Witaminy i minerały kluczowe dla mocnych paznokci

Witaminy i minerały kluczowe dla mocnych paznokci

Zdrowe paznokcie to nie tylko kwestia estetyki ale również zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie stają kruche, łamliwe lub rozdwajają się, to znak, że warto przyjrzeć się aktualnemu trybowi życia i diecie. Problemy z paznokciami mogą być związane z niektórymi chorobami bądź wynikać z niedoboru takich witamin jak B1, B2, B6 jak również B12.

Z tego względu warto przyglądać się swoim paznokciom i działać w odpowiednim momencie.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak wzmocnić paznokcie.

Z czego składa się płytka paznokciowa?

Płytka paznokciowa składa się z trzech warstw zbudowanych w głównej mierze z keratyny. Ma kluczową rolę w ochronie końcówek palców oraz zlokalizowanych tam zakończeń nerwowych. Jej wygląd wskazuje nie tylko ogólną kondycję płytki paznokcia, a także całego naszego organizmu. Zmiany na płytce paznokcia mogą świadczyć o wielu problemach, którymi warto się zainteresować.

Przyczyny zmian na paznokciach

Często słyszymy, że zadbane paznokcie stają się wizytówką człowieka, dlatego też w sytuacji pojawienia się nieestetycznych zmian, warto dowiedzieć się, jakie przyczyny za tym stoją.

Najwięcej osób skarży się na łamliwe paznokcie oraz na osłabione paznokcie.

Rozdwajające się paznokcie – jaka jest przyczyna?

Rozdwajające się paznokcie to poważny problem. Dlatego, jeśli obserwujesz u siebie takie zmiany, zastanów się jak wygląda Twoja pielęgnacja paznokci? Może się okazać, że na przykład używasz nieprawidłowego pilnika do paznokci. Ponadto rozdwajające się paznokcie mogą manifestować niedobory witamin i składników mineralnych, problem z prawidłową pracą tarczycy.

Oto najczęstsze przyczyny łamliwości paznokci

Łamliwość paznokci to dość powszechny i uciążliwy problem wielu z nas. Co może być powodować łamliwe paznokcie?

  • Niedobór witamin A, E, B, C,
  • niedostateczna podaż wapnia, cynku i magnezu,
  • niewłaściwe procesy pielęgnacyjne,
  • urazy,
  • alergie na poszczególne składniki i kosmetyki,
  • stosowanie silnych detergentów i częste mycie rąk może prowadzić do utraty wilgoci przez co paznokcie stają się kruche i łamliwe,
  • zmiany hormonalne w okresie cięży czy menopauzy mogą wpływać niekorzystnie na stan paznokci.

Słabe paznokcie – jakich składników może brakować?

By wzmocnić łamliwe paznokcie warto zastanowić się, jakie składniki odżywcze mają wpływ na ich kondycję. Oto najważniejsze czynniki, które warto znać:

Biotyna

Jest ważna dla zdrowia paznokci, a także skóry i włosów. Jej niedostateczna podaż prowadzi do wzmożonej łamliwości paznokci.

Żelazo

Niedobór tego pierwiastka może osłabić płytkę paznokcia. Kiedy w organizmie jest niedostateczny poziom żelaza, paznokcie stają się miękkie i kruche. Niedobór żelaza zmniejsza możliwości ludzkiego organizmu do produkcji DNA oraz białek, tym samym zaburzając wzrost paznokcia.

Cynk

Pierwiastek ten jest niezbędny dla prawidłowej pracy ludzkiego organizmu,, gdyż jest kofaktorem wielu procesów enzymatycznych. Bierze udział w procesie keratynizacji wpływając na wytrzymałość oraz twardość naszych paznokci. To kolejny kluczowy pierwiastek dla ich kondycji. Niedobór cynku może działać destrukcyjnie na zdrowie paznokci.

Witamina A

Ma wpływ na nawilżenie skórki wokół paznokci oraz gładkość płytki paznokciowej. W sytuacji niedoboru tej witaminy, na powierzchni paznokci powstają podłużne jak i poprzeczne prążki.

Magnez

Kruche bądź łamliwe paznokcie mogą wynikać z niedostatecznej podaży tego pierwiastka.

Witaminy z grupy B

Niedobór tych składników może prowadzić do zniekształcenia paznokci, ich powolnego wzrostu jak również wzmożonej łamliwości. W szczególności niedostateczny poziom witaminy B1, B2, B6 to gwarancja słabej płytki paznokci.

W szczególności istotną rolę odgrywa witamina B12, odpowiadająca za prawidłowy wzrost oraz kolor paznokcia.

Witamina C

Znana również jako kwas askorbinowy ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu paznokci. Niedobór jej w codziennej diecie może prowadzić do występowania krwawień podskórnych podpaznokciowych. Ponadto sama witamina C zwiększa przyswajalność żelaza, które ma działanie wzmacniające płytkę paznokcia.

Witamina D

Również odgrywa rolę w kondycji naszych paznokci, ponieważ reguluje gospodarkę wapniową.

Witamina E

Jest silnym antyoksydantem, działającym ochronnie przed wolnymi rodnikami. Jest nazywana witaminą młodości. Na tym jednak nie koniec, ponieważ witamina E działa wzmacniająco na paznokcie. Aczkolwiek jej nadmiar może powodować zażółcanie płytki paznokcia.

W codziennej diecie warto uwzględnić odpowiednią ilość białka, będącego budulcem dla naszego organizmu. Pamiętaj również, aby uwzględnić niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, mające wpływ na wygląd paznokci. Można je znaleźć w następujących produktach:

Tłuste ryby – takie jak łosoś, makrela, sardynki czy śledź są doskonałym źródłem kwasów omega-3, które wzmacniają paznokcie, zapobiegają ich łamliwości i poprawiają ogólny stan skóry.

Orzechy i nasiona – orzechy włoskie, migdały, siemię lniane, chia to bogate źródła kwasów tłuszczowych, które wspierają zdrowie paznokci oraz dodają blasku włosom.

Oleje roślinne – olej lniany, oliwa z oliwek, olej z orzechów włoskich, a także olej rzepakowy są polecane ze względu na wysoką zawartość zdrowych tłuszczów.

Awokado – to owoc, który jest nie tylko źródłem zdrowych tłuszczów, ale również witamin E i C, które dodatkowo wspomagają zdrowy wygląd paznokci.

Jaja – szczególnie żółtka, są bogate w biotynę, witaminę, która jest niezbędna dla zdrowia paznokci, włosów i skóry.

Czy dietą jesteśmy w stanie wzmocnić łamliwe paznokcie?

Tak. Odpowiednio zbilansowana dieta uwzględniająca produkty z różnych grup ma wpływ nie tylko ogólnie na nasze zdrowie, a także na kondycję naszych paznokci.

W sytuacji, kiedy twoja dieta jest zbilansowana, a nadal borykasz się z problemami dotyczącymi paznokci, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak wzmocnić kondycję paznokci?

Przede wszystkim warto skupić się, by codzienna dieta dostarczała wszystkich niezbędnych składników mających wpływ na stan paznokci.

Ponadto warto zadbać o prawidłową pielęgnację. Negatywny wpływ na wygląd paznokci ma także sposób wykonywania manicure, w tym także używanie acetonu podczas usuwania manicure hybrydowego. Podczas takich zbiegów należy regularnie nawilżać skórę dłoni odpowiednimi kosmetykami.

Jakie witaminy na wzmocnienie paznokci?

Jeśli borykasz się z gorszą kondycją paznokci wprowadź do swojej codziennej suplementacji MyBestBeauty. To najbogatszy suplement diety w swojej kategorii. Zawiera 24 składniki aktywne mające wpływ na stan paznokci, ale także na kondycję skóry i włosów. W jego składzie znajdziemy witaminy i składniki mineralne zapewniające mocne paznokcie, między innymi kwas hialuronowy, MSM, ekstrakt ze skrzypu polnego, witaminę C, D oraz cynk.

Badania wykonane na łącznej grupie 124 kobiet przez niezależne laboratorium Hamilton Poland oraz w ramach akcji MyBestChallange, wykazały, że aż 95% kobiet potwierdza wzmocnienie płytki paznokci po suplementacji MyBestBeauty.

Podsumowując, stan naszych paznokci zależy od trybu życia jak również codziennej diety. By mieć piękne paznokcie warto dbać o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, odpowiednią suplementację oraz pielęgnację paznokci..