Kolagen na zmarszczki – jaki wybrać? Ranking zima 2024

Kolagen na zmarszczki – jaki wybrać? Ranking zima 2024

Niska elastyczność skóry, zmniejszone nawilżenie skóry i pogorszenie jej ogólnej kondycji, to objawy niedoboru kolagenu, które powodują powstawanie zmarszczek. Wraz z wiekiem kolagen w naszym organizmie zaczyna się wytracać i mimo, że włókna kolagenu ludzkiego można stymulować, wraz z upływem czasu to zadanie robi się coraz trudniejsze a pojawienie się pierwszych zmarszczek jest nieuniknione.

Czasu nie zatrzymamy, ale możemy opóźnić procesy starzenia, zachodzące na naszych twarzach i ciele, dbając o dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości kolagenu. W tym celu warto wspomóc się jego suplementacją, na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających czysty kolagen a podjęcie decyzji, który z nich wybrać nie jest łatwe. W poniższym artykule postaramy się więc rozwiać wszelkie wątpliwości, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję, jeśli zadajesz sobie pytanie: jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Czym jest kolagen?

Kolagen, nazywany często białkiem młodości, to najpowszechniej występujące białko w organizmie człowieka. Znajduje się zarówno w skórze, kościach, mięśniach czy ścięgnach, jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. To kolagen odpowiada utrzymanie elastyczności i odpowiedniego poziomu nawilżenia w tkankach a dodatkowo, wspomaga ludzki organizm szeregiem innych, pozytywnych właściwości m.in. : pomaga przyspieszyć gojenie ran, wzmocnić paznokcie i włosy, regeneruje błonę śluzową, wspomaga ruchomość stawów i o wiele więcej.

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Niedobór białka młodości w ciele człowieka, najszybciej można zauważyć na skórze i włosach. Mniej kolagenu w organizmie sprawia, że cera traci elastyczność i zmniejsza się jej nawilżenie, co prowadzi do powstawania niepożądanych przez nas zmarszczek, włosy z kolei robią się cienkie i łamliwe. To tylko kilka z długiej listy skutków niedoboru kolagenu, który w naszym ciele powoduje ogólne pogorszenie jego kondycji, wpływa negatywnie m. in. na nasze kości, mięśnie, układ krążenia.

Jak możemy stymulować produkcję kolagenu?

Zanim zdecydujemy się na suplementację kolagenu, warto przeanalizować również swój styl życia i zastanowić się, jakie zmiany możemy wprowadzić, aby wspomóc produkcję kolagenu i móc jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem i sprawnym ciałem.

Co może pomóc w pobudzeniu naturalnej produkcji kolagenu w organizmie?

Zdrowa dieta. Spożywanie bogatej w składniki odżywcze diety może wspierać produkcję kolagenu. Warto zawrzeć w diecie białka, witaminę C, aminokwasy (zwłaszcza lizynę i prolil), cynk i miedź, które są istotne dla syntezy kolagenu.

Witamina C – jest kluczowym składnikiem dla produkcji kolagenu. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak owoce cytrusowe, kiwi, papryka, brokuły, wspomaga proces tworzenia kolagenu.

Białko – dostarcza organizmowi aminokwasów potrzebnych do syntezy kolagenu. Spożywanie zdrowych źródeł białka, takich jak ryby, drób, jaja, rośliny strączkowe, może wspomóc produkcję kolagenu.

Unikanie nadmiernego cukru – wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia kolagenu w procesie zwanym glikacją. Zmniejszenie spożycia cukru może pomóc w zachowaniu zdrowego kolagenu.

Suplementy diety – suplementy diety zawierające kolagen i substancje pomagające w jego produkcji mogą pomóc uzupełnić niedobory tego białka w organizmie. 

Co poza dietą może wpłynąć na produkcję kolagenu?

Ćwiczenia fizyczne – regularna aktywność fizyczna może poprawić ukrwienie skóry i tkanki łącznej, co może wpłynąć na produkcję kolagenu.

Odpowiednia higiena snu – właściwy sen jest istotny dla regeneracji komórek, w tym tkanek kolagenowych.

Ograniczenie stresu – nadmierne napięcie i stres mogą wpływać na zdolność organizmu do produkcji kolagenu. Techniki relaksacyjne i zarządzanie stresem mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej produkcji kolagenu.

Czym są zmarszczki?

Znienawidzone przez nas zmarszczki, to nic innego jak wgłębienia, które pojawiają się na naszej skórze twarzy, szyi czy dekoltu, gdy kolagen w naszym organizmie się wytraca. Jest to proces naturalny, który z czasem dosięgnie każdego z nas.

Zmarszczki mimiczne – powstają na skutek ruchu mięśni twarzy, gdy skóra na przemian kurczy się i rozkurcza. Stopniowo, zwykle pod kątem prostym względem linii napięcia mięśnia tworzy się ona – zmarszczka mimiczna. Zatem, im bardziej ekspresyjna jest nasza mimika, tym bardziej jesteśmy na nią narażone. Bruzdy te powstają najwcześniej ze wszystkich typów, bo mogą pojawić się na naszych twarzach już w ok 25-30 roku życia, najczęściej występują na czole i w okolicy oczu (tzw. „kurze łapki”).

Zmarszczki posłoneczne – kto z nas nie kocha się opalać? Jednak jeśli chcemy zachować gładką cerę i młody wygląd, powinniśmy wystrzegać się nadmiernej ekspozycji na słońce. To właśnie ona może w znacznym stopniu przyczynić się do ich powstawania, którym często towarzyszą również przebarwienia. Warto pamiętać o używaniu kremu z filtrem.

Zmarszczki senne – mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale również na dekolcie i czyi. Spowodowane są nieprawidłowym ułożeniem twarzy na poduszce. Jeśli więc jesteś osobą, która śpi w pozycji bocznej lub na brzuchu – możesz być na nie narażona.

Zmarszczki grawitacyjneczy tego chcemy, czy nie, grawitacja mocno przyczynia się do wyglądu skóry, wraz z upływem czasu włókna kolagenowe zanikają, a ubytki kolagenu powodują, że skóra staje się bardziej podatna na jej działanie.

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Suplementacja kolagenu przynosi wiele korzyści naszego organizmu, dziś jednak skupiamy się przede wszystkim na niwelowaniu objawów starzenia. Jaki więc kolagen będzie najlepszy w walce ze zmarszczkami?

Po 25 r. ż. zwalnia proces produkcji kolagenu, dlatego już wtedy warto zadziałać prewencyjnie i rozpocząć jego suplementację. Kolagen naturalny jest białkiem występującym w ponad 20 typach, skąd więc mamy wiedzieć jaki suplement diety powinnyśmy wybrać, aby działanie kolagenu było jak najbardziej skuteczne?

Planując suplementację, warto przyjrzeć się pochodzeniu danego kolagenu, który chcemy przyjmować. Z tego względu możemy wyróżnić cztery rodzaje kolagenu: kolagen rybi (kolagen morski), kolagen wieprzowy, kolagen wołowy oraz drobiowy. Za najlepiej wchłaniany uznaje się kolagen morski, jest on zwykle kolagenem typu I. Jako, że w ludzkim organizmie zwykle znajduje się kolagen typu I oraz kolagen typu III, kolagen rybi będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce ze zmarszczkami. Jeśli chcemy wesprzeć nasze stawy, kolagen typu II będzie dobrym wyborem, ponieważ występuje on wyłącznie w chrząstkach stawowych.

Suplement diety który dobrze wniknie w głąb skóry i rozprawi się z problemami to taki, który dobrze się wchłonie. Tutaj nie bez znaczenia jest nie tylko jego rodzaj, ale również sposób, w jaki podzielono łańcuch białka. Kolagen naturalny składa się z łańcuchów aminokwasów, które aby miały szansę poprawnie się przyswoić, potrzebują być podzielone na małe części – to tzw. proces hydrolizacji, z którego powstaje wysoko przyswajalny kolagen hydrolizowany.

Naturalny kolagen można również poddać procesowi liofilizacji, z którego powstaje kolagen liofilizowany. Polega on na zamrożeniu i odparowaniu wody, znajdującej się między cząsteczkami białka, dzięki czemu pozostają one nienaruszone chemicznie, co pozwala zachować ich pierwotne właściwości dzięki czemu może zadbać o piękny wygląd skóry.

Kwas hialuronowy

W walce ze zmarszczkami przyda się również obecność składnika, jakim jest kwas hialuronowy. Jest on często wykorzystywany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek, ale sprawdzi się równie skutecznie jako składnik Twojego suplementu diety z kolagenem, w końcu nie bez powodu kwas hialuronowy jest nazywany „eliksirem młodości”.

Kwas hialuronowy przede wszystkim wspomoże produkcję kolagenu w Twojej skórze, ponieważ bierze on udział w procesie łączenia włókien kolagenowych. Dodatkowo jest on higroskopijny, co oznacza, że posiada zdolność zatrzymywania wody, dzięki czemu nawilża skórę i poprawia jej elastyczność.

Czy kolagen likwiduje zmarszczki?

Kolagen jest popularnym składnikiem kosmetyków. Stosując kremy przeciwzmarszczkowe warto jednak pamiętać, że rozmiar jego cząsteczki powoduje, że przeniknięcie białka w głąb skóry nie będzie w tym przypadku możliwe. Nie oznacza to, że kosmetyki z kolagenem nie działają, jednak za bezpośredni efekt spłycenia zmarszczek nie będzie odpowiedzialny sam kolagen.

Systematyczne stosowanie kolagenu w postaci kapsułek czy innych suplementów diety, najlepiej wzbogaconych minimum o witaminę C oraz kwas hialuronowy, pozwoli zlikwidować płytkie zmarszczki i opóźnić proces powstawania nowych. Warto jednak pamiętać, że jest łatwiej zapobiegać niż leczyć i ta stara zasada sprawdza się również w przypadku walki ze starzeniem się skóry.

Ranking suplementów diety

Wiesz już jaki rodzaj kolagenu wybrać, aby był lepiej przyswajalny oraz że warto wybierać suplementy diety zawierające dodatkowe składniki poprawiające jego skuteczność.  Aby dodatkowo ułatwić Ci decyzję, jaki kolagen wybrać na zmarszczki, na koniec przedstawiamy kilka preparatów wartych uwagi – ranking preparatów z kolagenem 2024.

MyBestCollaGEN suplement diety zawiera aż 4 typy najlepiej przyswajalnego kolagenu morskiego, a dodatkowo kwas hialuronowy, szereg witamin i antyoksydantów, które wpływają na obniżenie wieku metabolicznego tkanek. To najbardziej złożony preparat kolagenowy na rynku, zawierający aż 17 substancji aktywnych. Dzięki tak unikalnej i bogatej recepturze może kompleksowo wpłynąć na wygląd i zdrowie skóry.

Collagen5000 – w składzie tego produktu znajdują się dwa składniki – kolagen morski oraz witamina C w odpowiedniej ilości, aby mogła wspomóc prawidłową syntezę kolagenu.

Collagenics – oprócz kolagenu zawiera w sobie dodatkowe składniki odżywcze oraz dodatek kwasu hialuronowego, co z pewnością pozytywnie przełoży się na stan Twojej skóry. Wybierając ten suplement, warto jednak dodatkowo przyjmować również witaminę C.