Chroniczne zmęczenie: przyczyny i strategie radzenia sobie z problemem
Cierpisz na zmęczenie, brakuje Ci energii do wypełniania codziennych obowiązków? Wstajesz i masz poczucie, że dopiero co położyłaś się spać. Możliwe, że borykasz się z zespołem chronicznego zmęczenia. Jak sobie poradzić? Czy są na to jakieś sposoby? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
Zmęczenie to stan, który chyba każdy z nas zna. Może być skutkiem takich czynników jak stresująca praca, intensywny wysiłek fizyczny, brak snu czy też przeziębienie. Z drugiej strony jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie mimo braku oczywistej przyczyny, warto się nad tym zastanowić.
Czym jest Zespół Chronicznego Zmęczenia?
Zespół chronicznego zmęczenia znany jest także pod pojęciem chroniczne zmęczenie w obecnych czasach coraz częściej zaliczanych do chorób cywilizacyjnych, gdyż dotyka on coraz większą ilość ludzi i negatywnie wpływa na komfort życia. Warto zdawać sobie sprawę, iż zespół chronicznego zmęczenia to dolegliwość, którą ciężko jest diagnozować, najczęściej szuka się przyczyn drogą eliminacji. Dodatkowo nie został on włączony do międzynarodowego spisu chorób. Natomiast wiele osób boryka się z zespołem przewlekłego zmęczenia, część z nich próbuje radzić sobie samemu. Warto zdawać sobie sprawę, że przewlekłe zmęczenie może objawiać się także poważnymi problemami zdrowia psychicznego.
Przyczyny przewlekłego zmęczenia
Chroniczne zmęczenie to dość nowa i ciągle tajemnicza dolegliwość. Początki wiedzy na temat Chrome Fatique Syndrome można znaleźć w literaturze z połowy XIX wieku.
Zespół chronicznego zmęczenia pojawia się niezależnie od wieku. Zgodnie ze statystykami, najczęściej występuje on pośród populacji kobiet w przedziale wiekowym między 30, a 40 rokiem życia.
Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu, a wśród nich można wyróżnić:
- zaburzenia układu odpornościowego,
- problemy z gospodarką hormonalną,
- infekcje wirusowe,
- ciągły stres,
- zbyt duża ilość pracy i obowiązków,
- wypalenie zawodowe.
Objawy zmęczenia
Główne objawy zespołu chronicznego zmęczenia jest nieustanne uczucie zmęczenia. Wiadomo, że każdy człowiek ma prawo się zmęczyć i potrzebuje regeneracji.
Ponadto chroniczne zmęczenie może manifestować się następującymi objawami:
- powiększone węzły chłonne szyi i pach,
- ból głowy, zawroty głowy,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia koncentracji,
- bóle mięśni,
- bóle stawów,
- ból gardła.
WAŻNE! Jeśli obserwujesz u siebie zmęczenie, które trwa przewlekle od 6 miesięcy, podejmij kroki w celu znalezienia przyczyny problemu.
Chroniczne zmęczenie – leczenie
Jak leczyć chroniczne zmęczenie?
Warto zdawać sobie sprawę, iż diagnozowanie chronicznego zmęczenia jest trudne, często odbywa się na drodze eliminacji. Dlaczego? Ponieważ istnieje szereg chorób, które swoimi symptomami bardzo przypominają Chrome Fatique Syndrome. Do nich warto zaliczyć:
- cukrzycę,
- choroby autoimmunologiczne,
- nowotwory,
- zaburzenia snu,
- anemię,
- depresję,
- chorobę dwubiegunową oraz depresję,
- choroby tarczycy,
- inne choroby natury psychicznej.
Należy wziąć pod uwagę inne bodźce związane z przyczynami przewlekłego zmęczenia.
Nieodpowiednia dieta: przede wszystkim dieta monotonna, niezbilansowana nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla naszego organizmu. Drugim ważnym faktem jest spożywanie posiłków ciężkostrawnych i tłustych w nadmiernej ilości, które obciążają układ trawienny i może się to odbić na samopoczuciu.
Siedzący tryb życia: warto wiedzieć, iż podczas aktywności fizycznej uwalniane są naturalne hormony, dające uczucie przyjemności, lepsze samopoczucie i nastrój. Jeśli ciągle siedzisz, możesz czuć zmęczenie, ponieważ taki tryb osłabia metabolizm.
Obniżona jakość snu: należy podkreślić, iż nocny odpoczynek zapewnia nam regenerację, dlatego, jeśli Twój sen jest krótki lub słabej jakości, Twoja energia nie zostanie przywrócona. Po dobrze przespanej nocy Twoja efektywność w pracy oraz samopoczucie będą na wyższym poziomie. Warto o ten fakt dbać np. aktywnością fizyczną czy wprowadzeniem technik relaksacyjnych.
Ciągłe zmęczenie i brak energii – jakie badania
Tak jak wcześniej zostało wspomniane, rozpoznanie zespołu chronicznego zmęczenia jest trudne, frustrujące zarówno dla pacjenta, jak i specjalisty. Dzieje się tak dlatego, że objawy mogą być różne w zależności od osoby.
Podstawowe badania krwi są kluczowym punktem wyjścia, do postawienia diagnozy zespołu chronicznego zmęczenia. Przede wszystkim warto wykonać podstawową morfologię krwi, niedobór żelaza, kwasu foliowego cynku czy selenu. Warto także wykonać badania w kierunku zaburzeń hormonalnych takich jak niedoczynność tarczycy, poziom kortyzolu. Dodatkowo warto wykonać analizę moczu.
W leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia, przede wszystkim należy się skupić na znalezieniu przyczyny i działaniu indywidualnie do potrzeb każdego z nas. Warto także zadbać o zbilansowaną dietę, uwzględniającą wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, mające wpływ na samopoczucie. Warto wdrożyć aktywność fizyczną adekwatna do potrzeb i możliwości, pamiętajmy, iż lepszy dla zdrowia jest spacer schodami niż winda.
Istotną rolę w leczeniu chronicznego zmęczenia odgrywa higiena snu. Warto zadbać, by wieczorem nie spożywać produktów pobudzających takich jak: napoje energetyzujące czy alkohol. Dodatkowo należy zadbać o wyciszenie oraz zmniejszyć ilość bodźców. Można wprowadzić codzienną wieczorną relaksację czy medytację, która pozwoli się wyciszyć.
Zespół przewlekłego zmęczenia leczy się objawowo, w zależności od symptomów. Jeśli pacjent odczuwa chroniczne zmęczenie, należy dokładnie zebrać wywiad, w którym często okazuje się, iż nie tylko pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia, ale także dolegliwości bólowe czy zaburzenia pamięci oraz ogólne osłabienie organizmu. Jak widać, złe samopoczucie może wynikać z różnych czynników i dlatego tak ważne jest działanie indywidualne.
Warto zdawać sobie sprawę, że leczenie zespołu chronicznego zmęczenia nie jest łatwe, jeśli powyższe punkty zostały spełnione, a nadal cierpisz na chroniczne zmęczenie, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą w celu efektywnego wsparcia Twojego organizmu. Być może psychoterapia pomoże Ci w zrozumieniu powodów Twojego aktualnego stanu zdrowia.
Czy warto coś suplementować?
Chroniczne zmęczenie możemy wspierać także suplementacją. Warto rozważyć wprowadzenie witaminy D czy adaptogenów, które wzmacniają ludzki organizm. Dodatkowo wpływają korzystnie na redukcję stresu oraz modulująco na sen i regenerację.
Co wybrać?
Dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy czujesz częste zmęczenie jest wprowadzenie MyBestVital. Zawierający w swoim składzie ekstrakt z korzenia różeńca górskiego oraz ekstrakt z źeń-szenia czy witaminę D. Rekomendowany jest dla osób chcących wesprzeć układ immunologiczny oraz wytrzymałość organizmu. Substancje te wspomagają organizm, przyczynia się do redukcji skutków przewlekłego stresu. Dodatkowo dzięki zawartości m.in. adaptogenów, przywraca energię, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.
Podsumowując, chroniczne zmęczenie to nie tylko natłok obowiązków czy brak czasu, ale stan który wpływa negatywnie na komfort życia. Warto zdiagnozować chroniczne zmęczenie, jeśli utrzymuje się powyżej sześciu miesięcy, gdyż może kryć się pod nim poważna choroba. Przede wszystkim należy dbać o podstawy dobrego samopoczucia, jakimi są: zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna czy zadbanie o regenerację i sen. Jeśli te zabiegi nie są wystarczające, trzeba rozważyć inne metody leczenia ciągłego zmęczenia pod kontrolą lekarza, takie jak leczenie farmakologiczne.