ze stresem,
- wspomaga pracę układu nerwowego,
- wpływa na dobre samopoczucie, relaksację oraz odprężenie.
Możesz go stosować w sytuacji wzmożonego napięcia lub w większej ilości przed snem, aby poprawić jego jakość. Wysypiając się, zmniejszasz nie tylko poziom stresu, ale także swoją produktywność w pracy.
Podsumowując: wyzwania zawodowe często wywołują stres. Pamiętaj jednak, że ciągły stres związany z pracą zawodową negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie, może prowadzić do wypalenia zawodowego oraz osłabia zdrowie psychiczne. Warto wiedzieć, jak sobie pomóc w sytuacji stresowej. Możesz praktykować ćwiczenia oddechowe, wprowadzić indywidualną suplementację, ale przede wszystkim zachować pozytywne nastawienie.