Najlepszy kolagen – jaki wybrać?
Dla doskonałego wyglądu skóry, ale też zdrowia i kondycji w zasadzie wszystkich układów i narządów bardzo ważny jest kolagen. Naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm, wraz z wiekiem powinien być suplementowany. Jaką rolę pełni w organizmie człowieka? I jak wybrać odpowiedni produkt?
Czym jest kolagen?
Kolagen jest białkiem, znajdującym się w każdej tkance i komórce ludzkiego organizmu. Mimo że najczęściej kojarzony jest ze skórą, to jego cząsteczki są też elementem budulcowym kości, zębów, chrząstek, ścięgien, a nawet rogówki oka czy naczyń krwionośnych.
Tym, co odróżnia go od innych białek jest jego specyficzna, złożona budowa. Sprawia ona, że tworzone są skomplikowane struktury wyższego rzędu, w tym m.in. włókna kolagenowe czy układy sieciowe.
Za co odpowiada kolagen w organizmie?
Należy wiedzieć, że czysty kolagen to nie tylko piękny wygląd. Pełni on bowiem znacznie ważniejszą rolę. Wzmacnia naczynia krwionośne, zapewnia skórze prawidłowe nawilżenie, wpływając jednocześnie na jej elastyczność. Odpowiedni poziom kolagenu to zdrowe stawy, szybsze gojenie ran i zabliźnianie. Białko kolagenowe wpływa również na ruchomość stawów i redukuje ich ból.
Niedobór kolagenu
Niedobory kolagenu to duży problem, który nie zawsze można zauważyć. Charakterystyczne zmiany pojawiają się np. w obrębie skóry, która wygląda nieestetycznie, traci jędrność. Ma duży wpływ na inne narządy i układy, ponieważ jego niedobory wpływać mogą na prawidłowe funkcjonowanie stawów, powodując ich ból.
Niedoborów kolagenu można uniknąć poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety. Nie bez znaczenia jest także sama dieta bogata w substancje wspierające proces syntezy kolagenu.
Rodzaje kolagenu
Ze względu na budowę wyróżnić można różne rodzaje kolagenu ludzkiego, zawierające specyficzną sekwencję aminokwasów. W efekcie procesu, jakim jest synteza kolagenu w organizmie, dochodzi do przetworzenia poszczególnych aminokwasów. Do syntezy kolagenu zaangażowane są m.in. fibroblasty, tworzące peptydy kolagenu.
Produkty zawierające kolagen dostępne są w różnych postaciach, jako tabletki, kolagen w proszku czy płynny kolagen, idealny kolagen do picia, dla osób mających problem z połknięciem tabletki.
Najczęściej wymieniane warianty kolagenu
Wariantów jest naprawdę wiele, wyróżnia się jego typy, od I aż do XII. Znajdują się one w różnych komórkach i tkankach ciała, posiadają inne właściwości, odpowiadają za inne zadania. Czym się charakteryzują?
- kolagen typu I – najbardziej powszechny, znajdujący się w ścięgnach, bierze aktywny udział w tworzeniu blizn. Znajduje się on również w tkance podskórnej oraz skórze,
- kolagen typu II – obecny w chrząstkach stawowych,
- kolagen typu III – bierze udział w procesie zabliźniania.
W sprzedaży znajdują się różnego typu preparaty, których rolą jest dostarczenie składników niezbędnych dla poprawy kondycji skóry i funkcjonowania organizmu. Jak działa taki produkt? Przede wszystkim wspiera produkcję kolagenu przez skórę. Suplement diety powinien być zawsze dobierany przez pryzmat indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki czemu będzie bezpieczny i skuteczny.
Kolagen naturalny – co to takiego?
Naturalny kolagen występuje w naszym organizmie, m.in. w skórze, układzie kostnym czy w mięśniach. Cechuje się wysoką elastycznością i odpornością na uszkodzenia, jest też łatwo przyswajalny. Doskonale poprawia wygląd, elastyczność skóry oraz jej nawilżenie. Jego właściwości są naprawdę imponujące, nie tylko zapobiega rozstępom, niweluje kurze łapki, czy zmarszczki, ale pomoże również rozjaśnić cienie pod oczami czy wyrówna koloryt skóry.
Produkty z kolagenem – dostępne formy
Produkty z kolagenem naturalnym dostępne są w różnych wariantach: zwierzęce (kolagen wieprzowy, kolagen bydlęcy czy chrząstki rekina), natywne, hydrolizowane, mikrokolageny, kolagen liofilizowany czy roślinne. Te ostatnie to świetna propozycja dla osób, dla których kolagen wegański jest alternatywą dla produktów pochodzenia zwierzęcego (np. kolagen pochodzenia wołowego). Rodzaj kolagenu, jaki będzie stosowany, zależy od indywidualnych przekonań.
Kolagen rybi
W ludzkim organizmie pomaga poprawić kondycję skóry, wpływa korzystnie na proces regeneracji. Nadaje skórze elastyczność i jędrność, hamuje powstawanie zmarszczek. Rybi kolagen ma duże znaczenie również dla procesu gojenia ran czy widoczności blizn. Według badań to właśnie ten wariant to najmocniejszy kolagen dostępny obecnie w sprzedaży.
Kolagen na stawy – jaki kolagen wybrać?
Hydrolizat kolagenu rybiego jest przez wiele osób doceniany, jako najlepszy kolagen na stawy. Występuje on bowiem w strukturze chrząstek, wzmacnia je, wpływa korzystnie na regenerację stawów. Najlepiej sprawdzi się tu kolagen hydrolizowany, powstały w procesie rozbijania cząsteczek białka na pojedyncze aminokwasy.
Kolagen morski to kolagen produkowany ze skór rybich. Kolagen rybi poza tym, że wpływa świetnie na tkankę łączną, pozwalając ograniczyć ból stawów, to duża dawka kolagenu jest zbawienna również dla skóry. Kolagen morski doskonale wpływa na odnowę komórek i nawilżenie skóry.
Witamina C i jej wpływ na syntezę kolagenu
Procesy starzenia można opóźnić stosując odpowiednie warianty kolagenu. Warto wiedzieć, że przyswajalność kolagenu można zwiększyć dbając o dietę bogatą w witaminę C. Zawartość witaminy C w produktach jest różna, dlatego, żeby mieć pewność najlepiej wybrać produkty kolagenowe z dodatkiem witaminy C, która wspiera proces produkcji kolagenu w skórze.
Suplementacja kolagenu jest ważna, trzeba jednak właściwie dobrać produkt, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Należy pamiętać, że każdy preparat może powodować działania niepożądane, a ewentualne skutki uboczne opisane są w ulotce produktu.